Ana SayfaPolisiyeCinayet Nedeni

Cinayet Nedeni

Cinayet Nedeni – Patricia Cornwell

Tür:Polisiye
Yazar:Patricia Cornwell
Yayınlanma Tarihi:1996
Yayınevi:Altın Kitaplar
Karakterler

Kay Scarpetta: Baş Adli Tıp Uzmanıdır.

Lucy Farinelli: Kay’in yeğenidir.

Pete Marino: Richmond Polis Departmanında Polis Amiridir.

Benton Wesley: Evli olmasına rağmen Kay’in âşık olduğu kişidir. Büro’nun Suç Araştırmacı Analiz Programı’nın (CIAP) birim şefidir.

Dr. Phillip Mant: Adli patolog ve Kay’in Tidewater Bölgesi’nden sorumlu başkan yardımcısıdır.

Kaptan Green: Deniz Araştırma Servisi kaptanıdır.

Kurbanlar

Ted Eddings: Otuz iki yaşında, kahverengi saçlı, mavi gözlüdür. Ayrıca Associated Press için ödüllü bir araştırmacı muhabirdir. Cesedi Elizabeth Nehri’nde bulunur ve yüzeyden kendisine hava pompalayan bir kompresöre bağlıdır. Kompresörden siyanür gazı solunarak öldürülür.

Danny Webster:

Konusu

Yılbaşı gecesi işlenen bir cinayeti konu alan bu kitapta; Bir tersanede kimsenin kullanmadığı bir ceset var ve kimin, nasıl öldürdüğüne dair araştırmaları konu edinmiştir.

Cinayet Nedeni Özeti

Yılbaşı gecesi, yılın son cinayeti Virginin’de işlenir. Adli Tıp Merkezi’ndeki araştırmacı, gazeteci, dalgıç Ted Eddings’in cesedi Elizabeth Nehri’nin soğuk sularında bulunur.

Polis memuru Marinp, kurbanın yakın arkadaşı Dr. Kay, Scarpetta’yı bilgilendirir. Dr Kay, cesedin bulunduğu terk edilmiş tersaneye gittiğinde, güvenlik görevlileri onu kapıdan engellemeye çalışır. Dr. Kay, kendi bölgesinde olduğu ve burada işlenen bir cinayetin sorumlusu olduğu için, yetkilerini kullanarak tersanenin içine girmeyi başarır. Tersaneden sorumlu Albay Green ile görüşerek cesedin bulunduğu yere giderler. Ceset hala su altındadır. Çünkü Dr. Kay dışarı çıkartılmak istemez ve suya dalıp oradaki cesedi görmek ister. Böylece suya dalmaya başlar. Bu sırada FBI’dan dalgıçlar gelir ve Dr. Kay’in suya dalmasına yardım ederler. Bir hortum yardımıyla cesedi bulup diğer dalgıçların yardımıyla cesedi çıkarırlar. Bu sayede vücudu daha iyi inceleyebilecektir. Dr. Kay, raporunu orada tuttuktan sonra, cesedi otopsi için çalıştığı Tiwedear bölge hastanesine götürür. Burada yardımcısı Danny ile birlikte cesedi incelemeye başlarlar. Cesedin tüm organlarını incelerler ve boğulma olmadığını anlarlar. Hiçbir yerinde yara izi yoktur. Bu durumda cesedin kaza sonucu değil de öldürülmüş olma olasılığı da kesinlik kazanır.

Cesetten aldığı kan örneklerini tahlil için kan merkezine gönderen Dr.Kay, beklemekten başka çaresi kalmamıştır. Akşam olur ve eve gitmek için yola çıkarlar. Aniden cep telefonu çalar ve arayan yeğeni Lucy ididir. Lucy, FBI’da bir öğrencisidir. Kay, yeğenine durumu anlatarak durumu değerlendirir. Sabah kahvaltıdan sonra test sonuçlarını öğrenmek için kan merkezine gideceklerken,  dışarı çıktıklarında araba lastiklerinin parçalandığını görünce şok olurlar. Bir süre bekledikten sonra polis memuru Marino’yu arayarak durumu bildirdiler. Memur Marino hemen Dr. Kay’in evine geldi ve araştırmaya başlar. Asistanı Danny’nin öldürüldüğünü duyan Dr. Kay şok olur ve korkmaya başlar. Daha sonra, Dr. Kay ve yeğeni Lucy, polis memuru Marino’nun yardımıyla evden ayrılır. Üçü birlikte kan merkezine gider ve tahlil sonuçlarını alırlar. Aldıkları sonuçlara çok da şaşırmazlar. Kanda aşırı miktarda zehir çıkar.  Danny’yi aynı kişilerin öldürmesi kuvvetle muhtemel bir hal alır.

Dr. Kay, yeğeni Lucy ve polis memuru Marino bir kafeye gider ve durumu değerlendirmeye başlar. Lucy bir süre tuvalete gider ama geri gelmez. Kay merak etmeye başlar. Çok geçmeden, Lucy’nin kaçırıldığına dair bir telefon gelir. Gerçekten istedikleri kişi Dr. Kay’dır. Dr. Kay’den yeğenini görebilmesi için terk edilmiş Tersane’ye gelmesini isterler. Dr. Kay, Tersane’ye tek başına gider ama üzerinde mikrofon vardır. Bu şekilde Memur Marino onunla temasa geçecek ve yerini saptayacak. Dr. Tersanede Kay’i çok iyi ararlar ama mikrofonu bulamazlar. Dr. Kay, yeğeni Lucy ile temasa geçer, ancak ikisi de öldürülür. Çünkü Lucy’yi kaçıranlar bir grup Siyonist teröristtir. Liderleri Handel her şeyi anlattır ve Dr. Kay ile yeğenini öldürmek için komplo kuruyor. Gazeteci Ted Eddings, inşa ettikleri nükleer silahı ve dünya hâkimiyeti fikirlerini ortaya çıkarır ve tersaneden kanıt toplar. Bu yüzden öldürdüler. Bu olaya karıştığı için Danny’yi öldürürler ve Dr. Kay ve yeğeni Lucy’yi öldürmek üzeredir ancak bu arada polis memuru Marino ve arkadaşları baskın yaparak teröristleri yakalamayı başarmışlardır. Böylece cinayetin nedeni bulunmuş, teröristler yakalanmış ve Dr. Kay ve yeğeni Lucy kurtarılmıştır.

Kısa Bilgiler
  • Patricia Cornwell tarafından yazılanbir polisiye romandır. Dr. Kay Scarpetta serisinin yedinci kitabıdır.

Cinayet Nedeni – Kitap Açıklaması

Yılbaşı gecesi, Virginia’da yılın son cinayeti işlenmişti. Adli Tıp Merkezi’nde çok sevilen araştırmacı gazeteci, dalgıç Ted Edding’in ceseti Elizabeth Nehri’nin soğuk sularında bulunur. Terk edilmiş Tersanesi’nin karanlık derinliklerine Eddings neden dalmıştı? İlginç bir öykünün peşinde miydi? Yoksa tersanenin dibinde değersiz ıvır zıvır mı arıyordu? Cinayeti polise bildirmeden önce neden Dr. Scarpetta’ya haber vermişlerdi?

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,577TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular