Oblomov

Oblomov – İvan Gonçarov

Tür:Roman
Yazar:İvan Gonçarov
Yayınlanma Tarihi:1859
Yayınevi:İletişim Yayıncılık
Karakterler

İlya İlyiç Oblomov: Tembel ve varlıklı bir adam

Zahar: Evin Hizmetlisi

Olga: Genç ve güzel kadın, Oblomov’un nişanlısı.

İvan Matveyeviç: Mareşal

Agafya Pşenitsina: Taşralı köylü kadın

Andrey Stolz: Oblomov’un dostu

Konusu

Oblomov konusuklasik dünya edebiyatı örnekleri için iyi bir örnektir. Oblomov, kısaca İlyada İlyiç Oblomov’u andığımız isimdir. Oblomovluk kavramı dünyaya bu eserinden sonra tembellik ile özdeşleşmiştir. Oblomov çok sık hayal kuran aile mirasını ve kendisine kalan işlerle hiç uğraşmadan sürekli hazır yiyici aşırı uyuşuk ve tembel bir karakterdir. Romanda olaylar Oblomov’un Rus aristokratlar ve alt tabakada yer alan garip insan ilişkileri ve günümüz dünyasından uzak adetlerin hâkim sürdüğü bir zamanı konu alıyor. İyi bir eğitim almasına rağmen Oblomov bir şeyleri yanlış yapmaktadır.

Oblomov Özeti

Oblomov özeti,kısaca Oblomovluk1948 yılında Goncarov’ın önemli eserlerindendir. Zamane Rusya’sında zengin ve toprak sahibi bir ailenin tek çocuğu olan İlya İlyiç Oblomov hayatı boyunca kendi başına hiçbir işi becerememiş sürekli ailesi tarafından kendisine tahsis edilen uşaklar aracılığıyla işlerini görmüştür.

Oblomov gündüzleri kestirdiği, geceleri uyuduğu yatak odasından dışarı adım atmayan bir tiptir ve zamanının neredeyse tamamını burada geçirir. Oysa bütün gün işleri yoluna koyacağına dair hayaller kurmaktadır. Ancak bir türlü onu harekete geçiren güdüğe erişemez. Zahar adlı uşağı da tıpkı zamanla Oblomov gibi tembelleşmiş evi temizlemekten aciz, en ufak bir hizmette dahi söylenen garip bir hizmetli haline gelmiştir.

Oblomov tüm işleri başkaları tarafından yaptırmaya alışmış, hayatının hiçbir döneminde zorluk yaşamamış ve tembelliği kendisine bir alışkanlık etmiştir. Kâhyası tarafından her yıl gelen ödemelerde bir yolsuzluk olduğunu anlamasına rağmen bu olayla bile ilgilenmemiş ve memleketi Oblomovka’ya gitmemiştir. Öyle ki yazacağı mektubu dahi üşengeçlikten haftalarca bekletir olmuştu. Ancak hava şartları, insan faktörü gibi nedenlerden aksayan işler için sürekli söylenmektedir.

Oblomov’un Andrey Stolz adında yarı Alman arkadaşı disiplinli düzenli bir adamdır. Aynı okuldan mezun olan arkadaşlar iyi bir dostlardı. Stolz, Oblomov’u korumaya çalışmaktadır. Stolz klasik bir alman ekolü ile büyümüş sıkı bir adamdı. O gerçek bir dosttu. Bir gün Stolz Oblomov’u Olga adında dünyalar güzeli bir kızla tanıştırır. Bu kız Oblomov’u hayatı yeniden keşfetmesini sağlayacaktır.

Bu zamandan itibaren Oblomov, Olga’ya duyduğu ilgi nedeniyle başka birine dönüşmüş ve zamanla genç kıza aşık olmuştur. Ancak tembelliği üzerinden temelli atamayan Oblomov artık topraklarını satmak zorunda kalmıştır. Hazıra dağ dayanmamıştır ve işler iyice kötüleşmiştir. Bu arada Olga ile nişanlanan Oblomov, aşık olduğu kadının kendisini disiplinli bir adam dönüştürme çabalarına kayıtsız kalmak istemez. Olga iradeli ve inatçıdır ancak zamanla Oblomov eski benliğine geri döner. Oblomov kendisini bekleyen evlilik sorumlulukları ve işler ile baş edemeyeceğini düşünür. Olga Rus adetlerine bağlı sorumluluk sahibi bir kadındı.

Böylece Oblomov, Olga’yı bir mektup ile terk eder. Olga içinde bulundukları durumdan kurtulmak için büyük mücadeleler verir ancak tüm çabaları boşa çıkar. Oblomov inatçıdır fakat Olga’nın çelik gibi sinirleri ve dirayetli bir yapısı vardır. Zamanla ne yaparsa yapsın Oblomov değişmek istemediğini açıkça belli eder ve ayrılmaları kaçınılmaz olur.

Oblomov daha önceleri tanıdığı Pşenitsina adlı taşralı kadınla bir beraberlik kurar ve artık yeni bir yuvası olur. Eşinin daha önceki çocuklarını çocuğu gibi sahiplenir ve aile ilişkilerine yakından şahit olur. Oblomov bir süre sonra hayatını kaybeder ve Zahir de sokaklara düşer.

Stolz ise hem Olga’yı hem de Oblomov’u beraber olmaları için çaba sarf etmiş ancak başarısız olmuştur. Fakat daha sonra Stolz, Olga ile evlenmiştir. Bir gün sokaktaki bir dilenciye para vermekte olan Stolz bu dilencinin Zahar olduğunu görür ve onu sokaktan kurtarmak için evine götürürken Zahar, arabada ağlamaklı ve duygulu bir hale döner. Zahar, Oblomov’un hikayesini anlatmaya başlar ve bu romanın nasıl oluştuğunun ipucunu verir, yazar.

Kısa Bilgiler
  • Rus yönetmen Nikita Mikhalkov tarafından 1980 tarihinde Neskolko dney iz zhizni I.I. Oblomova (A Few Days in the Life of I.I. Oblomov) adıyla sinemaya uyarlanmıştır.
  • Türkçede Oblomov adıyla gösterilmiştir.

Oblomov – Kitap Açıklaması

Tembelliği bir sanat haline getiren Oblomov, Rus romanında “lüzumsuz adam” tiplemesinin ölümsüz örneklerinden biridir. Orta yaşlı toprak sahibi Oblomov işinden ayrılmış, tüm arkadaşlarını etrafından uzaklaştırmış, borca batmış ve tüm dünyevi işlerini yatağından görmeye başlamıştır. Her bir köşesi dökülmekte olan dairesinde kendisi kadar tembel uşağıyla birlikte kayıtsızlık içinde yaşayan bu miskin asilzade, değişime ayak direyerek işlevsizleşmiş bir sınıfın timsalidir. Rus toplumuna özgü bu tipleme Gonçarov’un kaleminden çıktığı günden beri toplumun içine karışmış, “Oblomovluk” sözcüğünü günlük dile kazandırmıştır. Oblomov, 19. yüzyıl sonunda bu açmaza giren toprak sahiplerinin güldürüsü olmakla kalmıyor, aynı zamanda mevcut sosyal düzenin acayipliklerini ve adaletsizliğini de ciddiyetle ama tatlı bir dille eleştiriyor.

“Oblomov’u dehşet içerisinde, tekrar ve tekrar okuyorum.”

-Lev Tolstoy-

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,255TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Pi

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular