Ana SayfaRomanYüzbaşı Corelli’nin Mandolini

Yüzbaşı Corelli’nin Mandolini

Yüzbaşı Corelli’nin Mandolini – Louis de Bernieres

Tür:Roman
Yazar:Louis de Bernieres
Yayınlanma Tarihi:2000
Yayınevi:Nora
Karakterler

Yüzbaşı Corolli: İlk başta orduda eğlence bölümünün başındaydı ama karakteriyle ön plana çıkarak büyük başarı elde etmiştir.

Pelega: Meşgul olan iki sevgilisi yüzünden gülümseyemeyen bir insandır.

Carlo: Eşcinselliği ile ön plana çıkan bu kişi belki de hayatındaki en büyük iyiliği Kaptan’ı kurtararak yapmıştır.

Doktor: Savaş zamanında işlerin çoğu doktorlar tarafından yapılır. Bu nedenle kızıyla pek ilgilenemez ve kızının içinde bulunduğu koşulları umursamaz.

Konusu

Yıl 1941, II. Dünya Savaşı devam ediyor. Almanlarla müttefik olan İtalyanlar, Yunanistan’ın Kefalonya adasını işgal etmeye başlar. Bir İtalyan topçu birliği adada düzeni sağlamak için gelir. Olaya karışan subaylardan Yüzbaşı Corelli, Yunanlılarla yan yana barış içinde yaşamanın yollarını arar ve müzik festivali gibi etkinliklere katılırken köy doktorunun güzel kızı Pelagia’ya âşık olur.

1943’te İtalyanlar Müttefik Kuvvetlere teslim olup taraf değiştirdiğinde, Kaptan Corelli adayı Alman işgaline karşı savunmak zorunda kalacaktır.

Yüzbaşı Corelli’nin Mandolini Özeti

Dünya Savaşı’nda Carlo adında eşcinsel olan bu askerin bir faaliyeti var ama erkeklere ilgisi vardır. Bu İtalyan asker, Frencesco adında bir askere âşık olur. Bir İtalyan komutan onlara bir görev verir. Askerler kendilerini bu görev için en uygun olarak görürler. Komutanın amacı, İtalyan askerlerini İngiliz üniforması giydirerek Yunanlılara saldırtmaktır. Böylece İngilizler ve Yunanlılar savaşırken durumdan yararlanarak Yunanistan’a çıkarma yaparlar. İş için Frencesco ve Carlo’yu seçmenin kriteri, ikisinin de ordunun en işe yaramaz adamları olmalarıdır. Ölümlerinin kesinliği. Olayların tersine dönmesi sonucunda bu ikisi Yunanlıları öldürür. Frencesco bir çatışmada ölür.

Carlo, Kefolonia’ya gönderilir. Kaptan Corolli de aynı adaya gönderilir ve Dr. Yaris adında bir adamın evinde kalmaya başlar. Dr. Yaris’in kızı, Pelega Mandras adında bir balıkçıyla nişanlıdır. Mandras savaşa girdikten sonra Pelega uzun bir süre ondan mektup almaz. Pelega, evlerinde kalan Kaptan’a âşık olur. Mandras uzun bir süre sonra savaştan ağır yaralı olarak gelir. Doktor ve kızı tarafından muayene edilir. Pelega, Manras’a mektuplarına neden cevap alamadığını sorar. Mandra dilinde okuma yazma bilmediğini söyler. Kendisiyle dalga geçileceğinden korktuğu için arkadaşlarına da okutmak istemediğini söyler. Mandras savaşa geri gönderilir. Yunan tarafına gönderilen Mandras ile Pelega arasındaki aşk yavaş yavaş soluyor.

Almanlar bu adaya çıkar. İtalyan askerlerini bir meydanda toplar ve onları vurur. Vurulan askerler arasında Yüzbaşı da vardır. Ancak Kaptan, kendisine âşık olan Carlo tarafından sarılarak kurtarılır. Daha sonra adaya dönen Mandras bir örgüte katılır ve öldürülen İtalyan askerlerinin silahlarından bu örgütün ihtiyaçlarını karşılamak için meydana çıkar. Kaptanın ölmediğini, ağır yaralı olduğunu gören Mandras, onu doktorun evine götürür. Pelega, Kaptan’ın kendisine aşık olduğunu bile bile neden böyle bir şey yaptığını sorar. Mandras, onu ne kadar sevdiğini göstermek için yaptığını söyler.

Doktor ve kızı, Kaptan’ın yarasını iyileştirmeye çalışır. Savaş zamanında dikişin gerekli olduğu yerlerde iplik olmadığı için Antonio denilen Kaptan’ın mandolinin telini kullanırlar. Bu arada Almanlar, İtalyan askerlerini aramak için evleri tek tek ziyaret eder. Bu sırada Kaptan, doktorun yanında evin mahzeninde saklanır. Almanlar Kaptan’ı bulamaz. Kaptan’ın iyileşmesine yakın, onu İtalya’ya kaçırmaya karar verirler. Bir tekne ile bir kaçırma planı yapılır. Kaptan ayrılırken Pelega’ya onu tekrar görmeye geleceğini söyler. Savaşın bitiminden sonra Kaptan Corolli Yunanistan’a geri döner. Ancak döndüğünde ilginç bir manzarayla karşılaşır. Pelega, Kaptan’ın ayrılmasından hemen sonra evinin önünde yetim bir çocuk bulur ve onu büyüttür.

Bu sırada evleri çıkan yangında kül olmuş ve doktor orada hayatını kaybetmiştir. Kaptan, çocuğu ve Pelega’yı görünce üzülür ve yanına gidemez. Uzun yıllar sonra Yunanistan’a geri döner ve eski mahallesinde bir çocukla tanışır. Pelega’nın yanındaki çocuk olduğunu hatırlayan Kaptan, çocuğun eski Mandolin’ini çaldığını görünce gözlerine inanamaz. Hemen çocuğun yanına gider ve mandolini nereden bulduğunu sorar. Çocuk, mandolinin yanan eski evlerinin enkazından çıkarıldığını ve bu mandolinin annesi için çok önemli olduğunu söyler. Bu olaydan kısa bir süre sonra Pelega ve Kaptan bir araya gelir. Kaptan Pelega’ya gerçeği yeni öğrendiğini ve kendisini affetmesini söyler. Sonra Kaptan sandığını açar ve mandolin tellerini gösterir ve bunun seni hala sevdiğimin kanıtı olduğunu söyler. Geç evlenen bu çift, ertesi yıl ölür.

Yüzbaşı Corellinin Mandolini – Kitap Açıklaması

1941 yılında, genç bir İtalyan subayı olan Antonio Corelli, işgal kuvvetlerinin emriyle Kefalonya’ya sevk edilir. İlk günlerde yerel halk tarafından dışlansa da, barışçıl bir savaş yürütmek isteyen tutkulu ama fanatiklikten uzak kişiliğiyle, zamanla kibar, esprili bir asker ve muhteşem bir müzisyen olduğunu kanıtlar.

Bölge doktorunun kızının, bir yeraltı militanı olan nişanlısına yazdığı mektuplar yanıtsız kalınca, bir aşk üçgeninin ortaya çıkması da kaçınılmaz hale gelir. Ancak bu kırılgan aşk, yaklaşan vahşi savaşın ayak sesleri duyulurken ve işgalciyle direnişçinin arasına kalın çizgiler çizilirken var olmayı başarabilecek midir?

“Hipnotize edici…

İncelikle, canlı renklerle, dallanıp budaklanan detaylarla örülmüş muhteşem bir gergef gibi… Savaşın anlamsızlığı üzerine çarpıcı ve etkileyici bir yorum.

Bu büyülü kitabı okuyup bitirdikten sonra uzun zaman etkisinden kurtulamadım.”

-Marian Keyes-

“Harika bir epik roman… O kadar güzel ki, onu olduğu gibi tanımlayacak yeni bir fiil icat etmek gerekiyor. Her mânâda hatırlanmaya değer sürükleyici bir kitap bu. Romanın kıvrımları, keşifleri ve sıcaklığı insanı sürükleyip götürüyor.”

-Derwent May, The Times-

 (Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

786BeğenenlerBeğen
4,129TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular