Ana SayfaRomanSwann'ların Tarafı

Swann’ların Tarafı

Swann’ların Tarafı – Marcel Proust

Tür:Roman
Yazar:Marcel Proust
Yayınlanma Tarihi:1913
Yayınevi:Zeplin Kitap
Karakterler

Charles Swann: Yüksek sosyetede hayatını geçiren ve acı verici bir aşkın kurbanı olan zengin bir ustadır.

Odetta: Werdurn’da Swann ile tanışıp zor bir aşk sonunda beraber olduğu kadın.

Konusu

Swann’ların Tarafı, okuru romanın teması ve anlatıcısıyla tanıştırır. Ardından romanın geri kalanında, odak noktası Charles Swann olur.

Swann’ların Tarafı Özeti

Swann oldukça çapkın bir adamdır. Kadınlar konusunda oldukça başarılıdır. Kendisi Fransa ve İngiltere gibi krallıklarda sosyetenin aradığı biridir. Sonra bir gün Werdurn’lerde odette ile tanışır. Werdurn’ler başta Swann’ın Odette ile yakınlaşmasına sesiz kalırlar. Her iki aşık Werdurn’lerde buluşur ancak Swan Werdurn’ları küçük görür çünkü kendisi sosyeteye bağlıdır. Werdurn’ler bunu anlayınca Swann ile Odette’nin aralarına girerler. Ancak daha sonraları Swann aşk acısı çekmeye başlar. Gerçi sonunda odetta ile evlenir ama bu ilişki onu çok yıpratmış ve bu durumda onun hastalanması ile ölümüne sonuçlanır.

Swann’ların Tarafı – Kitap Açıklaması

20. yüzyıl edebiyatının en büyük eserlerinden biri olan Kayıp Zamanın İzinde, gözlem yeteneğiyle ünlenen Marcel Proust’un yedi sene boyunca evinden çıkmadan yazdığı ve çocukluğundan beri zihninde sakladığı ayrıntıları taşıyan; insanın bilincini, duygularını ve hatıralarını uyandıran romanıdır. Bazen bir kilise çanının sesiyle bazen de bir yudum çayın damakta bıraktığı tatla, sonsuza dek unuttuğumuzu düşündüğümüz hatıraların tüm berraklığıyla yeniden gözümüzde canlanması gibi, Proust da Kayıp Zamanın İzinde’yle hem yaşantımızı hem de yaşanmışlıklarımızı canlandırmayı amaçlar.

Başkarakterimiz, dönemin Paris sosyetesindeki sanat anlayışına, karmaşık ilişkilere ve olaylara bakış açısını aktarırken, bir yandan da toplumdaki ve aşktaki alışkanlıkların gerçek mutluluğu tatmaya nasıl engel olduğunu gözler önüne seriyor.

Swann’ların Tarafı’nda, anlatıcıyla beraber biz de çocukluğumuzdan bu yana çevremizde gelişen olayların içimizde uyandırdığı duyguları tadıyor ve hayatımızı tahammül edilebilir kılan bazı unutulmuş anları hatırlıyoruz.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,256TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular