Ana SayfaRomanTefeci Gobseck

Tefeci Gobseck

Tefeci Gobseck – Honore de Balzac

Tür:Roman
Yazar:Honore de Balzac
Yayınlanma Tarihi:2021
Yayınevi:Mavi Çatı Yayınları
Karakterler

Tefeci Gobseck: Aslen Hollandalıdır. Küçük yaşında ailesinin yanından ayrılıp gemilerde çalışır. O yıllardan sonra yalnızlığına tek arkadaş olarak para ve altını seçer. Tefecilikle Paris’in hatırı sayılır zenginlerinin arasına girer. Doksan yaşına kadar yaşayan adam, kazandığını saklayarak ve zenginliğini yaşayamadan ölür.

Derville: Tefeci Gobseck’ın avukatı ve dostudur. Mesleğini kötüye kullanmayan, adalet yanlısı dürüst birisidir.

Kont De Restaud: Tefeci Gobseck’a sıklıkla borçlandığı için tüm mal varlığını kaybeder.

Konusu

Honore De Balzac’ın, “Tefeci Gobseck” adlı romanı okuyucusuyla ilk olarak 1830 yılında buluşur. Bu eser, yazarın “İnsanlık Komedyası” adını verdiği roman dizisinin bir devamıdır.  Bu kitabı, realist akım kurucularından olan Balzac’ın en önemli eserleri arasındadır. Yazar, yaşadığı dönemi olanca gerçekliğiyle eserine yansıtırken; toplumsal sorunları karakterler üzerinden anlatır ve sınıflar arasındaki farkları da bu şekilde okuyucusuna sunar.  Bu romanda tefecilikle kazanılan güç aynı zamanda insanların özel hayatlarını bile ipotek altına alır. Roman akışı içerisinde tefeci Gobseck’ in insanların mal varlıklarını ve zaaflarını kullanarak onların zaten zor olan hayatlarını daha da zorlaştırdığını görüyoruz. Hayatın içinden ve tüm zamanları kapsayan etkili bir roman…

Tefeci Gobseck Özeti

Madam De Grandlieu, kızı Camille ve genç Kont De Restaud’ un evliğini onaylamaz. Gerekçe olarak da genç Kont’un annesinin geçmişteki yaşantısıdır. Madamın aile dostu ve aynı zamanda avukatı olan Derville, genç Restaud’un ailesini bu duruma düşüren nedenleri yıllar öncesinden başlayarak anlatır.

Derville, hukuk fakültesini okuduğu yıllarda tefeci Gobseck ile tanışır. O yıllarda yetmiş yaşında olan tefecinin sözüm ona müşterileri aslında kurbanlarını da tanıma fırsatı bulur. Derville okulu bitirip hukuk bürosu açtığında yaşlı tefeciden borç alır. Bu sayede hem onun davalarına bakar hem de onu yakından tanıma fırsatı bulur. Yıllar içinde, onun altına ve paraya olan düşkünlüğüne de şahit olur. Paris’in ünlü zenginlerinden olan tefeci, gücü devletin içine kadar sızan ve müşterilerinin tüm sırlarına da bilen birisidir. Ona göre, altın ve para tüm insani güçleri temsil eder. Derville avukatlığını da yaptığı tefeci Gobseck’ in mağdurlarından Kont Restaud ile tanışması da bu sayede olur. Tefeci, Kont Restaud’un eşine sıklıkla yüksek miktarda ve yüksek faizle borç para verdiği için bu ailenin özel hayatını da yakından bilir. Kontes’in gayri meşru ilişkilerinden çocukları vardır. Kont’un bunu öğrendikten sonra onu mirasından mahrum edeceğini bildiği için değerli olan pırlanta ve altınlarını tefeciye verir. Kont Restaud her ne kadar eşini takip etse de buna engel olamaz, tefeciye satılan değerli eşyaları geri alabilmek için uğraşır. Borçlar ödenemeyecek hale geldiğinde tefeciyle sözleşme yapar. Avukat Derville,Restaud’un haksızlığa uğradığını gördüğü için uyarır ve bir vasiyet hazırlatır. Buna göre, Kont Restaud büyük oğlu reşit olana kadar tüm mal varlığını tefecinin kullanması yönünde sözleşme hazırlarlar. Derville, diğer çocuklara haksızlık olacağı konusunda Kont’u uyarır.  Restaud yaşadıklarından dolayı hastalanır ve yeni bir vasiyet hazırlayamaz. Kontes, mirastan mahrum kalacağını düşündüğü için Derville’nin, Kontla bir araya gelmesini engeller. Restaud öldükten sonra tefeci Gobseck, genç Restaud reşit olana kadar idare eder. Zenginliğine zenginlik katan tefecinin mirası bırakacağı yakını bile yoktur. Kendisi gibi Hollandalı olan hiç tanımadığı genç bir kıza, Derville’ nin aracılığıyla tüm mirasını bırakır.

Tefeci Gobseck – Kitap Açıklaması

Gotik Edebiyat çerçevesinden dışarı çıkmayan ve dehşetli psikolojik çıkarımları ile dünya edebiyatında yeri doldurulamaz bir boşluk bırakan Balzacın ilk eserlerinden olan Tefeci Gobseck; bir tefecinin yürek kırıcı acı hikâyesini anlatıyor. İçli ve vukuflu ruh tahlilleri ile zenginleştirilmiş düşsel öğelere yer verilen öykü; soğuk, korkunç ve derin bir hayat felsefesi ihtiva ediyor.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
Nurhayat Akbulut
Nurhayat Akbulut
İyi kitap okumak geçmiş yüzyılların en iyi insanlarıyla sohbet etmek gibidir.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

788BeğenenlerBeğen
4,255TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular