Tutsak Güneş

Tutsak Güneş – Ayşe Kulin

TürYazarYayınlanma Tarihi
Polisiye, Bilim KurguAyşe Kulin2015
Karakterler

Yuna Otis: Tek çocuklı ve boşanmış bir kadın olan Yuna ödüllü bir bilim insanıdır. Ayrıca roman da anlatıcıdır.

Konusu

Roman, Büyük Saray’da yaşayan “Uluhan” adlı bir diktatör tarafından polis ve din adamları tarafından ele geçirilen Ramanis Cumhuriyeti adlı hayali ülkede yaşananları konu edinmektedir.

Tutsak Güneş Özeti

Hikâyemiz, Ramanis Cumhuriyeti isimli hayali bir ülkede, hayali bir zaman diliminde geçer. Güneş ışınlarının elli yıl süreyle bu ülkeye ulaşması, dünya ile arasına yerleşmiş bir gök cisimden dolayı mümkün değildir. Zamanımızdan kaç yıl ötede olduğu kesin sayıyla belirtilmemiştir ama güneşin ancak bulutların gerisinden solgun bir gölge gibi göründüğü ülkede tüm nebat ve çiçeklerin plastik olduğu, lokantalarda robot garsonların servis yaptığı ve halkın selametinin yine robot polislerle ve robot askerkeler bırakılmış olduğu bir dönemi anlatır. İnsanlar çok küçük boyuttaki evlerinde yaşarlar, suyla bulamaç haline getirdikleri tozları et, balık ve sebze niyetine yerler, yurtiçi yolculukları izne tabidir ve halkın sadece giysilerini değil davranış biçimlerini de Rama denilen din adamları tayin eder. Beş çocuktan az çocuklu aileler mesleklerinde ilerleyemez. Çocuk doğuramayan kadınları mahkemeler otomatik olarak boşar. Hiçbir anne, çocuğu on iki yaşına basmadan çalışamaz. Zaten çalışma hakkı kazandığında dahi, erkeklerin yanında söz hakkı ve itibarı olmayacağını bildiğinden çalışmayı tercih etmezler. Böyle kodlanmış bir ülkede başkahraman olan Yuna, kadın olmasına rağmen çok önemli bir mucit olduğu için hem çalışmakta hem de saygı görmektedir. Boynuna doladığı eşarbın rengi, onu tanımayanlara dahi önemli ve itibarlı biri olduğunun işaretini vermektedir.

Yuna’nın Ramamis Cumhuriyeti’ndeki macerasını ve güneşin neden tutsak olduğunu öğrenmek isterseniz, zaman zaman nefes kesen bir polisiyeye dönüşen bu distopyayı okumanızı tavsiye ederim.

Tutsak Güneş – Önemi

• Kadınların toplum içinde yerinin ev kadını ve anne olmaya indirgendiği; insanların en adaletsiz, en vahşi koşulları bile kendi yararına görerek kabullendiği bir dünyayı gözler önüne serer.

Tutsak Güneş – Kısa Bilgiler

  • Yazar, içinde bir distopya ürettiği kitabı, Gezi Parkı direnişini takip eden günlerde yaşadığı hayal kırıklığının eseri olarak nitelemiştir.
  •  Kitap çevre sorunlarıyla da ilgilidir. Yazar, Ayşe Arman’a verdiği bir röportajında, kadının ezilmişliğini ve doğanın sömürülmesini birlikte sorgulayan, aralarında bağlantı bulan düşünce akımı olan ekofeminizme yakın olduğunu belirtmiştir.
Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
Kitapdiyari
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

988BeğenenlerBeğen
983TakipçilerTakip Et
114TakipçilerTakip Et
403TakipçilerTakip Et
29AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular