Araf

Araf – Elif Şafak

Tür:Roman
Yazar:Elif Şafak
Yayınlanma Tarihi:2004
Yayınevi:Doğan Kitap
Karakterler

Ömer: Türk ve Müslüman olması ona bir anlam ifade etmeyen ve bu yüzden de bunalım sürecine giren bir karakterdir.

Gail: Ömer’in eşidir. Ruhsal bozukluk, panik atak ve sosyal fobi gibi sorunları olan ve her defasında intihara teşebbüs etmiş bir karakterdir.

Alegre: Ömer’in ev arkadaşı ve Piyu’nun sevgilisidir. Küçük yaşlarda başlayan kilo sorunlarının üstesinden gelmeyi takıntı haline getirmiş bir karakterdir. Ayrıca aşçılığı ile mükemmel yemekler yapan biridir.

Piyu: Metallere dokunamama gibi bir hastalığı olan ve buna rağmen dişçilik okumakta olan karakterdir.

Debra: Güçlü bir kadındır. Dilediği hayatı kuramamanın vermiş olduğu sıkıntıların üstesinden gelmeye çalışmaktadır. Ayrıca Le*biyendir.

Amed: Yaşadığı yerin ahlak ve kültür yapısına uygun olarak yaşayan bir karakterdir. Amerika’da yaşar ve hiçbir kadınla evlenmeden beraber olamama ve geleneklerine saygı duymayı amaçlar.

Konusu

Boston’da yolları kesişen farklı din, çevre ve kültürlerden bir grup gencin dokunaklı hikâyesini anlatan Purgatory, yalnızlık, yabancılık, dil ve zamana dair konuları ele alan bir romandır.

Araf Özeti

Roman, Abed ve Ömer’in bütün gece bir barda içip ardından ayrılmalarıyla başlar. Ömer eve gider ve yeni evli Gail ile tartışır. Abed de Piyu ile paylaştığı eve döner.

Sonra hikaye geçmişe, Gail’in üniversite hayatına odaklanır. Önce Gail’in gerçek adının Zarpandit olduğunu, üniversite ortamında sosyalleşmenin ne kadar zor olduğunu öğreniyoruz. Yeni arkadaşı Debra ile soranity’in bir parçası olmaya çalışır, ancak utangaçlığından vazgeçemez. Sonraki birkaç yıl içinde Debra ile olan dostluğu ilerler ve birlikte yaratıcı bir çikolata dükkânı açarlar.

Siyasal bilimler alanında doktora yapmak için Amerika’ya gelen bir öğrenci olarak Ömer’de kalacak yer ararken gazetedeki ilandaki adrese giderek ilginç yeni ev arkadaşları Faslı Abed ve İspanyol Piyu ile tanışır. ‘Ev Arkadaşı Testi’ne girerek, sarımsak merakı nedeniyle oda arkadaşı olarak seçilir. Üçü çok iyi arkadaş olurlar.

Piyu, kendisi gibi Hispanik olan Alegre ile çıkmaya başlar. Bir arkadaşlarının yemeğinde Gail ve Debra ile tanışırlar.

Abed’in annesi Zehra bir süre onları ziyarete gelir. Abed’in Faslı eski sevgilisi Safiye, Abed’e “Seni daha fazla bekleyemem” yazan bir mektup alır.

Ömer sürekli sevgilisini değiştirse de bir süre sonra Gail’i çok sevmeye başlar ve bu tek taraflı bir aşka dönüşür. Sonunda dayanamaz ve arkadaşlarıyla birlikte Gail’e evlenme teklif eder. Gail kabul edince önce birlikte yaşarlar, ardından Gail ve Ömer kendi evlerine taşınırlar. Ardından Ömer’in ailesiyle tanışmak için İstanbul’a giderler.

İstanbul’da güzel vakit geçirdikten sonra havalimanına dönerken Boğaziçi Köprüsü’nde trafikte durduklarında zaman zaman manik-depresif sorunlar yaşayan Gail’in aklına başka bir ölüm düşüncesi gelir. Ömer, Walkman’inde müzik dinlerken, Gail arabadan iner ve kocası ve taksi şoförü ona yetişemeden kendini köprüden atar.

Kısa Bilgiler
  • Araf, İngilizceye The Saint of Incipient Insanities adıyla çevrilen Nisan 2004’te yayınlanan Elif Şafak romanı.
  • Romanda, farklı din, çevre ve kültürlerden gelip yolları Boston’da kesişen bir grup genç insanın dokunaklı öyküsü, yalnızlık, yabancılık, dil ve zaman üzerine durulmuş.

Araf – Kitap Açıklaması

“İyi de bir insana neden ömür boyu geçerli olacak şekilde tek bir isim veriliyordu başka bir isim de verilebilecekken, hatta isminin harfleri karıştırılıp aynı isimden yenileri türetilebilecekken? Kendimiz de dâhil etrafımızdaki her şeyi yeniden adlandırma şansı ne zaman alınmıştı elimizden?

Doğuştan bana verilen bir isme ilanihaye mıhlanıp yapıştığımı bilmek nasıl sıkmaz ki canımı, hayattaki yegâne tesellim kendim olmamayı başarabilme şansım iken? İsimleri sonsuza kadar sabitleyen bir dünyaya saplanmışım, harflerin çığırından çıkmasına izin vermeyen. Ama ne vakit kaşığımı alfabe çorbasına daldırsam ismimi ve onunla birlikte kaderimi yeniden düzenlemek üzere yeni harfler yakalamayı umuyorum.”

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,259TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
56AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular