Sefiller

Sefiller – Victor Hugo

Tür:Roman
Yazar:Victor Hugo
Yayınlanma Tarihi:1862
Yayınevi:Sis Yayıncılık
Karakterler

Jean Valjean: Ekmek çaldığı için beş yıl hüküm yiyen birinin sürekli kaçması sonucunda cezası on dokuz yıla çevrilir. Özgürlüğü için kaçarak yaşamayı tercih eden güçlü ve bir o kadar dürüst birisidir.

Javert: Polis memurudur. Adaleti her şeyin üstünde tutan adam Jean Valjean’in ezeli takipçisidir.

Fantine: Sevdiği adamdan gayri meşru bebek dünyaya getirir. Yaşadığı sürece kızı için her türlü fedakârlığı yapar.

Cossette: Fantin’in kızıdır. Annesinin onu emanet ettiği yerde sekiz yıl sefalet içinde yaşar. Jean Valjean’in yanında kalmaya başladıktan sonra mutluluğu tadar.

Marius: Cosette’nin aşık olduğu adamdır. Dedesinin aksine Cumhuriyetçi bir avukattır.

Konusu

Romanda Fransız halkının o dönemde yaşamış oldukları sefaleti ve bunun sonucunda yaşanan siyasi çalkantılar anlatılıyor. Kesişen hayatların birbirleri üzerindeki etkileri, yanlış kararların insan hayatının ne denli seyrini değiştirdiği yazar tarafından ustalıkla işlenmiştir.

Sefiller Özeti

Jean Valjean adındaki genç ekmek çalmasıyla beş yıl kürek mahkumluğu cezası verilir. Sıklıkla kaçması bu süreyi bu süreyi on dokuz yıla çıkarır.Serbest bırakıldığında iş bulamaz. Bütün kapıların yüzüne kapandığı sırada bir piskopos onu misafir eder. Jean Valjean burada da dayanamaz hırsızlık yapar. Piskopos onu ele vermemekle kalmaz bir de gümüş şamdan hediye eder. Piskopos bu iyiliğinin karşılığında onun dürüst birisi olması yönünde söz alır. Jean Valjean’e hediye edilen bu şamdanlar onun ömrü boyunca vicdanının ışığı olacaktır.

Jean Valjean oradan ayrıldıktan sonra ismini değiştirir. Piskoposun ona öğütlediği gibi elindekileri satarak küçük bir atölye açar. İşini büyütüp fabrika açtığında kendisi zengin olurken bölge halkı da sefaletten kurtulur. Yaptığı yardımlarla halk onu sever, belediye başkanı olur. Sefaletine tanık olduğu Fantine adındaki genç kadının yaşadığı dramı öğrenince ona yardım etmek ister. Fantine’in gayri meşru çocuğu vardır. Kadın ölmek üzeredir ve borçları yüzünden çocuğu yanına alamıyordur. Jean Valjean, yani yeni ismiyle Madlen Baba, bu konuyla ilgili kadına söz verir. Çocuğu yanına alıp büyütecektir. Ne var ki geçmişi yakasını bırakmaz. Onu mahkumluk günlerinden tanıyan polis Javert, Jean Valjean’ın izini sürmüş, ona çok benzeyen birini tutuklamışlardır. Jean Valjean bu haksızlığa göz yumamayıp teslim olur. Müebbet kürek mahkûmluğuna hüküm verilen adam tekrar kaçar. Fantin adındaki kadına verdiği sözü tutar ve onun kızını bulur. Çocuğun yanına gittiğinde onun küçücük vücudunun gördüğü eziyete ve onun yaşadığı sefalete çok üzülür. Jean Valjean çocuğu bu kötü ortamdan kurtarır. Jean Valjean ve küçük Cosette birbirlerinin yalnızlığına, sevgilerini katarak bir hayatı paylaşırlar. Jean Valjean küçük kızın büyüyüp bir gün onu yalnız bırakacağından hep korkar. Cosette genç kız olduğunda Marius adlı gence aşık olur. Jean Valjean korktuğunun başına geldiğini bildiği halde iki sevgiliye yardım eder. Marius Cumhuriyetçi bir avukattır. Devlete karşı isyana katılmış, ağır yaralanmıştır. Marius ölmek üzereyken Jean Valjean onu kurtarır, ailesinin yanına götürür. Marius uzunca bir süre tedavi görür. İyileştiğinde iki sevgili evlenirler. Jean Valjean bu soylu ailede kendisine yer olmadığını düşünerek Marius’a gerçek kimliğini açıklar. Marius eski bir mahkûmun eşiyle görüşmesini istemez. Jean Valjean bu duruma çok üzülür hastalanır. Marius kendisini ölümden kurtaran kişinin Jean Varjean olduğunu öğrendiğinde ona haksızlık yaptığı için pişman olur. Cosette ile birlikte adamın yanına gittiklerinde o son nefesini vermek üzeredir. Jean Valjean piskoposa verdiği sözü tutabilmenin rahatlığıyla sevdiklerinin yanında mutlu bir şekilde ölür.

Kısa Bilgiler
  • 19. yüzyılın en büyük eserlerinden biri olarak kabul gördü.
  • Yayınlanmadan önce büyük tanıtımlar yapılan roman için büyük beklenti de oldu.
  • İngilizce konuşulan ülkelerde başarısız çeviriler nedeniyle genellikle orijinal Fransız ismiyle anılır.
  • Sefiller aralarında bir müzikal ve müzikalden uyarlanan bir filmin de bulunduğu birçok tiyatro, televizyon ve sinema eserine uyarlanarak büyük popülarite elde etti.
  • Yasa ve merhametin doğasının incelendiği roman ayrıca Fransa tarihi, Paris’in mimarisi ve kentsel tasarımı, siyaset, ahlak felsefesi, anti monarşizm, adalet, din, ailevi ve romantik sevginin türleri ve doğası gibi konuları özenle ele alır.

Sefiller – Kitap Açıklaması

Hugo, Sefiller adlı dev romanının önsözünü şöyle bitirir: “Yeryüzünde yoksulluk ve bilgisizliğin egemenliği sürdükçe, böylesi kitaplar gereksiz sayılmayabilir.” Yurdunun çıkarları adına siyasal kavgalardan hiç çekinmedi. Bu yüzden de tam yirmi yıl sürgünde kaldı. Sefiller de bu yılların ürünüdür (1862). Bu dev romanı, genç okurlara yalınlaştırılmış, kısaltılmış biçimiyle sunuyoruz.

Sefiller, kürek mahkûmu Jan Valjean ve polis müfettişi Javert arasında sürüp giden bir kovalamacanın hikayesi üzerine kuruludur. Jan Valjean, yoksul bir köylüdür, ailesini doyurmak amacıyla çaldığı yalnızca bir somun ekmekten dolayı kürek cezasına çarptırılmış, defalarca kaçma teşebbüsünde bulunduğundan cezası katlanmış ve on dokuz seneye cıkmıştır.

Fransız edebiyatının en önemli romanlarından biri olan Sefiller, romantik akımın etkilerini taşıyan bir eserdir.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
Nurhayat Akbulut
Nurhayat Akbulut
İyi kitap okumak geçmiş yüzyılların en iyi insanlarıyla sohbet etmek gibidir.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
3 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Ece
Ece
Ziyaretçi
3 yıl önce

Serüveni uzun bir hikaye hapisten çıkan bir insanın hayata tutunma çabasını anlatan eserin özeti de çok başarılı olmuş. Emeklerinize sağlık…

Nur10@
Nur10@
Ziyaretçi
1 yıl önce

Ben nasıl okuyabilirim bu kitabı burdan

mert
mert
Ziyaretçi
5 ay önce

çok güzel bir kitap çünkü bir insanın hayata tutunabimesini açıklıyo kötü bi insanı iyi çeviriyor iyi anlatmısınız

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,267TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
56AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular