Ana SayfaÇocukTom Sawyer

Tom Sawyer

Tom Sawyer – Mark Twain

Tür:Çocuk, Roman
Yazar:Mark Twain
Yayınlanma Tarihi:1876
Yayınevi:Bilmar Yayıncılık
Karakterler

Tom Sawyer: Kitabın ana karakteridir. Yaramaz ve kontrol edilmesi zor bir çocuktur. Maceralara atılmak için arayıştadır.

Huckleberry Finn: Tom Sawyer’in en yakın arkadaşıdır. Babası bir sarhoştur. Tom ile yeni maceralara katılmak için fırsat kolar.

Polly Teyze: Tom Sawyer’a bakan yaşlı ve iyi kalpli teyzesidir.

Red Joe: Çok tehlikeli bir katildir. Tom ve arkadaşına karşı kin ve nefret doludur.

Diğer Karakterler: Becky Thatcher, Joe Harper, Sid, Mary,  Muff Potter, Doktor Robinson, dul Douglas

Konusu

Kitapta iki haylaz arkadaşın korsanlar ve hırsızlarla mücadeleleri ve kötü insanlara ait bir hazineyi bulmaları kitabın konusunu oluşturmaktadır.

Tom Sawyer Özeti

Tom, küçük bir Amerikan kasabasında yaşayan sıradan bir çocuktur. Çocuk, annesi öldüğünden beri teyzesi tarafından büyütülür. Polly Teyze yeğenine iyi davranır. İhtiyacı olan her şeye sahiptir. Tom okula gider. Ancak, çocuk o kadar itaatkâr değildir. O yaramaz olma fırsatını asla kaçırmaz. Ve özellikle yeni maceraları sever! Tom becerikli bir çocuktur. Örneğin, teyzesi ceza olarak onu bir çit boyamaya zorladığında, işini diğer çocukların önünde o kadar çok över ki kendi üzerine alır. Tom sadece işini izlemek zorunda. Çocuğun çok yakın bir arkadaşı vardır, Huck Finn.  Ama arkadaşlıkları hoş karşılanmaz. Huck’ın babası bir ayyaştır.  Huck, okul dışında ve başkaları tarafından kabul edilemez olan gezici bir yaşam tarzına öncülük eder. Ama o, Tom’un en iyi arkadaşıdır. Herhangi birinin çocuklarının onunla iletişim kurmasını yasaklayan tüm bu nitelikler, Sawyer’ı hiç de korkutmuyor. Arkadaşlar birlikte macera arar ve bulur. Ayrıca Tom’un kız arkadaşı Becky. Dikkatini çekmek için her yolu dener. Kızla kavga ettikten sonra arkadaşıyla birlikte korsan olmaya karar verirler.

Çocuğun macera tutkusu tükenmez. Onları hayal eder. Huck ile geceleri mezarlığa giderler. Ama orada, korkunç bir suçun tesadüfen tanıkları olurlar. Kızılderili Joe doktoru öldürür. Bu olaydan sonra kasabada çok konuşulur. Cinayet sırasında şirketlerinde olan sarhoş Maffy Potter’ı suçlarlar. Tom, kasaba sakinlerine doktorun gerçek katilinin kim olduğu hakkında korkunç bir sırrı açıklar. Ama sonra suçluyu bulamazlar.

Tom onunla daha sonra yüzleşecek. Sonunda tatilden kaçan Becky ile bir mağarada saklanırlar. Masum bir numara, çocuklar için yeni bir maceraya dönüşecek. Bu mağaralarda kaybolurlar. Yetişkinler onları boşuna bulmaya çalışacaktır. Ve Kızılderili Joe orada saklanır. Çocuklar onunla çarpışır, ancak kaçmayı başarır ve bir çıkış yolu bulurlar ve arkalarından kapanırlar. Kızılderili için geldiklerinde, o çoktan ölmüştür. Çocuklar onun gizlediği bir hazine bulur.

Kısa Bilgiler
  • Olaylar, St. Petersburg adında bir kasabada bulunan Mississippi ırmak kıyısında, 19. Yüzyıl Amerika’sında geçmektedir.
  • Bu eser Mark Twain tarafından yazılmış olup, Amerika’nın en büyük eserleri arasında ilk olma özelliği taşır.
  • Roman belirtilmeyen bir dönemde geçmesine rağmen, anlaşılacağı üzere 1830 ve 1840 yıllarında geçtiği tahmin edilebilmektedir. Bu sonuca varılan nokta evlerde siyahi kölelerin olmasıdır.

Tom Sawyer – Kitap Açıklaması

Ortalık çok sessizdi. Bu, Tom’un bir şeyler çevirdiğinin işaretiydi. Teyzesi, bu durumdan kuşkulanmaya başladı. Yavaşça koltuğundan kalkıp evin içinde Tom’u aramaya başladı.

‘Tom!..’

‘…

‘Neredesin Tom?’

‘…

‘Tom! Nereye gitti bu çocuk? Bilmem ki!… Tommm!’

(Kitabın İçinden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
Meryem
Meryem
İyi okurlar bir kitabı daha iyi, rakipler ise daha anlaşılır yaparlar.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
4 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Ayşenur
Ayşenur
Ziyaretçi
2 yıl önce

Teşekkürler bu çok yardımcı oldu

Ayşenur
Ayşenur
Ziyaretçi
2 yıl önce

Öğretmen bunu çok beğenecek

Mustafa Berat Yaman
Mustafa Berat Yaman
Ziyaretçi
1 yıl önce

Allah razı olsun eyw.

Mustafa
Mustafa
Ziyaretçi
1 ay önce

Çok yardıcı oldu teşekkürler

Sosyal Medya

792BeğenenlerBeğen
4,534TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular