Yalnızız

Yalnızız – Peyami Safa

Tür:Roman, Psikoloji
Yazar:Peyami Safa
Yayınlanma Tarihi:1950
Yayınevi:Ötüken Neşriyat
Karakterler

Samim: Orta yaşlı okumuş kültürlü bir adamdır. Romanda Peyami Safa’nın sözcüsü gibidir.

Besim: Yeme içmeyi çok seven, uykusuna çok düşkün bir adamdır.

Mefaret: Çok duygusal ve hayatını duygularıyla şekillendiren bir kadındır. Çok meraklı ve üzüntülere karşı hassas biridir.

Selmin: Özgürlüğüne düşkün güzel bir kızdır.

Meral: Kararsız bir kadındır. Maddiyata çok düşkün ve bağımlılıkları olan biridir. Samim’in sevgilisidir.

Konusu

Önseziler, telekinezi, premonition (kehanet, öngörü) ve polipsişizm örnekleriyle yüklü ve insanoğlunun zaman zaman kendini yalnız bulmasından duyduğu acıyı derinliğine işleyen bir romandır.

Yalnızız Özeti

Samim, Besim, Mefaret’in çocukları Selmin ve Aydın ile birlikte yaşamaktadır. Samim gelecekte olmasını istediği, tasarladığı, Simerayna adlı kitabı yazmaktadır. Çevresi yalanlarla doludur, doğruyu bulma çabası onu şüpheci ve araştırmacı yapar. Meral, Samim’in sevgilisidir. Meral’in bir tarafı Samim’e ve onun değerlerine sahip çıkarken diğer tarafı özenti ve eğlenceye koşar. Meral ikinci tarafını bir türlü kontrol altında tutamaz. Samim’e yalanlar söyleyerek onun sevgisini ve saygısını kaybeder. Bu durum onu çıkmaza sürükler. Çünkü herkesi kandırsa bile kendisini kandıramadığının farkındadır. İç huzursuzluk onu yalnızlaştırır ve yaşama isteği azalır. Niyeti intihar olmasa bile kazara hayatını kaybeder.

Yalnızız – Kitap Açıklaması

Peyami Safa’nın son romanı Yalnızız, engin ruh tahlilleri ve kendi türünde açtığı çığırla onu yalnızca Türk edebiyatının değil, Dünya edebiyatının zirvelerine taşımış şaheseridir. Peyami Safa’nın diğer bütün romanlarında olduğu gibi Yalnızız romanında da doğu-batı, madde-mânâ, ruh-beden, idealizm-materyalizm gibi ikilemler üzerinde durularak, aynı evde yaşadıkları hâlde birbirlerinden oldukça farklı mizaç, düşünce ve insan ilişkilerine sahip aile fertleri üzerinden ruhunu arayan bir toplum resmedilir. Bireysel ve toplumsal kimliklerimiz arasında, bilhassa Batılılaşma hareketlerinden sonra ortaya çıkan uyumsuzluğun yarattığı sıkıntılar, kalabalıklar içinde milyonlarca “yalnız”ın peyda olmasına sebep olmuştur. Yalnızız; sıra dışı kurgusu ve bir üst kurmaca metin olarak romanda kendine yer bulan ütopya ülkesi Simeranya ile yarım asırdır Türk edebiyatının en çok okunan ve sevilen romanlarının başında geliyor.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
Nurhayat Akbulut
Nurhayat Akbulut
İyi kitap okumak geçmiş yüzyılların en iyi insanlarıyla sohbet etmek gibidir.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Zehra Güzel
Zehra Güzel
Ziyaretçi
3 yıl önce

Kitaplar okadar güzel bazı yaşanmışlıkkari anlatıyor ki insan okudukça acaba buda benim bı hayatimin parçasından bir şey olabilir mi diye düşünmüyor değilim başarılı bir roman olmuş

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,571TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular