Ana SayfaRomanYaban Muzu

Yaban Muzu

Yaban Muzu – Jose Mauro De Vasconcelos

Tür:Roman
Yazar:Jose Mauro De Vasconcelos
Yayınlanma Tarihi:2016
Yayınevi:Can Yayınları
Karakterler

Joel: Varlıklı bir ailenin piyanist oğludur.

Grego: Jeol’in yol arkadaşıdır.

Konusu

Jose Mauro de Vasconcelos, kitapta elmas arayan iki gencin sürükleyici hikâyesini konu ediniyor.

Yaban Muzu Özeti

Joel, varlıklı bir ailenin iyi yetiştirilmiş bir oğludur. Bir piyanist olan Joel, hayatının monotonluğundan ve sıradanlığından bıkmıştır. Bir gün kendini gerçek bir erkek gibi hissetmek için rahat hayatını bir kenara iterek bir maceraya atılmaya karar verir. Bu macerasında bölgede elmas arayan insanlarla elmas madenlerinde birlikte çalışacaktır.

Sürükleyici macerasına başlayan Joel, kaderin ona yönelttiği gibi adeta vahşi sayılabilecek eğitimsiz ve kaba insanların arasına girer. Burada kendisine çok sağlam bir yol arkadaşı bulur. Grego isimli bu adam, kıvırcık sarı saçlı bu genç çocuğu, hikâyesini kimseye anlatmak istemediği ve ona babacan bir sevgi beslediği kendi oğluna benzetmektedir. Bu ortamda onu korumak ve arkasında durmak için elinden geleni yapar ama Joel Grego’nun himayesinden sıkılır. Burada tamamen bir erkek gibi hissetmek ister. Başında dikilip emirler yağdıran biri ona gerçek bir erkek gibi hissettirmez. Bu duyguyu daha fazla yaşamak istemeyen Joel, tüm parasını Grego’ya harcadıktan sonra elmas aramak için gizlice Banana Brava yani Yaban Muzu adlı bir bölgeye gider. Diğer elmas arayanlar Joel’e karşı nazik değiller. Çeşitli acımasız davranışlara maruz kalan Joel, nazik geçmişine ve nazik bir piyanist karakterine rağmen zamanla yavaş yavaş bir elmas avcısına dönüşür. Bir süre sonra kader, Joel ve Grego’yu bu sefer ayrılmaz bir şekilde son kez bir araya getirir.

Yaban Muzu – Kitap Açıklaması

Jose Mauro de Vasconcelos”, yurdumuzda çok sevilen bir yazar. Türkçe ‘de ilk yayımlanan romanı “Şeker Portakalı” ve onun devamı olan “Güneşi Uyandıralım” ve “Delifişek”, daha sonra da “Kardeşim Rosinha ve Kardeşim Rüzgâr”, “Kardeşim Deniz”in gördüğü ilgi çok büyük oldu. Elinizdeki bu kitabın bir başka özelliği daha var. “Jose Mauro de Vasconcelos”ta eşine az rastlanan ve doğuştan gelme bir anlatıcılık yeteneği, akıl almaz bir bellek, göz kamaştırıcı bir yaratıcılık ve insanlar konusunda engin bir deneyim var. Yazar olmaya çalışmamış, yazar olmak zorunda kalmıştır. Romanları bir yanardağın lavları gibi dışına taşmıştır. “Konuyu kafamda toparlayınca yazmaya başlarım ve bir çırpıda yazarım,” diyor. İzlediği yöntem, kitap kafasında yazılana kadar, konusunu uzun uzun olgunlaştırmaktır. Yine kendi anlattığına göre, yazı makinesinin başına geçtiğinde, kitabın çeşitli bölümlerini. Ayrı ayrı yazabiliyor. Birinci bölümü bitirdikten sonra, aradaki bölümlere el atmadan, sonu kaleme alabiliyor. Brezilya’nın elmas madenlerinde elmas arayan insanların serüven dolu bu romanını “Aydın Emeç”in Türkçesiyle sunuyoruz.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,318TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular