Ana SayfaRomanYaşlı Adam ve Deniz

Yaşlı Adam ve Deniz

Yaşlı Adam ve Deniz – Ernest Hemingway

Tür:Roman
Yazar:Ernest Hemingway
Yayınlanma Tarihi:1952
Yayınevi:Bilgi Yayınevi
Karakterler

Santiago (Yaşlı Adam): Yalnız yaşayan, geçimini balıkçılıkla sağlayan bir adamdır. Çok uzun süre balık tutamayan bu adamın yanında kimse çalışmak istemez. O yalnız çıktığı avda şanssızlığını kırarak büyük bir balık yakalamasıyla bu gidişi durdurur. Yaşına rağmen günlerce süren balıkla ve denizle olan mücadelesini kazanır.  

Manolin: Yaşlı adamın yanında miçoluk yaparken ondan çok şey öğrenmiştir. Yaşlı adamı çok seven, vefalı bir çocuktur.

Konusu

Yaşlı adamın tam umutsuzluğa düştüğü anda korkularıyla nasıl baş ettiği, azmiyle ve gösterdiği sabırla amacına nasıl ulaştığı kitabın ana konusudur. Yaşlı adam yakaladığı kılıç balığının direnişine bile saygı duyar ve balığın yaşamak için gösterdiği direnişe kendi direnişi ile cevap verir. 

Yaşlı Adam ve Deniz Özeti

Santiago adındaki yaşlı balıkçı Golf Stream’de küçük teknesiyle yalnız avlanan bir adamdır. Günlerdir tek bir balık bile avlayamıyordur. Yaşlı adamın yanında çalışan Manolin adlı çocuğun ailesi de yaşlı balıkçının uğursuz olduğunu söyleyerek çocuklarını başka bir balıkçının yanına verirler. Yaşlı balıkçının aksine diğer balıkçılar her gün avladıkları balıklarla dönerler. Ancak çocuk yaşlı balıkçıyı hiç bırakmaz, boş vakitlerinde ona uğrar ve ona yiyecek ve gazete götürür. Yaşlı balıkçı balık tutamayışının 84.gününe uyandığında kararını verir ve tekrar denize açılır. Hava o gün çok güzeldir ve kendini iyi hissediyordur. Oltasını attığında iri bir palamut yakalar. Oltalarının yemlerini ekleyip denize attıktan bir süre sonra olta iplerinden biri iyice gerilir. Beklediği an gelmiştir. Yakaladığı balığın büyük olduğunu anlar. Balık tekneyi denizin açıklarına kadar sürükler. Üç gün süren bu mücadelede ne balık vazgeçer ne de yaşlı balıkçı. Yaşlı balıkçı, yakaladığı kılıç balığının yaşama gücünü hayranlıkla takip eder, ancak kendisi de bu mücadelede vardır. Ellerinin kanamasına, yorgunluğuna ve uykusuzluğuna aldırmadan üç günün sonunda zıpkınla balığı öldürmeyi başarır. Balık, tekneden çok büyük ve ağırdır. Onu tekneye iplerle bağlar ve geri dönmek üzere harekete geçer. Bir süre sonra teknenin etrafında bir köpek balığı belirir, kılıç balığından bir parça koparır. Balıkçı onu öldürmeyi başarsa da kan kokusunu alan diğer köpek balıkları kılıç balığına saldırmaya devam ederler. Yaşlı adamın elindeki zıpkınlar biter, sopalarla baş etmeye çalışsa da karaya vardığında yakaladığı balığın sadece baş kısmı kalmıştır. Yatağına yattığında yorgun olduğu kadar da mutludur. Çünkü balığın başını görenler balığın ne denli büyük olduğunu tahmin edebiliyorlardır. Balıkçının günler sonra geri döndüğünü gören çocuk, hemen yaşlı adamın yanına gelir. Bugüne kadar öğrendiklerini yaşlı adam sayesinde öğrenmiştir. Onu çok seviyordur ve bir daha onu yalnız bırakmayacağı konusunda kendisine söz verir.

Kısa Bilgiler
  • Hemingway bu romanı Küba’da kaleme almıştır.
  • 1952 yılında yayınlanan bu eser Ernest Hemingway hayattayken yayınlanan son önemli eseridir.
  • 1953 yılında Pulitzer ödülü kazanmıştır.
  • 1954 Nobel Edebiyat Ödülü, bu romanda sergilenen anlatı sanatındaki ustalığı vurgulanarak Ernest Hemingway’e verilmiştir.
  • 1958 yılında roman beyaz perdeye uyarlanmıştır.
  • Eser ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı tarafından önerilen “100 Temel Eser” arasındadır.

Yaşlı Adam ve Deniz – Kitap Açıklaması

Yaşlı Adam ve Deniz, HEMINGWAY’in en ölümsüz eserlerinden biridir. Yaşlı bir Kübalı balıkçının açık denizde Gulf Stream’e kapılmış olarak dev bir kılıçbalığıyla olan can yakıcı mücadelesini son derece sade ve kuvvetli kelimelerle anlatır. Bu hikâyesiyle Hemingway, yenilgiye karşı cesaret, kayba karşı şahsi başarı temasını kendine has modern üslubuyla yeni baştan heykelleştirmiştir.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
Nurhayat Akbulut
Nurhayat Akbulut
İyi kitap okumak geçmiş yüzyılların en iyi insanlarıyla sohbet etmek gibidir.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
5 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Hiranur
Hiranur
Ziyaretçi
2 yıl önce
  • Bu kitap çok güzel ben okudum.❤️❤️❤️
  • Herkese tavsiye ederim.☺️☺️☺️
  • Yaş kısıtlaması yok ben 12 yaşındayım ve okuyabiliyorum.😎😎😎
  • Çok güzel süper 👧👧🏻👧🏽👧🏾
Halil
Halil
Ziyaretçi
Yanıtla  Hiranur
2 yıl önce

Evet bencede okunacaklar listesi olanlar mutlaka bu kitabı da eklemeliler. 🙌

Ali
Ali
Ziyaretçi
1 yıl önce

OKUDUĞUM EN İYİ ROMAN DİYEBİLİRİM

Özüm
Özüm
Ziyaretçi
1 yıl önce

Ben kitabı çok beğenmedim bana biraz sıkıcı geldi hoca sırf yazılıda soracak diye okumuştum

idil hafsa gül
idil hafsa gül
Ziyaretçi
1 yıl önce

bence güzel bir kitap okumanızı tavsiye ederim bu siteye özet çıkartmam gerektiği için girdim fakat güzel bir roman keşfettim

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,571TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular