Yaşlı Adam ve Deniz

Yaşlı Adam ve Deniz – Ernest Hemingway

TürYazarYayınlanma Tarihi
RomanErnest Hemingway1952
Karakterler

Santiago (Yaşlı Adam): Yalnız yaşayan, geçimini balıkçılıkla sağlayan bir adamdır. Çok uzun süre balık tutamayan bu adamın yanında kimse çalışmak istemez. O yalnız çıktığı avda şanssızlığını kırarak büyük bir balık yakalamasıyla bu gidişi durdurur. Yaşına rağmen günlerce süren balıkla ve denizle olan mücadelesini kazanır.  

Manolin: Yaşlı adamın yanında miçoluk yaparken ondan çok şey öğrenmiştir. Yaşlı adamı çok seven, vefalı bir çocuktur.

Konusu

Yaşlı adamın tam umutsuzluğa düştüğü anda korkularıyla nasıl baş ettiği, azmiyle ve gösterdiği sabırla amacına nasıl ulaştığı kitabın ana konusudur. Yaşlı adam yakaladığı kılıç balığının direnişine bile saygı duyar ve balığın yaşamak için gösterdiği direnişe kendi direnişi ile cevap verir. 

Yaşlı Adam ve Deniz Özeti

Santiago adındaki yaşlı balıkçı Golf Stream’de küçük teknesiyle yalnız avlanan bir adamdır. Günlerdir tek bir balık bile avlayamıyordur. Yaşlı adamın yanında çalışan Manolin adlı çocuğun ailesi de yaşlı balıkçının uğursuz olduğunu söyleyerek çocuklarını başka bir balıkçının yanına verirler. Yaşlı balıkçının aksine diğer balıkçılar her gün avladıkları balıklarla dönerler. Ancak çocuk yaşlı balıkçıyı hiç bırakmaz, boş vakitlerinde ona uğrar ve ona yiyecek ve gazete götürür. Yaşlı balıkçı balık tutamayışının 84.gününe uyandığında kararını verir ve tekrar denize açılır. Hava o gün çok güzeldir ve kendini iyi hissediyordur. Oltasını attığında iri bir palamut yakalar. Oltalarının yemlerini ekleyip denize attıktan bir süre sonra olta iplerinden biri iyice gerilir. Beklediği an gelmiştir. Yakaladığı balığın büyük olduğunu anlar. Balık tekneyi denizin açıklarına kadar sürükler. Üç gün süren bu mücadelede ne balık vazgeçer ne de yaşlı balıkçı. Yaşlı balıkçı, yakaladığı kılıç balığının yaşama gücünü hayranlıkla takip eder, ancak kendisi de bu mücadelede vardır. Ellerinin kanamasına, yorgunluğuna ve uykusuzluğuna aldırmadan üç günün sonunda zıpkınla balığı öldürmeyi başarır. Balık, tekneden çok büyük ve ağırdır. Onu tekneye iplerle bağlar ve geri dönmek üzere harekete geçer. Bir süre sonra teknenin etrafında bir köpek balığı belirir, kılıç balığından bir parça koparır. Balıkçı onu öldürmeyi başarsa da kan kokusunu alan diğer köpek balıkları kılıç balığına saldırmaya devam ederler. Yaşlı adamın elindeki zıpkınlar biter, sopalarla baş etmeye çalışsa da karaya vardığında yakaladığı balığın sadece baş kısmı kalmıştır. Yatağına yattığında yorgun olduğu kadar da mutludur. Çünkü balığın başını görenler balığın ne denli büyük olduğunu tahmin edebiliyorlardır. Balıkçının günler sonra geri döndüğünü gören çocuk, hemen yaşlı adamın yanına gelir. Bugüne kadar öğrendiklerini yaşlı adam sayesinde öğrenmiştir. Onu çok seviyordur ve bir daha onu yalnız bırakmayacağı konusunda kendisine söz verir.

Yaşlı Adam ve Deniz – Kısa Bilgiler

  • Hemingway bu romanı Küba’da kaleme almıştır.
  • 1952 yılında yayınlanan bu eser Ernest Hemingway hayattayken yayınlanan son önemli eseridir.
  • 1953 yılında Pulitzer ödülü kazanmıştır.
  • 1954 Nobel Edebiyat Ödülü, bu romanda sergilenen anlatı sanatındaki ustalığı vurgulanarak Ernest Hemingway’e verilmiştir.
  • 1958 yılında roman beyaz perdeye uyarlanmıştır.
  • Eser ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı tarafından önerilen “100 Temel Eser” arasındadır.
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 10 Ortalama: 4.6]
Önceki KonuKorkuyu Beklerken
Sonraki KonuErnest Hemingway
Nurhayat Akbulut
İyi kitap okumak geçmiş yüzyılların en iyi insanlarıyla sohbet etmek gibidir.

Benzer Konular

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

1,002BeğenenlerBeğen
751TakipçilerTakip Et
298TakipçilerTakip Et
21AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular