Kafes

Kafes – Josh Malerman

Tür:Korku – Gerilim
Yazar:Josh Malerman
Yayınlanma Tarihi:2014
Yayınevi: İthaki Yayınları
Karakterler

Malorie: Kitap, Malorie’nin bakış açısından anlatılıyor. Kendisini ve görünmeyen bir tehdit olarak gördüğü şeyden kendisi ve çocuklarını uzaklaştırmak isteyen bir kadın.

Konusu

Kitap, görünmeyen bir düşmanın potansiyel tehdidine rağmen kendisini ve çocuklarını güvenli bir yere götürmenin bir yolunu bulması gereken bir kadını konu alıyor.

Hikâye kısmen geri dönüşlerle anlatılıyor ve üç zaman diliminde geçiyor.

Kitap, Malorie’nin çocukları ve kendisi için yeni bir hayata adım atmasıyla başlıyor.

Kitap, insanların nasıl bakıp kafalarını yediklerini ve kendilerini öldürdüklerini ve Malorie’nin bu ortamda hayatta kalma mücadelesini anlatıyor.

Kafes Özeti

Her şey Malorie’nin kız kardeşiyle birlikte yeni bir mahalleye, yeni bir eve taşınmasıyla başlar. Shannon’ın saldırılarla ilgili endişesinin gerçek olduğu, saldırıların Amerika’ya sıçramasıyla ortaya çıkar. Malorie bunun abartılı bir endişe olduğunu düşünür çünkü hayatında daha büyük bir endişe vardır. Hamile olabilir. Evden eczaneye giderken dışarıdaki kargaşayı anlar. Dışarıda bir şey var ve insanlar bundan korkuyor. Malorie ve Shannon olayların ciddiyetini anladıktan sonra kendilerini dışarıdakilerden korumak için evin tüm pencerelerini kapatırlar ve dışarıda kalmaya başlarlar. Televizyonda işler kötüye gidiyor. Sosyal medyada insanların kendilerini öldürdüğü haberleri yükselmeye başlıyor. Aileleri ile iletişimleri 3 ay bozulmasa da 3 ayın sonunda iletişimleri kopuyor. Malorie televizyon izlerken yukarıdaki sesleri duyar ve kardeşine seslenir. Cevap gelmeyince üst kata çıkar ve kardeşinin dışarıya bakıp kendini öldürdüğünü görür. Bu noktadan sonra dışarıya inanmaya başlar ve çocuğunun güvenliği için gazetede gördüğü güvenli eve gider.

Tom, Don, Jules, Felix ve Cheryl’den oluşan beş kişilik gruba katılır. Grup ilk başta hamile olduğu için biraz sıkıntılı görünse de gruba katılır ve o evde yaşamaya başlar. Evde yapacak pek bir şey olmadığı için her şeyi sırayla yapıyorlar. Kuyudan su çekmek, kovayı boşaltmak, yemek saymak, yemek hazırlamak, temizlik yapmak gibi işler yaparlar. Tom’un evin görünmez lideri olduğunu hemen anlar. Tom ona evin gerçek sahibi George’tan bahseder. Bu evi baştan sona kendisinin yaptığını, onları eve götürdüğünü, dışarıda ne olduğunu merak ettiğini ve merakına yenik düştüğünü anlatır. Dışarıda ne varsa kamerada bile öldürüyor. Birkaç hafta sonra evin kapısı aniden çalar. Açılıp açılmaması konusunda yine ikiye ayrılır. Olympia isimli hamile bir kadın, Don karşı çıksa da oylama yapılarak eve dâhil edilir. Tom ve Jules, evdeki erzak tükenmeye başlayınca dışarı çıkmaya karar verirler. 12 saat vaadiyle evden çıkıyorlar. 12 saat sonra Don geri dönemeyeceklerini ve kendi imkânlarıyla yemek yemeleri gerektiğini söylemeye başlar. Kapı çalınmasaydı, Felix ve Don şiddetli bir kavgaya tutuşacaklardı. Tom ve Jules iki Siberian Huskies ile dönerler. Gecenin bir yarısı kapı çalındığında, Malorie kararından kısa süre sonra pişman olacağını beklemiyordu. Eve Gary adında bir adamı almaya karar vermişlerdi. Gary, çılgın ev arkadaşlarından kaçıp güvenli eve gelir. Hikâyesini anlattığı anda arkadaşlarının davranışlarının değiştiğini fark eden Malorie, ayrılacaklarını bilir. Eve bir evrak çantasıyla gelen ve onu hiç bırakmayan Gary, Malorie’de şüphe uyandırır. Malorie meraktan çantada bir günlük bulur. Ev arkadaşlarını da bu konuda bilgilendirir. Bunun deli arkadaşının günlüğü olduğunu söyleyen Gary, yine oy vererek evden ayrılır. Don susar ve kendini kilere kilitler.

Doğum zamanı geldiğinde evin en güvenli yeri olan çatı katını ayarlar. Olympia ve Malorie’nin hiç düşünmedikleri bir şey olur. İkisi de aynı anda doğar. Evdeki tüm karmaşanın ortasında, Don’un uzun süredir sakladığı bir sır gün ışığına çıkar. Don, Gary’yi mahzene saklamıştır. Don, doğumun karmaşasından yararlanarak evin bütün perdelerini indirmiştir. Evdeki herkes sinirlenirken, Gary doğum yapan kadınların arasında tavan arasına çıktı ve Malorie o an her şeyi anlar. Evdeki herkes kendini öldürürken, Malorie gözlerini kapattır ve yeni doğan bebeklerin gözlerini bağlayarak onları korur. Olympia o şeyi gördü ve kendini asar. Telefon çalmaya başladığında, Malorie tüm arkadaşlarının arasından telefona uzanır ve yeni bir hayata adım atmak için telefonu eline alır. Telefondaki adam suyu, yemeği, güvenliği olan bir yerden bahseder. Malorie’nin onlara ulaşmak için tek yapması gereken bir nehir gezisi olur. Bu nehir yolculuğunu yapmak için tam 4 yıl beklemiştir. Oğlan ve Kız adını verdiği çocukları ile tehlikeli bir nehir yolculuğuna çıkar. Yolda birkaç kaza geçirir. Kurtların saldırısıyla kanlar içinde kalır. Bir çılgın adamla tanışır. Çocuklarının güvenliği için nehir yolculuğunu tamamlamak zorunda kalır. Onları iyi eğittir. Sesleri dinlemelerini söyler. Birçoğu kör olan topluluğa katılmak için çok uzun süre kürek çekti ve yeni evlerine ulaşır. Kızı Olympia ve oğlu Tom ile birlikte Jane Tucker Körler Okulu’ndaki güvenli evlerine varırlar.

Kafes – Kitap Açıklaması

2014’ün en çok ses getiren, haftalarca kendi türünde Amazon’da 1 numarada kalan, 16 ülkeye satılan ve Universal Studios’un film haklarını aldığı Kafes, şimdi Türkçe çevirisiyle raflarda!

Ödüller

  • This Is Horror Ödülü – En İyi Roman
  • Michigan Notable Book Ödülü
  • Bram Stoker Ödülü – En İyi İlk Roman Finalisti
  • Goodreads En İyi Korku Romanı Finalisti
  • James Herbert Korku Ödülü Finalisti
  • Shirley Jackson Korku Ödülleri Finalisti

“Bir oturuşta ve parmakların arasındaki çıtırtılar hissedilerek okunması gereken bir kitap. Buna benzer bir korku öyküsü şimdiye kadar hiç anlatılmadı. Josh Malerman bu işi biliyor.”

-Hugh Howey-

“Çok iyi, çok başarılı ve doğrudan yazılmış büyük bir takdirle okuduğum çarpıcı bir roman. Josh Malerman, işini hızlı konuşan ve ne yaptığını bilen bir meleğin edasıyla yapıyor.”

-Peter Straub-

“Tüyler ürperten bir ilk kitap. Malerman okuyucuyu soğukkanlı ve acımasız anlatımıyla diken üstünde tutuyor. Hitchcock’un Kuşlar’ı, Stephen King’in en iyi işleri ve Jonathan Caroll’la karşılaştırılmayı hak eden sarsıcı bir macera.”

-Kirkus Reviews-

“Stephen King hayranları bayılacak.”

-Publishers Weekly-

Dışarıda bir şey var…

Görülmemesi gereken korkunç bir şey… Ona atılan bir bakış kişiyi ölümcül bir deliliğe sürüklüyor. Ne olduğunu ve nereden geldiğini ise kimse bilmiyor.

Malorie ve iki çocuğu, olayların başlangıcından beş yıl sonra hayatta kalmayı beceren bir avuç insan arasındaydı. Nehrin kenarındaki terk edilmiş bir evde çocuklarıyla yaşayan Malorie, ailesinin güvende olabileceği bir yere gitmenin hayalini kuruyordu. Fakat onları bekleyen yolculuk tehlikelerle doluydu. Tek bir yanlış hamle ölümlerine yol açabilirdi. Ve onları takip eden bir şey vardı.

Bu bilinmeyene doğru gözbağının karanlığında yaptığı yolculukta Malorie sık sık geçmişi hatırlıyordu. Bilinmez tehlikenin karşısında bir araya gelerek hayatta kalmaya çalışan, kendisini de aralarına kabul ederek onu da kurtaran ev arkadaşları teker teker aklına geliyordu: Bir zamanlar yabancı olan bir grup insanın birer birer kapısını çaldığı evde kurdukları ortak hayat… Ancak sağ kalan ve kapılarını çalan insanlar arttıkça ortaya yüzleşmeleri gereken bir soru çıkmıştı: Herkesin aniden delirdiği bir dünyada kime güvenilebilirdi?

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

792BeğenenlerBeğen
4,534TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular