Ana SayfaRomanKente Giden Yol

Kente Giden Yol

Kente Giden Yol – Natalia Ginzburg

Tür:Roman
Yazar:Natalia Ginzburg
Yayınlanma Tarihi:1988
Yayınevi:Can Yayınları
Karakterler

Delia: Şehir hayatını çok seven kendini beğenmiş, lüks bir kızdır. Ancak, çok kibirlidir.

Azalia: Delia’nın ablası. Delia gibi kendini beğenmiş, şehirde yaşayan lüks bir âşıktır.

Nini: Delia’yı çok seven ama sevilmediğini düşünen ve fabrikada çalışan genç bir adam.

Gulio: Delia’yı o kadar sevmemesine rağmen Delia ile zorla evlendirilen genç bir adam.

Konusu

Romandaki genç kız olan Nini, anlamsızlıklarla örülmüş kendi hikâyesini anlatmaya çalışır. Basit bir anlatımla gelişen bu romanın sarsıcı gerçeği Nini’nin aşkıdır.

Kente Giden Yol Özeti

Kitapta şehir hayatını seven ama köyde yaşayan Delia isimli bir kızın yaşadıkları anlatılıyor. Delia, babası çiftçi, annesi ev hanımı olan beşkardeşi olan ve yavaş yavaş olgunlaşmaya başlayan bir kızdır. Kardeşlerinin en büyüğü şehirde yaşayan Azelia’dır. Ailesi çok zengin olmayan Delia’nın en büyük dileği, bir an önce zengin biriyle evlenip şehirde lüks bir hayat yaşamaktı. Ablası Azelia bunu yaptı ve şimdi şehirde çok lüks bir hayatı var. Delia her zaman kardeşleri ve uzak bir akrabası olan Nini ile şehre gelir. Onunla giderdi ve anne babasının kıyafetleri kötü olduğu için onlarla dolaşmazdı. Şehre dönüş yolunda Delia, Gulio adında genç bir adamla tanışır. Onu tanıdığı için çok mutluydu. Çünkü Gulio’nun babası çok zengindi ve Delia’yı çok seviyordu. Babası kızının Gulio ile takıldığı haberini alır ve ona çok kızar. Ama kız yine de görmezden geldi ve onunla yürümeye devam eder. Kız sürekli evlilikten bahsediyordu ve Gulio ona sınavlardan sonra evlenebileceklerini söyler. Bu sırada kız da Nini ve Guilo ile ortalıkta dolaşıyordu. O da bu olaya çok kızmıştır. Bir gün Delia çok hastalanır ve hamile olduğunu anlar. Ama annesine söylemekten çok korkar.

Ancak cesaretini toplayarak bu olayı annesine anlattır. Annesinin kızmasını beklerken ondan hiç beklemediği bir tepki alır. Annesi bir çözüm bulunabileceğini söyledi. Babası bu olayı duyunca çok kızar. Neredeyse onu öldürüyordu. Onu evin tavanına yerleştirdiler. Bir süre sonra buranın uygun olmadığını ve kızın halasının yanına gitmesi gerektiğini söyleyip onu oraya gönderdiler. Teyzesiyle birlikte kaldığı süre boyunca çok az kişi ziyarete gelmiştir. Ama Gulio hiç gelmedi. Delia’yı bir korku sarar. Bir gün onunla şehre gitti ve çocukla tanışır. Gulio ona evliliklerinin çok yakın olduğunu söyler. Bir süre sonra Delia çocuğunu doğurdu ve düğün tarihi gelir. Düğün gerçekleşir. Kızın annesi ve babası, kıyafetleri kötü olduğu için kızın anne ve babasını düğüne götürmezler. Ya da Nini’nin ölüm haberi gelmiştir. Bundan Delia’nın sorumlu olduğu açıktır. Çünkü Delia, Nini’nin onu sevdiğini biliyordu ama umurunda değildi. O da son günlerinde hayattan tamamen kopmuştur. Aslında Delia da onu seviyor ama şehirde yaşama aşkı bu aşktan daha üstündü ve onunla kalmaz. Delia amacına ulaştı ve şehirde yaşamaya başlar. Ama bunu başarmak için çok şey kaybeder.

Kente Giden Yol – Kitap Açıklaması

Kente Giden Yol, ünlü İtalyan romancısı Natalia Ginzburg’un, yazarın kendine özgü dilinin bütün özelliklerini de taşıyan ilk romanıdır. Romandaki genç kız: Nini, başından geçenleri, anlamsızlıklarla örülü kendi öyküsünü anlatmaya çalışır. Yalın bir anlatımla gelişen bu romanın sarsıcı gerçeği, Nini’nin aşkıdır. Bu ünlü İtalyan kadın romancı, insan ilişkilerini anlamanın gerçek bir ustası sayılıyor. Gerçi bu ilişkileri olduğu gibi anlatmak onun asıl amacı olmuştur, onun kahramanları sanki kendiliğinden gelip otururlar roman sayfalarına ve bildik acıları çekerler; ama deniyor ki: “Natalia Ginzburg, bunu bilmeden yapar; o bu bakış açısının farkında değildir.” Bu büyük yazarı beğeneceğinize inanıyor, başka kitaplarını da hazırlamakta olduğumuzu belirtmek istiyoruz.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

793BeğenenlerBeğen
4,481TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular