Fransız Teğmenin Kadını

Fransız Teğmenin Kadını – John Fowles

TürYazarYayınlanma Tarihi
RomanJohn Fowles1969
Karakterler

Anlatıcı: Roman içinde sık sık kendi sesiyle hikâyeye müdahale eder. Anlatıcı, hem kalıplaşmış toplumsal cinsiyet rollerini eleştirir, hem de erkek egemen bir bakış açısını sürdürür.

Sarah Woodruff: Sarah, anlatıcıya göre kitabın ana karakteridir. Okuyucu açısından kitabın iki ana karakterinden birisidir. Kitabın diğer bir önemli karakteri Charles Smithson ile tanışır ve aralarında bir ilişki başlar.

Charles Smithson: Kitabın, Sarah ile iki ana karakterinden birisidir. Asil sayılabilecek bir aileden gelen Charles, iyi bir gelire ve iyi bir eğitime sahiptir. Charles, aydın ve ileri görüşlü bir kişi olmaya çalışsa da geleneksel ve oldukça tutucu sosyal alanı benimsemiştir.

Ernestina Freeman: Charles’ın nişanlısı ve Londralı bir zenginin kızdır. Sarah’nın aksine Ernestina’nın mizacı çok daha az karmaşıktır ve çok daha sıradandır.

Bayan Poulteney: Zengin bir dul ve romanın başlarında Sarah’nın işverenidir.

Bayan Tranter: Ernestina’nın teyzesidir.

Bay Freeman: Ernestina’^nın babası ve bir iş adamıdır.

Doktor Grogan: İrlandalı bir doktor ve Charles’ın fikirlerini önemseyip fikir danıştığı kişidir.

Konusu

Sarah, sosyal kodlar ne olursa olsun sevmek için ne gerekiyorsa yapmaktan çekinmeyen özgür bir kadındır. Diğer ana karakter Charles, deneyimli bir aristokrattır; ama deneyim ile bir aristokrattan beklenenler arasındaki dengeyi sağlamakta zorlanan biridir.

Fransız Teğmenin Kadını Özeti

Woodruff, İngiltere’nin güneybatısındaki Dorset’te bir sahil kasabası olan Lyme Regis’te yaşıyor. Varguennes adlı bir Fransız teğmen tarafından baştan çıkarılan genç kadın, ülkesinde evli olduğunu bilmeden teğmenle ilişkiye girer. Varguennes Fransa’ya döndükten sonra, Woodruff toplumun gözünde itibarsızlaşır.

Sarah kasabada zamanını Cobb’da denizi izleyerek geçirir. O günlerden birinde, Charles Smithson ve nişanlısı Ernestina Freeman, Sarah’yı görüyor. Charles, amcası gelecekte baronet unvanını alması beklenen bir beyefendi iken, Ernestina zengin bir tüccarın sığ fikirli kızıdır. Ernestina, Charles’a bildiği kadarıyla genç kadının hikâyesini anlatır. Bu hikâye Charles’ta büyük bir merak uyandırır. Sonunda, çift gizlice buluşur ve Sarah Charles’a başına gelenleri anlatır ve ondan duygusal destek ister. Kadına olan hisleri ile mantığı arasında kalan Charles, Sarah’ı bu şehirde kalamayacağına ikna eder ve onu Exeter’e gönderir. Onu içinde sıkışıp kaldığı hayattan ve toplumun baskısından kurtararak yeni bir hayat kurmasına yardımcı olduğuna inanan Charles, Sarah’ı bir daha asla göremeyeceğini düşünüyor. Ama Sarah’nın yeni memleketine uğramadan durup kadını bir gezide görmekten kendini alamaz. O gün bileğini burkmuş olan Sarah’yı odasında yalnız başına ziyaret eder. Çift tekrar bir araya geldiğinde bir araya gelirler ve Charles, tüm söylentilerin aksine Sarah’nın bakire olduğunu fark eder.

Son zamanlarda, Charles bir başka haber daha öğrenir. Yıllardır bekâr olan yaşlı amcası, kendisinden çok daha genç bir kadınla evlenmeye karar vermiş ve bu kadın bir oğul doğurursa, Charles amcasının mirasından ve unvanından mahrum edilecektir.

Fransız Teğmenin Kadını – Kısa Bilgiler

  • Kitap, yazarının The Collector(1963) ve The Magus(1965) kitaplarının ardından yayınladığı üçüncü romanıdır.
  • Bu romanla birlikte, yazar John Fowles, Viktorya Dönemi’ne dair yazınlarda kendine has bir yer edinmiştir.
  • Kitap, yayımlanmasının hemen ardından, edebiyat dergisi American Libraries tarafından 1969 yılının dikkate değer kitaplarından biri olarak nitelenmiştir.
  • İlk baskısı yoğun bir ilgiye mazhar olan roman, kısa süre içinde birçok yeni baskı yapmış ve farklı dillere çevrilerek dünya çapında tanınırlık kazanmıştır.
  • Fransız Teğmenin Kadını, 1981 yılında Fransız Teğmenin Kadını yönetmen Karel Reisz ve yazar Harold Pinter’ın ortak çalışmasıyla aynı isimle sinemaya uyarlanmış ve 2006 yılında ise Mark Healy tarafından oyunlaştırılarak aynı yıl Büyük Britanya’nın birçok şehrinde sergilenmiştir.
  • Roman, 2005 yılında TIME dergisi tarafından 1923’ten beri yazılmış en iyi yüz İngilizce romandan biri seçildi.
Sinema Uyarlamaları
  • John Fowles’in romanı 1981 yılında Çek asıllı İngiliz yönetmen Karel Reisz tarafından aynı adla sinemaya da uyarlanmıştır.
  • İngiliz oyun yazarı Harold Pinter’ın senaryosunu yazdığı, Meryl Streep ve Jeremy Irons’ın başrollerini paylaştıkları film Türkiye’de 1983 yılında Fransız Teğmenin Kadını adıyla İstanbul Türk-İngiliz Kültür Derneği sinemasında gösterilmiş, daha sonra 1985 yılında TV’den Fransız Teğmenin Karısı adıyla yayınlanmış, aynı yıl Fransız Teğmeninin Kadını adıyla video dağıtımı yapılmıştır.
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 6 Ortalama: 5]
Önceki KonuMev’ud Hüküm
Sonraki KonuGülün Adı
Kitapdiyari
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

Benzer Konular

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

1,002BeğenenlerBeğen
751TakipçilerTakip Et
298TakipçilerTakip Et
21AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular