Al Gözüm Seyreyle Salih

Al Gözüm Seyreyle Salih – Yaşar Kemal

TürYazarYayınlanma Tarihi
RomanYaşar Kemal1976
Karakterler

Salih: On bir yaşında bir çocuktur. Yaralı bir martı için yardım arayan ve o dönemin şartlarını ele alındığı kitapta ana karakterdir.

Konusu

Roman, Karadeniz kıyısındaki bir kasabada yaşayan on bir yaşındaki Salih’in kanadı kırık bir martıya duyduğu aşkı anlatmaktadır.

Al Gözüm Seyreyle Salih Özeti

Salih bir gün kanadı kırık bir martı yavrusu bulur. Martısını iyi etmek için çeşitli çareler dener hatta onu hiç sevmeyen büyük anasından bile yardım ister. Ancak hangi kapıyı çalsa ona martıların yaralarının iyileşmediğini kemiklerinin kaynamadığını söylerler.

Romanda Salih bir yandan martısı için çareler ararken, Yaşar Kemal 11 yaşındaki bir çocuğun hayal dünyasını, dünyayı anlamlandırmasını çok iyi ele almıştır. Bunların dışında Salih’in gözünden dönemin siyasi, iktidar, devlet-halk arası ilişkileri ve sosyolojik yapı da anlatılmaktadır.

Al Gözüm Seyreyle Salih –  Kısa Bilgiler

  • Yaşar Kemal bu romanda etkileyici anlatımıyla kültürel mirası, kahramanların ruh hallerini ve çevrenin pastoral özelliklerini okuyucuya yaşatmaktadır.

Al Gözüm Seyreyleye Salih – Kitap Açıklaması

Al Gözüm Seyreyle Salih’te Karadeniz’in küçük bir kasabasında on bir yaşındaki Salih’in, kanadı kırık bir martıya duyduğu sevgi ve mavi oyuncak bir kamyonu elde etme isteği konu alınır. 1970’lerin Türkiyesi, dönemin insan, devlet, iktidar ilişkileri Salih’in dünyasını çevreler. Yaşar Kemal, Salih’in gözünden hayata bakar ve çocukluğun bahçesinden, Türkiye’nin genel yapısını tüm inceliğiyle çizer.

“Yaşar Kemal bir halkın kültürünü temsil etmektedir. Epiği geniş, katıksız bir halkçı temele yaslanmıştır. Romanları yaşamın zenginliği, sıcaklığı, güzelliğiyle doludur.”

– Joel Ohlsson, Arbetet, (İsveç)

“Yaşar Kemal’in yapıtları olgun, nefis bir meyve tadarcasına okunuyor.”

– Gerard-Humbert Goury, Le Matin, (Fransa)

“Kemal büyük bir sevecenlik ve merhametle yazıyor.”

– Daily Telegraph (İngiltere)

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 6 Ortalama: 5]
Önceki KonuKalbimin Can Mayası
Sonraki KonuDeniz Küstü
Kitapdiyari
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

Benzer Konular

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

1,002BeğenenlerBeğen
751TakipçilerTakip Et
298TakipçilerTakip Et
21AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular