Ana Sayfa100 Temel EserBir Bilim Adamının Romanı

Bir Bilim Adamının Romanı

Bir Bilim Adamının Romanı – Oğuz Atay

Tür:Yaşam Öyküsü
Yazar:Oğuz Atay
Yayınlanma Tarihi:1975
Yayınevi:İletişim Yayıncılık
Karakterler

Mustafa İnan: Hayatını bilime, öğrenmeye ve öğretmeye adayan idealist bir insandır. Ülkesi için çalışmaktan başka bir amacı olmayan ve dünya milletleri önünde ülkesinin kalkınması için çalışan, Maddiyata ve servete önem vermeyen, zengin olmak için yapılan tüm teklifleri reddeden, hayatını ekonomik zorluklar içinde geçirmiş, mütevazı ve yüksek karakterli bir kişidir.

Jale Hanım: Varlıklı bir aileden gelmesine rağmen dürüstlüğü, idealizmi ve kişiliği nedeniyle Mustafa İnan ile evlenmeyi kabul eden fedakâr bir kadındır. Mustafa İnan’ın lise öğrencisi olarak başlar ve daha sonra eşi olur. Kocasının tüm sıkıntılı yaşamına sabırla katlanmış bir kadındır.

Konusu

Mustafa İnan’ın köyden çıkış yolundaki ve bilim adamı olma serüveni tüm gerçekliği ile aktarılır. Mustafa İnan’ın mücadele kararlılığı, idealizmi, dürüstlüğü ve ahlakı ön plana çıkıyor. Ülkesi ve yoksullar için çalışan bir adamın zorlukları ve başarıları konu edinmiştir.

Bir Bilim Adamının Romanı Özeti

Romanın ilk bölümünde Mustafa İnan’ın çocukluğundan mezuniyetine kadar gelişen olaylar anlatılır. Mustafa İnan, 1911 yılında bir postacının oğlu olarak Adana’da doğdu. Dünya Savaşı yıllarına denk gelen çocukluğunda Anadolu’nun zorlu engellerini başarıyla aşarak öğrencilik hayatında oldukça başarılı bir öğrenci olmuştur.

İkinci bölümde ise onun idealist bir akademisyen ve üretken ve başarılı bilimsel faaliyetlerde bulunan bir aydın olarak yaşadığı süreç aktarılmaktadır. Eşi Jale Hanım ile nasıl tanıştığı ve evliliği hakkında da bilgiler var. Mustafa İnan’ın bilime karşı büyük bir tutkusu vardı, sadece mühendislikle değil edebiyattan felsefeye birçok bilimsel ve düşünsel alanla da ilgilenmiştir. Yahya Kemal’in sohbetlerinin yakın takipçisidir. Maddi şeylere önem vermeyen ve sadece bilime çaba göstermeyi üstün bir değer olarak gören İnan, kendisine teklif edilen her türlü siyasi ve parasal işleri reddetmiştir. Eğitimine ve bilimine önem vermeye devam etmiştir.

Yoğun iş temposunda tüm idealist bilim adamları gibi fiziksel sağlığını ihmal eden İnan, 1967 yılında lösemi nedeniyle ölmüştür.

Kısa Bilgiler
  • Bir Bilim Adamının Romanı, Oğuz Atay’ın İTÜ İnşaat Fakültesi’nden hocası olan Prof. Dr. Mustafa İnan’ın yaşam öyküsünü anlattığı romanıdır.

Bir Bilim Adamının Romanı – Kitap Açıklaması

Oğuz Atay’ın hocası İTÜ İnşaat Fakültesi profesörlerinden Mustafa İnan’ın hayatının roman kurgusuyla anlatıldığı Bir Bilim Adamının Romanı, 1975 yılında Bilgi Yayınları tarafından yayımlanmıştır. Bir Bilim Adamının Romanı özet olarak Mustafa İnan’ın yoksulluk içerisinde başlayan hayatının dünyanın en güzel unvanı olan “bilim adamı”nı hak edişindeki müthiş hikâye anlatılmaktadır. Bir Bilim Adamının Romanı ana fikri ne kadar zorluk içerisinde yaşanılsa da ahlakî değerlerden ve özünden hiçbir şey kaybetmeden nasıl başarıya ulaşılabileceği şeklinde özetlenebilir.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın okullara tavsiye ettiği eser, İletişim Yayınları’nın özenli çalışmasıyla okurları etkilemeye devam ediyor.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Gizem
Gizem
Ziyaretçi
1 yıl önce

Konusu itibari ile Yaşadığı zorluk ve mücadele taktire şayan👏

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,255TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular