Elif Şafak

Doğum:1971, Strazburg – Fransa
Ölüm:
Meslek:Yazar

Elif Şafak Kimdir?

Elif Şafak, 25 Ekim 1971’de babasının eğitimi için bulunduğu Fransa’nın Strazburg kentinde doğdu. Babası sosyal psikolog Nuri Bilgin, annesi diplomat Şafak Atayman’dır. Elif, doğumundan kısa bir süre sonra anne ve babasının boşandığı için annesiyle birlikte büyümüş ve soyadı olarak annesinin adını kullanmıştır. Elif Şafak çocukluğunu ve gençliğini Ankara, Madrid, Amman, Köln, İstanbul, Boston, Michigan ve Arizona’da geçirmiştir. İlkokula Ankara’da Kubilay İlköğretim Okulu’nda başladı. Ortaokulu İspanya Madrid’de okudu. Liseyi Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde okudu.

EOrta Doğu Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. Aynı üniversitede Kadın Çalışmaları Bölümü’nde yüksek lisans yaptı. Daha sonra ODTÜ Siyaset Bilimi Bölümü’nde “Türk Modernleşmesinin Kadın Prototipleri ve Marjinalliğin Sınırları” başlığıyla doktora tezini tamamladı. Aynı zamanda Elif Şafak’ın İslam, kadın ve tasavvuf üzerine yazdığı yüksek lisans tezi Sosyal Bilimler Derneği tarafından ödüllendirildi. Doktora sonrası İstanbul’a yerleşti.

Doktora sonrası çalışma için burslu olarak ABD’ye gitti. 2003-2004 akademik yılında yardımcı doçent olarak görev yaptı ve Michigan Üniversitesi’nde ders verdi. Daha sonra Arizona Üniversitesi Yakın Doğu Çalışmaları Bölümü’nde yardımcı doçent olarak çalıştı.

Elif Şafak, 2006 yılında yılın en çok okunan kitabı Baba ve Piç’i yayınladı. Ardından aylardır satış listelerinden düşmeyen ilk otobiyografik kitabı Kara Süt’ü yazdı. “İngiltere’ye göç etti, İskender 2011’de bir Türk ailesinin dramını anlattı.

2006 yılında İngilizce yayınlanan “Baba ve Piç” adlı romanı hakkında Türklüğe hakaret suçundan Türklüğe hakaret suçlamasıyla dava açılmasına rağmen, suçun hukuki unsurlarının bulunmadığı gerekçesiyle beraat etmiştir.

Eserleri kırk dile çevrilen Elif Şafak’ın romanları Viking, Penguin Random House, Rizzoli ve Phebus gibi dünyanın önde gelen yayınevleri tarafından yayınlanmaktadır. 2010 yılında Fransa’nın en prestijli ödüllerinden biri olan Sanat ve Edebiyat Şövalyesi Nişanı’na layık görülmüştür.

Kısa Bilgiler
  • Ayrıca kitapları otuzdan fazla dile çevrilmiştir.
  • Forbes dergisine göre Türkiye’nin en çok kazanan yazarıdır.
  • İlk romanı Pinhanı yayımladığı 1997’den beri eserler vermekte olan yazar, 2009’da yayımlanan Aşk adlı romanı ile Türk edebiyat tarihinin en kısa sürede en çok satan edebi eserinin yazarı unvanına sahip olmuştur.

Elif Şafak Eserleri

Çocuk

Elif Şafak’ın Sözleri ve Alıntılarına Bakmanızı Öneririz.

Sayfamızda Elif Şafak’ın sözleri ve alıntıları yer alır.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,259TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
56AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular