Ana SayfaPolisiyeAşkımız Eski Bir Roman

Aşkımız Eski Bir Roman

Aşkımız Eski Bir Roman – Ahmet Ümit

Tür:Roman, Polisiye
Yazar:Ahmet Ümit
Yayınlanma Tarihi:2019
Yayınevi:Yapı Kredi Yayınları
Karakterler

Başkomiser Nevzat: İstanbul cinayet bürosunda deneyimli bir başkomiserdir.

Overlokççu Kız: İkinci hikayede öldürülen genç işçi kızdır.

Sergey Nikolayeviç Jerkovski: İstanbul’a gelip kaybolan, tüm istihbarat servislerinin peşinde olduğu bilim adamıdır.

Konusu

Roman üç farklı hikayeden oluşuyor ve üçünde de Başkomiser Nevzat cinayeti çözmeye çalışıyor. Kimsenin önemsemediği overlokçu bir kızın cinayeti ile önemli sırlar ortaya çıkıyor. Bu olayların tamamı İstanbul’da geçse bile,  toplumun  tüm gerçeklerini de gözler önüne çıkarıyor.

Aşkımız Eski Bir Roman Özeti

Roman üç hikayeden oluşmaktadır;

1. hikayesi adını veren Aşkımız Eski Bir Roman’dır. Bu hikayenin ilk cümleleri şu şekildedir; bazı vakalarda katilin kim olduğunun hiçbir önemi olmadığı, kurbanı öldürenin kendi tutkusu olduğu belirtiliyor. Tutkularının esiri olanlar arzularını yaşama geçirmeye kilitlenmişlerdir ve tutkularını gerçekleştirirken yaşanacaklar bir trajedi halini alabilir. En keyifli oyunlar büyük bir sıkıntıya, zevkli anlar kanlı gerçeklere evirilebilir. Bu, Pera Palas’ta işlenen cinayette bu şekilde yaşanmıştır. Agatha Christie kılığına girmiş bir katil vardır. ve Bamkomiser Nevzat ile ekibi de onun peşindedir.

2. hikaye, kimsenin umursamadığı overlokcu bir kızın öldürülmesinin bile önemli sırlar içerdiğidir. Katil ve merhum aşikar görünse de gerçek bazen derinliklerde gizlenebilir, Ancak, gizli olsa bile Başkomiser Nevzat ve ekibi bu ve benzeri durumları aydınlatmaya çalışmaktan vazgeçmeyeceklerdir. Tüm ipuçları, cinayetin, öldürülen overlokcu kızın kardeşi tarafından işlendiğini öne sürse de, Başkomiser Nevzat bunun o kadar basit olmadığını düşünür. Kanıt toplamaya devam ederken, katil belli bir kardeş gibi görünür, ancak buna inanamaz ve kafası karışmaya devam eder. Ve bir gün tanışmaması gereken biriyle tanışırlar ve katil belirir. Aşkımız, zorlu macerasında eşi görülmemiş bir macera yaşanır.

3. hikayede ise Petersburg’un soğuğundan İstanbul’un sıcağına gelen bir Rus bilim adamının ortadan kaybolması var. Olayda istihbarat servislerini birbirine düşüren gizemli bir nokta var. Mutluluk arayışında, kendini ölümün eşiğinde bulan bir aşk hikayesi yatmaktadır.

Aşkımız Eski Bir Roman – Kitap Açıklaması

İstanbul’da bir kanun adamı, sokaklarda bir suç bilgesi. Başkomser Nevzat, karmaşık cinayetleri çözerken insan ruhunun derinliklerinde gezinmeye devam ediyor…

Edebiyat bazen çok tehlikeli olabilir. Anna Karenina, Madam Bovary, Esmeralda ve daha birçok kadın roman kahramanı… Bu muhteşem kadınlara ulaşmaya çabalarken, önce doğru düşünme yeteneğini, sonra da yaşamını yitiren bir adam…

Kimsenin önemsemediği overlokçu bir kızın cinayeti bile önemli sırlar içerir. Katil ve maktul apaçık ortadaymış gibi görünse de hakikat çok derinlerde gizlenmiş olabilir. Ama ne kadar gizlenirse gizlensin, Başkomser Nevzat gibi vicdanlı polisler olduğu sürece karanlık aydınlanacak, adalet mutlaka yerini bulacaktır.

Aşk hiçbir zaman masum değildir. Petersburg’un soğuğundan, İstanbul’un sıcağına gelen bir Rus bilim insanı. İstihbarat servislerini birbirine düşürecek kadar gizemli bir kayboluş. Mutluluğu ararken kendini ölümün kıyısında bulan çaresiz bir âşık…

En zevkli anlar kanlı gerçeklere dönüşebilir…

Cinayetleri çözmek için sadece aklından ve deneyimlerinden değil, yaralı yüreğinden de güç alan Başkomser Nevzat, belki de en çok bu yüzden ayrılıyor benzerlerinden, belki de en çok bu yüzden seviliyor, okunuyor ve hatırlanıyor. Aşkımız Eski Bir Roman, onun bu zorlu serüveninde yepyeni bir halka…

… mesleğini doğru yapmak için cesaret yetmez, aynı anda kocaman bir yürek ister. Ama o yürek çelikten yapılmıyor. Bir süre sonra el bombası gibi gümlüyor. O yüreği zamansız gümletmeyelim Ali. Zalimleri sevindirmenin âlemi yok.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

787BeğenenlerBeğen
4,131TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular