Ana SayfaRomanAslında Özgürsün

Aslında Özgürsün

Aslında Özgürsün – Duygu Asena

Tür:Roman
Yazar:Duygu Asena
Yayınlanma Tarihi:2008
Yayınevi:Doğan Kitap
Konusu

Duygu Asena’nın bir internet sitesinde yazdığı bu kitabı, yazara göre okurların tepkileriyle şekillenmiş ve sonuçlanmıştır. Kitap, çocukluklarından beri arkadaş olan Berna ve Belgin adlı iki kadının hayatından bir yıllık bir süreci kapsıyor ve bu süreçte yaşadıklarının etkisiyle beklentilerinin nasıl değiştiğini anlatıyor.

Aslında Özgürsün Özeti

Üniversitede oldukça başarılı ve aktif bir öğrenci olan Berna, şimdiki eşi Erkan ile tanışmış, maddi durumlarının iyi olacağını ve kendisinin çalışmasına gerek kalmayacağını düşünerek eğitimini yarıda bırakıp evlenmiş ve bir çocuk sahibi olmuştur. Çocuk. Ancak üniversitede spor ve çeşitli sosyal etkinliklere aktif olarak katılan Berna, zaman geçtikçe ev hanımı hayatından hoşnutsuzluğa kapılır ve işadamı kocasının artan ilgisizliğinden şikâyet etmeye başlar. Belgin ise eğitimini tamamlayarak özel bir şirkette çalışmaya başladı ve çalışkanlığı sayesinde kısa sürede mesleğinde yükseldi. Tüm bu telaş içinde evlenip aile kurmaya vakit bulamayan Belgin, hayatta yalnız olduğunu düşünüp çeşitli arayışlara girdi. Belgin karakteriyle çalışan bir kadının iş yerinde ne gibi zorluklarla ve kısıtlamalarla karşılaştığını görme fırsatı buluyoruz.

Kitap, Belgin ve Berna’nın kısmen tanıtıldığı telefon konuşmalarıyla başlıyor. Erkek arkadaşından ayrılan Berna, dertlerini paylaşmak için Belgin’i arar. Burada kitabın dayandığı “herkes kendi hayatını sevmeli ve mutlu olmalı” anlayışı Berna tarafından dile getiriliyor. Pasif ev kadını olmaktan sıkılan Belgin, arkadaşının teşvikiyle bir çevre derneğinde gönüllü olarak çalışmaya başlar. Zaten çalışkan bir kişiliğe sahip olan Belgin, kısa sürede çevre konusunda kendini eğitir ve dernekte aktif rol alır. Daha geniş bir sosyal çevreye giren Belgin artık kendine daha fazla vakit ayırmaya, daha bakımlı olmaya ve bir kısır döngüden kurtulmaya başlamıştır. Bunun sonucunda eşinin ve çocuğunun ona karşı tutumları değişti. Bu sırada Berna başka arkadaşlar bulmaya ve yeni ilişkiler deneyimlemeye başladı. Yaşadığı çeşitli ilişkilerde aradığını bulamayan Berna, artık kendini yıpranmış hissediyor ancak bu döngüden kurtulamıyor.

Kitabın ilerleyen bölümlerinde Belgin’in babası ölür ve bugüne kadar hep kocasının gölgesinde yaşayan annesi yeni duruma alışmakta zorlanır. Belgin bu durumu arkadaşına şöyle anlatıyor: “-Annemin durumunu görmüyor musun Berna? Babama bir şey olsa dayanamaz. Kırk yıl demek kolay. Kırk yıldır birlikteler. Her zaman” , her yerde. Birbirlerinin organları gibiler. Annem onsuz yaşayamazdı, “O hiçbir şey yapamaz” diye sormadan. Zaten hiçbir şey yapamaz. Sokakta bile yürüyemiyor.” Ancak beklenilen bir durum değildir. Belgin’in annesi hızla iyileşerek yeni bir hayata başlar ve bu da doğal olarak Belgin’i çok etkiler. Başarıları giderek artan Belgin, bir televizyon programı yapmaya başlar. Bu başarıları sayesinde evliliği de kurtulmuştur. Bu sırada Berna bir reklam ajansı açar ve kendi işini yürütmeye başlar. Bir açılış nedeniyle Şanlıurfa’ya gider. Orada kaldığı kısa süre bile hayata bakışının değişmesine neden olur. Artık amaçsız bir şekilde bir yerden bir yere dolaşan Şanlıurfalı arkadaşına yazdığı mektupta, o bölgede yaşayan insanların “aslında televizyondan herşeyi öğrenmiş” olduklarını belirtip, ” ama o gördükleri, kendi yaşamlarından öylesine uzak ki, düş bile kuramıyorlar. Belgin, bir Güneydoğu turundan söz etmiştin. Mutlaka ona katılalım, mutlaka “İnsanın yalnızca kendi yakın çevresini tanıması ne korkunç şey.” diye yazıyor.

Kitap Berna’nın Belgin’e yazdığı mektupla bitiyor. Bu mektubun son cümlesi iki arkadaşın bu dönemde yaşadığı değişimlerin özeti gibi:

” Beğenmediğim yönlerim hala çok onları yok edeceğim. Aynaya baktığım zaman kendimi kıyasıya sevmek istiyorum çünkü. Ben, kendi sevgimi de hak etmek istiyorum.”

Aslında Özgürsün – Kitap Açıklaması

Belgin ve Berna… İki kadın… İki hayat… Ve bir yolculuk… Bir iç yolculuk… Belgin ve Berna toplumun ve erkeklerin dayattığı ahlak anlayışına, tabulara karşı çıkıp özgürlüklerini, kimliklerini arıyorlar… Ve de aşkı… Evli ve umutsuz bir kadın olan Belgin ile aşka aşık Berna’nın, benliklerini keşfetme serüvenlerinde her kadın bir şeyler bulacak… Duygu Asena, bu yeni kitabında, iki kadının ekseninde kadın duygularını, kadın psikolojisini ve sorunlarını her zamanki duyarlı ve sürükleyici üslubuyla aktarıyor. Bizi kadın – erkek ilişkilerini yeniden düşünmeye çağıran Asena, okurlarına gene çok farklı bir pencere açıyor.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,570TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular