Ana SayfaPolisiyeBeyoğlu'nun En Güzel Abisi

Beyoğlu’nun En Güzel Abisi

Beyoğlu’nun En Güzel Abisi – Ahmet Ümit

Tür:Roman, Polisiye
Yazar:Ahmet Ümit
Yayınlanma Tarihi:2013
Yayınevi:Yapı Kredi Yayınları
Karakterler

Başkomiser Nevzat: Komiser aynı zamanda romanın ana karakteridir. Karısını ve kızını cinayet sonucu kaybetmiş, ancak failleri bulamamıştır. Olaylar Başkomiser’in ağzından anlatılır.

Ali: Başkomiser Nevzat’ın asistanı. Açık sözlü, cesur bir polistir. Romanın bir başka karakteri Zeynep ile flört etmektedir.

Zeynep: Başkomiser Nevzat’ın yardımcısı. Bulgaristan’dan gelen bir aile göçmeninin kızıdır.

Engin Akça: Cinayette hayatını kaybeden karakterdir. Almanya’da doğmuş, İsviçre’de bir uyuşturucu işiyle uğraşmıştır. Romanın bir başka karakteri olan Kara Nizam’ın adamıdır.

Kara Nizam: Mafya babasıdır. Yeğenleri ile restoran ve otoparkları yönetiyor ve aynı zamanda uyuşturucu kaçakçısı. Romanın bir başka karakteri olan Barbut İhsan’a düşman olan Öz Tarlabaşılılar Kulübü’nün sahibidir.

Barbut İhsan: Mafya babasıdır. Korkusuzluğuyla tanınan Tarlabaşı Kulübü’nün sahibidir.

Azize: Meyhanede solist olan Engin’in sevgilisidir. Klarnetçi Sadri’ye ile samimidir.

Klarnetçi Sadri: Bulgar göçmeni klarnetçidir. Azize’nin çalıştığı meyhanede klarnet çalar. Bir kaza sonucu öz kardeşini bıçaklayarak öldürmüştür.

Konusu

İstanbul’un Beyoğlu ilçesine bağlı Tarlabaşı’nda bir erkek cesedinin bulunması ve cinayet soruşturması ile yaşanan olaylar, Komiser Nevzat’ın ağzından romanın kurgusal karakteri üzerinden anlatılıyor.

Beyoğlu’nun En Güzel Abisi Özeti

Polis ekibi ve mafya gruplarından oluşan sırlarla dolu kurgusal bir cinayet işlenir. Olayda, bir gece saha başında işlenen cinayetin arkasındaki perdeyi açmak için girişimde bulunulur. Ana karakterimiz komiser Nevzat. Yanında komiser yardımcısı Ali ve kriminoloji uzmanı Zeynep var. Merhumun adı Engin’dir. Ancak Engin temiz bir adam olmadığı gibi hayatında pek çok komplikasyon vardır. İki düşman mafya grubundan birisidir.

Komiser Nevzat ve ekibi, ölümünün ardından Engin’in ölümünü ve cinayetin katilini bulmaya çalışır. Engin’in hayatında birçok bilinmeyen olay meydana gelir. Tüm şüpheliler sorgulansa bile katil bulunamaz. El konulan kanıtlar değerlendirilir. Engin’in içinde bulunduğu mafya grubu ve düşman mafya adamları tek tek sorgulanıyor, aynı kişiler sürekli şüpheli ama sonuç çıkarılamıyor. Engin uzaktan atılan bıçakla bir anda öldürülmüştür. Komiser Nevzat ve ekibine yardımcı olan ipucu budur. Ancak olayın bir sonucu olarak, katil şüphesiz bir kişi olarak ortaya çıkar. Engin’in aşık olduğu kızın bulunduğu pavyonda klarnet çalan müzisyen. Cinayetin nedeni, Engin’in kızı döverek hırpalamasıdır. Ve bu adam aynı kızı sevmiştir. Bu duruma dayanamayıp Engin’i öldürüyor.

Beyoğlu’nun En Güzel Abisi – Kitap Açıklaması

Şeytan mührünü vurdu Tarlabaşı’na…

Beyoğlu’nun tekinsiz arka sokakları… Senenin ilk karı düşerken Tarlabaşı’nın yakışıklı delikanlısı katiline burukça güler ve ruhunu teslim eder. Başkomser Nevzat cinayeti çözmeye çalışırken şehrin nasıl parsel parsel satıldığına, insanların canları üzerine kurulan zenginliğe yeniden şahit olur, kahrolur.

Aşkın iyilikle bir ilgisi yok.

Ahmet Ümit Beyoğlu’nun En Güzel Abisi’nde semtin virane, metruk binalarıyla iç içe geçmiş bir suç ve cinayet örgüsünü samimiyetle ve dizginleyemediği bir isyan duygusuyla aktarıyor. Başkomser Nevzat da puslu havayı seven kurt misali İstanbul kışına pek bir yakışıyor.

Evet, bu yıkılmaya yüz tutmuş binalar, nefretimizle, toplu histerimizle viraneye çevirdiğimiz bu meşum semt, bu cinayetler, bu kötülükler, bu insan kanı, insan eti satılan can pazarı… Sanırım bu yüzden, kırmıştım bizim emektarın direksiyonunu ara sokaklara. Şehrin göbeğindeki bu hayalet semti bir kez daha görmek, anlamak, lanetini hissetmek için.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
Meryem
Meryem
İyi okurlar bir kitabı daha iyi, rakipler ise daha anlaşılır yaparlar.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
3 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Ayşegül Can
Ayşegül Can
Ziyaretçi
3 yıl önce

Polisiye diyince ilk akla gelen isim tabi ki Ahmet Ümit oluyor. Bu kitabı da çok güzeldi ve bir süre etkisinden çıkamamıştım. Polisiye severlere tavsiye ederim.

Sevda TORNACI
Sevda TORNACI
Ziyaretçi
3 yıl önce

okuduğum en iyi polisiye kitaplarından bir tanesi diyebilirim. detaylı paylaşım yapılmış romanı tekrar tekrar okudum gibi hissetirdi. tebrikler.

Kasım kılıç
Kasım kılıç
Ziyaretçi
3 yıl önce

Özet iyi olmuş.

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,128TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
54AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular