Akdeniz

Akdeniz – Panait Istrati

Tür:Roman
Yazar:Panait Istrati
Yayınlanma Tarihi:1934
Yayınevi:Oda Yayınları
Karakterler

Adriyen Zagrofi: Fakir bir çocuk olan Adrien, Mısır’daki bir arkadaşının yanına giderek zengin olmak ister. Pek çok işe girip çıkar. Onlarca insanın sahtekâr ve ikiyüzlülüğün ortasında saf ve temiz kalır.

Musa: Adrien ile aynı meslekte çalışan atmış yaşında bir Yahudi’dir. Gerçek adı Moritz’dir. Kızının kötü davranışlarına dayanamadığı için ölür.

Sara: Musa’nın kızıdır. Çok güzel sarışın bir genç kızdır. Aşk uğruna ailesini terk eder. Sevgilisinin kötü niyetini anlayamayacak kadar saf ve temiz bir karakterdir.

Titel: Kaçak olduğu için Mısır’a kaçan ve kolayca para kazanmak isteyen bir kişidir. Sara’nın sevgisini kullanır. Kötü niyetli, aldatıcı bir adamdır.

Mihail: Adrien’ın en yakın arkadaşıdır. O, zengin olma arzusuyla yanıp tutuşan bir kişidir. Para için her türlü kötülüğü göze alır, zengin kadınlarla evlenme ve servet kazanma hayalleri kurar.

Simon Herdan: Adrien’e her konuda destek olan, bekâr bir Yahudi esnaftır.

Salomon Klein: Yahudi bir iş adamıdır. Zengin, çıkarcı, para için her kötülüğü yapabilen bir karakterdir.

Konusu

Ana karakter Adriyen’in Osmanlı İmparatorluğu sınırları içinde kalan İskenderiye, Kahire, Beyrut ve Şam gibi şehirlerdeki olayları, sosyal ve ekonomik hayatını konu alır.

Akdeniz Özeti

Adrien artık yaşadığı hayattan bıkmıştır. Arkadaşı Mihail’in yanına gidip para kazanmak istiyor. Ama pasaportu yoktur. Her şeyi göze alır ve İstanbul’a giden bir gemiye biner. Tüm geçmişini geride bırakır. Musa ile gemide karşılaşır. Kısa sürede Musa’nın hayat hikâyesini öğrenir. Musa Mısır’a gider. Çünkü kızı bir adamla kaçar. Tek istediği kızını o adamın elinden kurtarmaktır. Musa kızının gerçekten zengin olduğunu düşünür. Yolda Adrien ve Musa çok iyi arkadaş olurlar. Gemi, Pire ve İzmir gibi şehirlerden sonra İskenderiye’ye varır. Adrien servet planlarını erteler ve bu arkadaşının kızını bulmasına yardım etmeye karar verir.

İskenderiye’de Sara’yı aramak için yola çıktılar. Ama verilen adreslerin hiçbiri değildir. Sonunda kendilerini harap bir harabe, sefalet içinde bulurlar. Kız iflas ettiklerini söyler. Ama ne Musa ne de Adrien buna inanmaz. Geri dönüş için para biriktirmeleri gerekir. Musa ve Adrien bir oteli badanalamaya başlar. Ancak otel sahibi onları aldatır ve almaları gereken paranın sadece dörtte birini öder. Bu sırada Sara ve sevgilisi Titel barışmıştır. Başlık, hepsini yeni bir bar açacaklarını söylemeleri için kandırır. Ortağı aynı zamanda Falconi adında zengin bir iş adamıdır.

Adrien ayrıca Titel’e inanır ve onlarla birlikte Kahire’ye gelir. Kahire’de bir bar açacaklar. Burada arkadaşı Mihail’i bulur. Mikhail arkadaşına çok kayıtsız. Adrien çok üzülür. Arkadaşı yaşlı bir kadınla birliktedir. Onunla evlenmeyi ve paralarını almayı planlar. Michael’ın planlarını hiç sevmez. Bir süre sonra Titel’in maskesi de düşer. İş ortağı olarak tanıttığı Falconi’nin tek amacı Sara ile birlikte olmaktır. Sara bunu duyunca hastalanır. Adrien ve Musa Beyrut’tan bir iş teklifi alır ve Beyrut’a giderler.

Beyrut’ta zengin bir iş adamı olan Klein onlara yardım eder. Zengin Arapların yaşadığı Gazir’deki evleri boyayıp süsleyecekler. Bu sayede çok para kazanabilecekler. Klein’ın dediği gibidir. Çok para kazanırlar. Paralan Klein korur. Babasının zenginleştiğini duyunca Sara ve Titel ile yanlarına gelir. Ancak bir süre sonra Klein onları dolandırır ve paralarının çoğunu vermez. Ayrıca nüfuzlu arkadaşları sayesinde Titel’i sınır dışı eder. Sara ile nişanlıdır. Musa memleketine döner. Musa’nın diğer kızı Jizel ise evlenmek üzeredir. Ancak ablasının kötü yola düştüğü öğrenilir. Nişanı bozuldu. Musa artık bu kadar dayanamaz ve kederinden ölür. Beş yıl sonra Adrien, Sara’nın İskenderiye’de yoksul ve sefil bir memur olarak çalıştığını görür. Adrien bir süredir Şam’da. Simon adında bir adamla tanışır. Onunla imzalamaya başlar. Çok iyi para kazanır. Ama Şam’da Shakespeare’i duyan bile yok. Memleketini özler. 1908’de ülkesine döner. İbrahim, civarda arkadaşı Mihail’in yanında iş bulur. Biraz hile ile iyi para kazanıyor. Ancak hastalığı ilerleyen Michael bir gemi yolculuğunda ölür. Adrien en iyi arkadaşının ölümüne dayanamaz. Bükreş’e gidiyor. Balkan Savaşı bitti. Siyasete girer. Devrimci olduğu için tutuklanır. Sonunda, Adrien özgürlüğü tatmak için Paris’e doğru yola çıkar.

Akdeniz – Kitap Açıklaması

Evrensel kardeşliğin renkleriyle oluşmuş bir gökkuşağı AKDENİZ…

Arkadaşlığın, adressiz ligin, yerinde duramamanın, dinmez “yol özlemlerinin yazarı Panait Istrati, okurlarını; “insanın yeryüzü serüveninin önemli uğraklarından olan firavunların, sfenkslerin diyarı Mısır’a, Musa’yla, Mihail’le yolculuğa çağırıyor…

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,318TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular