Ana SayfaRomanFoucault Sarkacı

Foucault Sarkacı

Foucault Sarkacı – Umberto Eco

Tür:Roman
Yazar:Umberto Eco
Yayınlanma Tarihi:1988
Yayınevi:Can Yayınları
Karakterler

Casaubon:

Leah: Casaubon’un eşi ve oğlunun annesidir. 

Amparo: Casaubon’un önceden âşık olduğu kızdır.

Diotallevi ve Belbo: Casaubon yayın evinde tanıştığı arkadaşlarıdır.

Konusu

Yazar eserinde eğitimsiz insanların yarattığı sözde “gizli” bilgiyi ortaya koymaktadır. Bu “yaratıcılar”, yarattıkları aldatmacaya kendilerine inanmaya başlarlar. Daha sonra, korkunç bir yaratılış, yaratıcılarını mutlaka bir trajediye götürecektir.

Foucault Sarkacı Özeti

Brezilya doğumlu Casaubon adında genç bir adam Amparo’ya karşı duygusal duygular besliyor. Âşıklar kızın memleketine taşınır. Burada maneviyatı deneyimlemeye çalıştılar. Bu, ilişkilerini olumsuz etkiler ve genç adam memleketine döner.

Genç adam, kendine bir oğul veren Leah ile tanışır. Adam bu sırada bir yayınevinde iş bulur. Burada Diotallevi ve Belbo ile tanışır. Başarılı olmayan yazarların kitaplarını basan köhne bir yayıneviydi burası. Gençler sürekli olarak ezoterik teorilerle tanışır ve gizemli el yazmalarını deşifre etmeye başlar. Sonra arkadaşlar kendi gizli teorilerini yarattılar.

Casaubon bu fikrin ideolojik ilham kaynağı olur. Adam ne çocuğunu yetiştiriyor ne de işte hayatın anlamını bulamıyor. Sadece efsanevi bir fikir dikkatini çeker. Gençler plan olarak adlandırılan teorilerini geliştirmeye başlar. Tüm notları Belbo’nun kişisel bilgisayarına girerler.

Planlarının hayali olmasına rağmen, yoldaşlar buna giderek daha fazla inanıyorlardı. Ve bununla başlarını büyük belaya sokarlar. Belbo, bir zamanlar Tapınak Şövalyelerine ait olan hazineleri bildiğine inanan gizli bir cemiyetin dikkatini çeker. Doğal olarak, bu toplumun üyeleri, adamdan bildiği her şeyi öğrenmek ister. Ardından gelen durum genç adamı ölüme götürür.

Diotallevi tedavisi olmayan bir hastalığa yakalanır. Mistik bilgileri okumanın bir cezası olduğundan emindir. Kendi yarattıkları problemlerle meşgul olan arkadaşlar, bir erkeğin kaderinde yer almadılar. Diotallevi yalnız başına ölür. Casaubon, onu izleyen gizli cemiyetin insanları ile yalnız kalır. Ancak adam, hiçbir gizli bilgiye sahip olmadığını onlara itiraf etmeye cesaret edemez. Bütün planın tamamen icat olduğunu savunur.

Foucault Sarkacı – Kitap Açıklaması

“Umberto Eco”nun ilk romanı olan “Gülün Adı” gibi, bu ikinci romanı “Foucault Sarkacı” da, bildiğimiz roman türlerinden hiçbirine girmiyor. Belki de en uygunu, onu bir “bilim-roman” ya da “Eco-roman” diye nitelendirmek. “Foucault Sarkacı”, çok-katlı, çok değişik düzlemlerde okunabilecek bir roman. Bu da romana, değişik açılardan yaklaşmamıza olanak veriyor. “Foucault Sarkacı”, kısaca, irrasyonel düşüncenin 500 yıllık tarihinin 500 küsur sayfalık bir serüveni: Pozitif bilimin yanısıra, uzantıları günümüze dek süregelen, gizli bilimlerin, Ortaçağı da kapsayan çok uzun bir zaman dilimi içinde bilim-büyü kardeşliğinin öyküsü. Okuyucuların, bu çetin, ama keyifli okuma serüveninden nice hazlar derleyecekleri umuduyla. Şadan Karadeniz

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Gülhan Bilgice
Gülhan Bilgice
Ziyaretçi
2 yıl önce

Sonunda ne oluyor acaba?

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,318TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular