Ana SayfaRomanGülen Adam

Gülen Adam

Gülen Adam – Victor Hugo

Tür:Roman
Yazar:Victor Hugo
Yayınlanma Tarihi:1869
Yayınevi:Zeplin Kitap
Karakterler

Gwynplaine: Son derece temiz kalpli, her zaman iyiliğe ve güzelliğe inanan bir insandır. Dış görünüşü bir takım haydutlar tarafından bozulmuştur. Bu sebepten her zaman güzel bir yüzesahiptir.

Dea: Gwynplaine ile bulunan kör bir kızdır.

Ursus: Gwynplaine ve Dea’yı bulan adam.

Josiana: Kral 2. James’in gayri meşru kızı.

Konusu

Gülen adam, kraliyet aileleri ve aristokrat kesimin içlerinde barındırdıkları kötü ve karanlık tarafı ortaya çıkartan bir konuya sahiptir. Romanda halkın sefaleti ele alınmıştır. Gelir adaletsizliği vurgulanmakta ve aristokratlar arasındaki çıkar ilişkileri tüm çirkin yönleri ile ele alınmaktadır.

Gülen Adam Özeti

Tüm olaylar 17. yüzyıldaİngiltere’de kraliçe Anne döneminde geçmektedir. Çok yetenekli ancak yaşı bir hokkabaz olan Ursus’un tek arkadaşı Homo adını verdiği bir kurttur. Birlikte İngiltere’nin güneyine seyahat ederken, akşam çıkan fırtınadan kurtulan biri kız diğeri erkek iki çocuk ve bir kadın cesedi bulur.

Çocuklardan erkek olanının adı Gwynplaine’dir. Kız olanının ise adı Dea’dır. Özellikle erkek çocuğun hikayesi içerisinde birçok farklı acıyı barındırmaktadır. Aynı zamanda erkek çocuk sürekli olarak gülmektedir. Ursus çocukları ilk bulduğunda gülen bu erkek çocuk karşısında ciddi anlamda dehşete düşer. Her ne kadar dehşete düşmüş olsa da daha sonralarında durumu biraz daha algılamaya başlamaktadır. Bu sayede de çocuğun durumuna acımaya başlar. Kendisinin sürekli olarak karnavallara giderek para kazanan biri olması ve çocukların bu kadar sefil bir durumda olması onu yaralamaktadır. Dea adındaki küçük kız kördür. Ursus çocukların durumuna dayanamayarak ikisi de yanına alır ve kulübesine getirir. Onlara burada sahip çıkar.

Gwynplanie, aslında bir asilzadedir. 2.James soylulardan bir tanesini idam ettirmiştir ve oğlunda çocuk hırsızlarına satmıştır. Çocuk hırsızları, çocuk ticareti yapan İspanyol haydutlardan oluşmaktadır. Hırsızlar aldıkları çocukların herhangi bir şekilde sakat kalmasını sağlayarak onları dilendirmektedir. Haydutlar Gwynplanine her zaman babasının aptallıklarına gülsün diye onu yüzünde iki derin çizgi açmışlardır. Bu edenle suratı sürekli olarak sırıtan bir hal almıştır.

Hem Gwynplaine hem de Dea Ursus’un kulübesinde büyürler. Ursus cambazlık yaparak para kazandığından çocukları da panayırlarda büyütmüştür. Dea kör ama son derece güzel bir kız olmuştur. Gwynplaine ise çok daha korkunç bir görünüme sahip genç bir adam halini almıştır. Her ikisi de Londra’da sirklerde ucuz miktarlar ile çalışmaktadır. Gwynplaine’nin yüzüne insanlar gülmektedir ve bunun içinde ona para vermektedir.

Kral 2. James’in kızı olan Josiana Gwyplaine’i gösterisinde görmüştür. Düşes gösteride gördüğü adamın yüzünden fazlası ile etkilenir. Daha sonrasında Gwynplanie’e kalacak miras nedeni ile Josiana onun ile evlendirilir. Çünkü yüzü yaralı olan adamın Lord Linnaes’un oğlu olduğu öğrenilmiştir. Zaman geçince Gwynplaine içerisinde yaşadığı ortamdan fazlası ile sıkılmıştır. Buradan kaçıp Dea ile Ursusu bulmaya karar verir. Onları bir teknede bulur. Ancak Dea kollarında can vermektedir. Bu durum adamın umutsuzluk içerisinde boğulmasına sebebiyet verir.

Kısa Bilgiler
  • Gülen adam, Victor Hugo’nun en son iki romanından bir tanesidir.
  • Yazar bu kitapta özellikle ilginç karakterler yaratması ile ön plana çıkmaktadır. Aynı zamanda roman oyucular tarafından tam bir not almayı da başarmıştır.
  • Roman yıllar geçtikten sonra filme de uyarlanmıştır. İlk olarak 1928 yılında sinema filmine uyarlanmıştır. Daha sonrasında ise 1971 yılında üç bölümlük bir dizi olarak tekrar çekilmiştir.
  • Roman ilginç karakterleri ile ön plana çıkmaktadır. Bu karakterler ise tamamı ile yazar tarafından yaratılmıştır.

Gülen Adam – Kitap Açıklaması

İlk baskısı 1869 yılında yayımlanmış olan, dünya edebiyatının en önemli yazarlarından Victor Hugo’nun eşsiz romanı: Gülen Adam… Dış görünüşünün haydutlar tarafından bozulması sebebiyle daima gülen bir yüze sahip olan Gwynplaine, dünyadaki tüm kötülüklere rağmen aşka, güzelliğe, iyiliğe inanan bir insandır. Umutsuz başlayan fakat onun iyilikseverliğine layık kişilerle karşılaşarak umudun varlığına tekrar inanan Gwynplaine, hikâyesini güven, aşk ve çabayla taçlandırır.

Kraliyet ailelerinin ve aristokrat kesimin içlerindeki o karanlık dünyayı su yüzüne çıkartarak gerçekleri bir bir ortaya döken ve Victor Hugo’nun başyapıtlarından olan Gülen Adam, ilk kez Türkçede!

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Enes Sert
Enes Sert
Ziyaretçi
3 yıl önce

Başarılı bir özet çalışması olmuş

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,268TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
56AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular