Bir Bilim Adamının Romanı

Bir Bilim Adamının Romanı – Oğuz Atay

TürYazarYayınlanma Tarihi
Yaşam ÖyküsüOğuz Atay1975
Karakterler

Mustafa İnan: Hayatını bilime, öğrenmeye ve öğretmeye adayan idealist bir insandır. Ülkesi için çalışmaktan başka bir amacı olmayan ve dünya milletleri önünde ülkesinin kalkınması için çalışan, Maddiyata ve servete önem vermeyen, zengin olmak için yapılan tüm teklifleri reddeden, hayatını ekonomik zorluklar içinde geçirmiş, mütevazı ve yüksek karakterli bir kişidir.

Jale Hanım: Varlıklı bir aileden gelmesine rağmen dürüstlüğü, idealizmi ve kişiliği nedeniyle Mustafa İnan ile evlenmeyi kabul eden fedakâr bir kadındır. Mustafa İnan’ın lise öğrencisi olarak başlar ve daha sonra eşi olur. Kocasının tüm sıkıntılı yaşamına sabırla katlanmış bir kadındır.

Konusu

Mustafa İnan’ın köyden çıkış yolundaki ve bilim adamı olma serüveni tüm gerçekliği ile aktarılır. Mustafa İnan’ın mücadele kararlılığı, idealizmi, dürüstlüğü ve ahlakı ön plana çıkıyor. Ülkesi ve yoksullar için çalışan bir adamın zorlukları ve başarıları konu edinmiştir.

Bir Bilim Adamının Romanı Özeti

Romanın ilk bölümünde Mustafa İnan’ın çocukluğundan mezuniyetine kadar gelişen olaylar anlatılır. Mustafa İnan, 1911 yılında bir postacının oğlu olarak Adana’da doğdu. Dünya Savaşı yıllarına denk gelen çocukluğunda Anadolu’nun zorlu engellerini başarıyla aşarak öğrencilik hayatında oldukça başarılı bir öğrenci olmuştur.

İkinci bölümde ise onun idealist bir akademisyen ve üretken ve başarılı bilimsel faaliyetlerde bulunan bir aydın olarak yaşadığı süreç aktarılmaktadır. Eşi Jale Hanım ile nasıl tanıştığı ve evliliği hakkında da bilgiler var. Mustafa İnan’ın bilime karşı büyük bir tutkusu vardı, sadece mühendislikle değil edebiyattan felsefeye birçok bilimsel ve düşünsel alanla da ilgilenmiştir. Yahya Kemal’in sohbetlerinin yakın takipçisidir. Maddi şeylere önem vermeyen ve sadece bilime çaba göstermeyi üstün bir değer olarak gören İnan, kendisine teklif edilen her türlü siyasi ve parasal işleri reddetmiştir. Eğitimine ve bilimine önem vermeye devam etmiştir.

Yoğun iş temposunda tüm idealist bilim adamları gibi fiziksel sağlığını ihmal eden İnan, 1967 yılında lösemi nedeniyle ölmüştür.

Bir Bilim Adamının Romanı – Kısa Bilgiler

  • Bir Bilim Adamının Romanı, Oğuz Atay’ın İTÜ İnşaat Fakültesi’nden hocası olan Prof. Dr. Mustafa İnan’ın yaşam öyküsünü anlattığı romanıdır.
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 3 Ortalama: 4.7]
Önceki KonuHandan
Sonraki KonuAşk ve Gurur
Kitapdiyari
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

Benzer Konular

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

1,002BeğenenlerBeğen
751TakipçilerTakip Et
298TakipçilerTakip Et
21AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular