Medyum

Medyum – Stephen King

Tür:Korku – Gerilim
Yazar:Stephen King
Yayınlanma Tarihi:1977
Yayınevi:Altın Kitaplar
Karakterler

Jack: Kısa boylu kendisiyle barışık fakat bazen kontrolü elinden kaçıran biridir.

Danny: Bütün huyları babasına benzeyen insanüstü güçleri olan bir çocuktur. Ayrıca kabiliyetleri abartılmış ancak kitaba ayrı bir tat katmış karakterdir.

Wenndy: Çok çabuk sinirlenen kendisine hâkim olamayan ve annesine benzeyen biridir.

Konusu

Roman, alkolizm sorunları ve öfke kontrol bozukluğu nedeniyle öğretmenlik işini kaybeden, alkolü bırakan ve hayatını ve ailesini düzene sokmaya çalışan yazar Jack Torrance ile başlar. Bir arkadaşının yardımıyla, dağın tepesindeki Overlook Hotel’in kapalı olduğu kış aylarında bebek bakıcılığı işini kabul eder. Ailesini de yanına alarak bu büyük lüks otele bakıcılık yapmaya başlayan Jack Torrance, yarım kalan kitabını tamamlamaya çalışmaktadır. Overlook Hotel’in karanlık geçmişiyle bağlantılı olarak tuhaflıklar ortaya çıkmaya başlar ve arsa gerilimi artmaya devam eder.

Medyum Özeti

Jack Torrance, arkadaşı Albert Shockley’nin yardımıyla Overlook Oteli’nde bir iş bulur. Otelde kış bekçisi olarak çalışacaktı. Otel kış sezonunda kapalıydı. O, karısı ve çocuğu otelde kalacaktı. Overlook 1907 ile 1909 yılları arasında inşa edilmiştir. Ekonomik kriz ve savaş vb. sebeplerden dolayı kapatılmıştır. Sahipleri çok zengindi, ancak hiçbiri burayı tam olarak yönetememişti. Overlook’un kapanış gününde Jack ve ailesi gelir. Otelin son günü olmasına rağmen çok kalabalıktı. Jack ve ailesi geldiğinde son müşteriler hesaplarını kapatıyordu. Önce müşteriler, ardından hizmetçiler otelden birer birer ayrıldılar. Bay Watson, Jack’e ne yapması gerektiğini söylüyordu. Bu arada, aşçı Halloran, küçük oğlu Danny’ye bakıyordu. Danny’deki parıltıyı fark eder. Bu yüzden ona karşı çok sıcaktı. Onunla konuşmadan anlaşabilirlerdi. Danny sadece beş yaşında olmasına rağmen parıltısı çok güçlüydü, bu yüzden zarar görebilirdi. Bay Watson, Danny’ye Overlook’ta garip şeyler olduğunu, bu yüzden buna dikkat etmesi gerektiğini söyler. Bahçedeki, 217 numaralı odadaki ve fidanlıktaki budanmış şimşirlerden uzak durmasını istemişti. Danny gerçekten Overlook’a gitmek istemiyordu. Ancak bu, geleceklerinin daha iyi olması için bir koşuldu, böylece babası yarım kalan oyununu tamamlayabilirdi. Annesiyle ve kendisiyle daha çok ilgilenecekti ki annesiyle olan sorunu çözülecekti.

Bay Watson, Jack’e yüz odalı Overlook Oteli’nin tamamını gezdirdi. Kazan konusunda çok dikkatli olmasını söyledi. Kazan çok eskiydi, yeniyse 250’ye kadar dayanabiliyordu ama şu anki haliyle ancak gösterge 180’i gösterene kadar dayanabiliyordu. Herkes otelden ayrıldı. Jack ve ailesi otelde yalnızdılar. Danny daha sık garip rüyalar görmeye başlamıştı. Rüyalar eskisi gibi iyi şeyler göstermiyordu. Korkutucu bir hal almıştı. Danny annesine Tonny’den bahsetti. Tonny ona her şeyi gösteriyordu ama annesi buna inanmak istemedi. Bir akşam Danny banyodayken Tonny geri geldi. Tony aynadaydı. Danny hipnotize olmuş gibi aynaya bakıyordu. Tony’yi izlemeye başladı. Tonny onu korkutuyordu ama o hâlâ peşindeydi. Danny, parmağından kan damlayan ölü bir kadını, duvardaki kan lekelerini, az önce duvara sıçramış beyne benzer beyaz et parçalarını ve kanlı saç topuzunu işaret etti. Annesi Danny’den haber alamayınca endişelenerek kapıyı zorlamaya çalıştı ama kapı kilitliydi. Jack kapıyı kırdı ve Danny’yi hipnotize edilmiş halde buldu. Kucağına alıp yatak odasına götürdü. Danny anlamsız şeyler söylüyordu. Kendine geldiğinde Tonny’den ve gördüklerinden bahsetti. Ertesi gün, 40 mil uzaklıktaki Sidewinder Kasabasındaki doktora gittiler. Kış yaklaşıyordu ve Overlook’tan ayrılamadılar, bu yüzden üçü de kontrolü ele aldı. Doktor Danny’nin gayet iyi olduğunu, sadece zihinsel sorunları olduğunu söyledi. Yalnızlıktan kaynaklandığını söyledi. Wenndy buna inanmadı ama biraz tatmin olmuş görünüyordu.

Eve döndüklerinde işler bir süredir iyi gitmişti. Wenndy yedi yıllık evliliğinin en güzel yıllarını yaşıyordu. Jack içmeyi bırakalı uzun zaman olmuştu ama bazen bu onu rahatsız ediyordu. Eski günlerine dönmek ve içmek istiyordu. Otel barında bir damla alkol yoktu. İçmeyi bıraktığı için kendisi getirmemişti. Danny babasındaki bu değişiklikleri hissedebiliyordu. Annesine durumu anlattı. Annesi Danny’ye inanıyor ve gelecek bahar her şeyin yoluna gireceğini ve birlikte balığa gideceklerini söyledi. Danny ona annesinin düşüncelerini daha önce anlatmıştı. Bu annesi Wenndy için yeterliydi. Wenndy, Danny’ye yaklaşmış ve ondan bütün gördüklerini anlatmasını istemişti. Danny pek bir şey hatırlamıyordu. Bütün anılarını annesine anlattı. İçindeki güç giderek güçleniyordu. Artık Tonny’yi istediği gibi kullanabilirdi. Tonny’yi tekrar aradı ve gelecekleri hakkında onu bilgilendirmesini istedi. Tonny, babasının her şeye sebep olacağını, Overlook’un onu yakalayacağını söyledi. O öğleden sonra, ebeveynleri uyurken Danny yalnız kaldı. İçindeki güç onu 217 numaralı odaya götürdü. Kilitli kapıyı açıp içeri girdi. Yask olduğunu biliyordu ama yine de içindeki güce karşı koyamıyordu. Duvarda kan lekeleri ve beyin parçaları gördü. Banyoya doğru ilerledi. Banyo kapısını açtı. Yaşlı, ölü kadının elinden kan damladığını gördü. Kadın ayağa kalktı ve Danny’ye doğru yürüdü. Danny koşmaya başladı. Kapıya geldiğinde kilitliydi. Bay Hallorann’ın söylediklerini hatırladı. Gözlerini kapattı ve kapının açık olduğunu fark etti. Kapıyı açtı ama kadın onu yakaladı ve boğdu.

Ailesi Danny’yi bulduğunda merdivenlerin tepesinde duruyordu. Boğazı morarmıştı. Wenndy çocuğu almak için koştu. Her şeyi Jack’in yaptığını düşündü. Overlook o gün Jack’i yakalamıştı. Babasının ona seslendiğini duyabiliyordu. Babası ona karısını ve çocuğunu cezalandırmasını söylüyordu. Overlook, Danny’yi Jack’ten istedi. Danny’yi kendi içine dâhil etseydi çok güçlü olurdu. Danny o sırada Hallorann’ı çağırmıştı. Kendine geldiğinde Danny yatak odasında annesinin kucağındaydı. Kapı kilitliydi. Jack kapıya vuruyordu. Sonra Jack aşağı indi. Bodrumda eski faturalara daldı. Wenndy kocasına bakmak için aşağı indi. Çok korkmuştu. Jack barda uyuyordu. Sızmıştı. Biraz ileride kroşe tokmak vardı. Bodrumda olması gerekiyordu ama Overlook onu buraya getirmişti. O akşam Overlook maskeli baloyu canlandırdı. Jack güzel bir bayanla dans ediyordu. O sırada Grady yanında belirdi. Grady, otelin eski kış bekçisiydi. Oteldeyken tüm ailesini öldürmüştü. Otel barmeni içecekleri yeniden doldurdu. Jack o gece yirmi bardak içti ve bayıldı. Wenndy yanına geldiğinde Jack aniden gözlerini açtı. Wenndy’nin bileğini tuttu. Wenndy giderek daha fazla acı çekiyordu. Jack ayağa kalktı ve karısına bir tokmakla vurdu. Onu öldürecekti. Wenndy, Jack’in kafasına bir şişe kırdı ve Jack bayıldı. Onu ve oğlunu mahzene sürüklediler. Night Overlook yeniden canlandı ve Grady Jack’in yanında belirdi. Jack ona kapıyı açması için yalvardı. Grady çocuğu onlara getirirse kapıyı açacağını söyledi. Jack söz verdi. Kapıyı Grady açtı. Wenndy o gece çok korkmuştu. Jack’in sesi hiç kesilmedi. Sabah ikisi de uyuyakaldı. Wenndy uyandığında Jack’in sesi duyulamadı. Mutfaktan aldığı bıçağı aldı ve Jack’e bakmak için aşağı indi. Jack aniden onun önünde belirdi ve tokmağıyla Wanndy’ye vurdu. Tokmak yukarı ve aşağı gidiyordu. Wenndy elindeki bıçakla Jack’i bıçakladı ve kaçmayı başardı. Kaçmaya başladı.

Hallorann’a giderken arabası yolda kaydı. Şanslıydı çünkü yanında bir kar arabası vardı. Kar motosikletinin sürücüsünde de bir parıltı vardı. Şoför ona bir eldiven verdi. Arkadaşı bir araba kiralıyordu ve bana adını söylerse onun için bir kar arabası kiralayacağını söyledi. Halloran şanslı olduğunu düşündü. Sidewinder’a gitti ve kar motosikletini aldı. Overlook’a gidiyor. Overlook onu engellemeye çalışıyordu. Bunu bir zamanlar yapmıştı, ama şimdi daha dikkatliydi. Kar motosikleti hızla ilerliyordu. Wenndy merdivenlere ulaştığında Jack ayaktaydı. Wenndy kaburgası kırıldığı için nefes alamıyordu. Çok acı çekiyordu. Jack arkasından yetişmeye başladı. Ağzına alkol kokusu geliyordu. Wenndy içeri girdi ve kapıyı kilitledi. Ama Danny orada değildi. Her yeri aradı. Jack tokmakla kapıya vuruyordu. Wenndy kendini banyoya kilitledi. Jack odanın kapısını kırdı. Banyo kapısıydı. Wenndy banyonun kapısını kırdığında ecza dolabından bir jiletle elini kesti. Bir motor sesi duyuldu. Hallorann’dı. Dedi Overlook. Jack karısını terk etti ve Hallorann’ı öldürmek için aşağı indi. Hallorann Overlook’a vardığında, kral onun önünde belirdi ve saldırdı. Hallorann aslanı yakarak öldürdü. İçeri girdiğinde Jack ona tokmakla vurdu. Kapı tokmağının her yerinde kan ve saç vardı. Jack hemen yukarı çıktı. Danny’i bulmalıydı. Onu üçüncü katta buldu. Bu arada Danny, Tonny’yi aramıştı. Tonny ona babasının hatırlamadığını hatırlayacağını söyledi. Danny bilincini geri kazandığında, babası önünde tokmakla bekliyordu. Sen benim babam değilsin, sen Overlook’sun, diye bağırdı Danny. Düğmeyi indirdi. Overlook çekici tekrar kaldırdı ve Danny babasının hatırlayamadıklarını hemen hatırladı. Isıtma kazanı. Bunu Overlook’a söyledi. Overlook bu yeri canlı tutmak için düğmeyi indirdi ve kazana gitti. Danny annesine koştu. Hallorann’da oradaydı. Wenndy yürüyemedi. Hallorann ikisini de kollarına aldı ve koşmaya başladı. Overlook elini kazan vanasına koydu. Kazanın her tarafından buhar çıkıyordu. Vanayı açtı ancak kazanın patlamasını engelleyemedi. Hallorann dışarıdayken, bir sıcak dalgası geldi ve onları havaya uçurdu. Overlook yanıyordu, tüm pencerelerden alevler çıkıyordu. Sonraki bahar, Wenndy bir şezlongda yatıyordu. Halloran’a geldi ve balık tutan Danny’ye gittiler.

Medyum – Kitap Açıklaması

Jack Torrance’ın Overlook Oteli’nde işe başlaması, yaşamında yepyeni bir sayfa açabilmesi için bulunmaz bir fırsattı. Mevsim sonunda müşterilerin uğramadığı bu eski otelin bekçiliğini yaparken, ailesiyle bolca birlikte olabilecek ve romanını yazabilecekti. Ama sert kış havası kendisini göstermeye başlayınca, bu sakin mekân iyice ıssızlaştı… Uğursuz korkunç güçlerin Overlook Oteli’ni sarmaya başladığını yalnızca eşsiz bir yeteneğe sahip olan beş yaşındaki Danny Torrance fark etti. “Edgar Allen Poe’dan bu yana ıssız mekânları, sınır tanımayan korkuları en iyi anlatan yazar.

-Entertainment Weekly-

“Hayal bile edemeyeceğimiz şeyleri öylesine korkunç betimliyor ki, sokak kapınızın kilitlerini iki kez kontrol etmek gereksinimini duyuyorsunuz.

-Boston Globe-

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

786BeğenenlerBeğen
4,129TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular