Ana SayfaPolisiyeBir Cinayet Romanı

Bir Cinayet Romanı

Bir Cinayet Romanı – Pınar Kür

Tür:Polisiye
Yazar:Pınar Kür
Yayınlanma Tarihi:1989
Yayınevi:Can Yayınları
Karakterler

Emin Köklü: Romanın ana kahramanıdır. Matematik profesörüdür. Cinayet romanları çözmesindeki başarısı nedeniyle emniyete yardım ederek olayların dedektifi olur.

Akın Erhan: Roman içerisinde kurgulanan Ölümün Vazgeçilmez Çekiciliği adlı eserin yazarıdır.

Levent Caner: Romanda öldürülen karakterdir. Cinayeti çözülmeye çalışılır.

Yeşim Erses: Cinayete kurban olan kadındır.

Konusu

Roman üstkurmaca bir metindir. Başka bir deyişle roman, dış dünyadan yola çıkarak kendi içinde yeni bir dünya kurmuştur ve bu dünyada karakter merkezli yeni bir üçüncü dünya kurgusu vardır. Akın ve Emin Köklü karakterlerinin üçüncü dünyayı yarattığı roman, iç roman özelliği taşımaktadır. Pınar Kür’ün ölüm gibi hayattaki eylemlerin sebebinin daha sonra bulunacağını, ölümün bir anda olduğunu okuyucuya anlatmak arzusu romanın kurgulandığı düşüncelerden biridir.

Bir Cinayet Romanı Özeti

Yazar, romanın başında okuyucuya birçok soru yöneltmektedir. Bu sorular ölümle ilgili. Bir kişinin neden öldürmeyi seçtiğine odaklanır. Bir insan sıkışıp kaldığında, hayatını kurtarmak için neden ölüm var? Elbette bir insanı öldürmek bir uygarlık ve insanlık dışı bir eylemdir. İnsan; şehvet, hırsızlık, aşk, nefret, kıskançlık gibi duygulardan dolayı cinayet işleyebilir. Seri ve kiralık katillerin durumu hastalık mertebesindedir. Elimizdeki bu kitap; ölüm bize yaşam ile post-modern üstkurmaca arasındaki çizgiyi verdi. Romanda gerçek kahramanlar ve romandaki kahramanlar sarmaldır. Belirli bir anlatıcısı yoktur, çok seslilik hâkimdir. Romanda Akın Erkan adında ünlü bir kadın yazarımız var. Akın Erkan, ses getirmeyi planladığı bir polisiye roman yazmak istiyor. Bu romanın başlığına daha romanı yazmadan karar vermiş. Romanın adı “Ölümün Vazgeçilmez Çekiciliği” olacak. Yazacağı bu roman için çok araştırma yapması gerekiyor. Bunun için erkek arkadaşı Emin Köklü’den yardım almak ister. Emin Köklü Matematik Profesörüdür. Gazetelerdeki cinayet haberlerini takip eden ve cinayetleri çözmekten zevk alan bir adamdır. Hatta bir cinayetin çözümüne katkılarından dolayı karakolda Haydar Bilir ile birlikte çalışmaktadır. Bu nedenle Akın Erkan, yazacağı roman hakkında her zaman ona danışır. Emin Köklü üç kez boşandı. Üçüncü karısı onu terk etti. O da kendi odasında tembel tembel yaşıyor ve gazetedeki cinayetleri analiz ediyor. Akın Erkan; Levent, Yasemin, Yıldız ve Yeşim’e günlük yazmalarını söyler. Bu insanları romanının kahramanları yapacak. Romanında aldatma ve kıskançlığa dayalı bir cinayet tasarlar. Levent Caner, Eser ile evlidir. Yıldız’ı kendisine âşık eder.

Aşkı yıldız olarak yeni tatmış bir kız, Levent’ten kopamaz. Levent Can, Akın Erkan’la birlikte olmak istediğini Yazar Yeşim’e söyler. Akın Erkan ise Yeşim’e âşık olacağını ve Yıldız’ın onu öldüreceğini söylüyor. Levent, yayıncı dinlemez. Levent masasında hiçbir şey bulamaz. Yeşim’in olduğunu zannederek yaşar. Aslında o notu yazan yıldız. Levent’i öldürenleri, Yeşim’i öldürenleri planlarken Yıldız, Levent’i ölü bulur. Ancak Levent anlamaz. Romanın düğüm kısmı burada can yakıyor. Gerisi Haydar Bilir ve Emin Köklü’nün bu cinayeti nasıl çözeceği. Levent evini devralmak üzeredir. Sanki bu olay olmamış gibi ayrılmaya başlamazlar. Yeşim ve Yıldız, Levent’in masasındaki kâğıdı bitirdiler. Jade hiçbir yerde bulunamaz. Yıldız Muğla’ya kaçtı. Yazar Akın, haber için sevk edilen Erkan’ı gönderir. Levent’in yabancı bir kadından kızı ve bu kızı Yıldız’ın peşinde olur. Daha sonra ölü kız bu Muğla’da bulunur. O zaman tek şüphe Levent’in eşi Eser’dir. Emin Köklü, Eser’in taziye için gitmesine rağmen ipucunu bulamamıştı. Yeşim ve Yıldız’ı ararken Yeşim’in ölüm haberi gelir. Elbette Yeşim’in bir rüyadan şüphelenmesi ile Yeşim canını feda eder. Bundan sonraki tüm olasılıklar Yıldız’ın üstünde olur.

Çok geçmeden Yıldız yakalanır. Bütün cinayetleri kendisinin işlediğini itiraf ediyor. Çantasında bir günlük vardır. Günlüğü okuyan Emin Köklü, katilin Yıldız olmadığını görür. Sadece bir kişi kalır. Bütün cinayetleri Akın Erkan işler. Akın Erkan bu suçlamaları kabul etmez. Yurtdışında olduğunu söyler. Sonunda itiraf etmek zorunda kalır. Geçmişte Akın, Levent ile isteyerek bir ilişkiye girmiştir. Daha sonra Levent, Akın’ı aldatır ve onu arkadaşlarıyla ilişkiye girmeye zorlar. Bunun üzerine Akın, bir gün Levent’i öldüreceğine yemin eder. Diğer cinayetleri delilleri yok etmek için işlediğini söyler. Emin Köklü, kendisiyle evlenmezse polise ihbar edeceğini söyleyerek, Akın bu teklifi kabul eder.

Bir Cinayet Romanı – Kitap Açıklaması

Çağdaş edebiyatımızın usta kalemi Pınar Kür’ün Türkçenin ilk postmodern romanlarından biri sayılan yapıtı Bir Cinayet Romanı uzun yıllar sonra yeniden Can Yayınları’nda. Yaşamak, yaşatmak, yaratmak, yok etmek, yazmak, yalan atmak arasındaki bağlantılar, ilişkiler, çelişkiler… Pınar Kür, bu romanı boyunca bu sorular ve sözcüklerle oynayarak yaşam-sanat karşıtlığına yeni boyutlar getiriyor. Dilin olanaklarını alabildiğine zorlayarak neredeyse matematiksel bir anlatım yaratıyor. “Bir cinayet olayı ne zaman başlar? Öldürme düşüncesi aklınıza düştüğünde mi? Öldürme düşüncesini hemen reddedeceğinize ya da kısa bir süre sonra unutacağınıza, yavaş yavaş geliştirmeye koyulduğunuzda mı? Öldürme düşüncesi, öldürme kararına dönüştüğünde mi?

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Nazteacher
Nazteacher
Ziyaretçi
2 yıl önce

Yazar, yazar olmaktan çıkıp hikayenin kahramanı olduğu akıcı dille yazılmış bir eser 👍

Sosyal Medya

792BeğenenlerBeğen
4,534TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular