Ana SayfaMasallarAğustos Böceği ile Karınca

Ağustos Böceği ile Karınca

Ağustos Böceği ile Karınca – Jean de la Fontaine

Tür:Masallar
Yazar:Jean de la Fontaine
Yayınlanma Tarihi:1991
Yayınevi:Oda Yayınları
Karakterler

Karınca: İşini büyük bir disiplin ve ciddiyetle yapan çalışkan.

Ağustos Böceği: Elinde kemanıyla gezen, yemekler ve partilerde eğlenen çalışmayan tembel.

Konusu

Masal, Bütün yaz boyunca çalışarak kış için evini ve yiyeceklerini hazır eden Karıncanın. Yan gelip yatan, karıncayla alay eden, kış geldiğinde yiyeceksiz kalan ağustos böceğinin yaşamlarını konu ediniyor.

Ağustos Böceği ile Karınca Özeti

Bir zamanlar ormanda böcekler ve çiçekler mutlu mesut yaşarmış… Bu böceklerden biri Ağustos böceği, diğeri ise karıncaymış. Bu orman ilkbaharda kuş cıvıltıları ve böğürtlenlerle dolar, hayvanlar ziyafet çeker. Yazın eğlence başlar ve şarkılar eşliğinde partiler verirler. Bütün bunlar olurken, çok çalışmasıyla tanınan Karınca, çiçeklerden tohum, ağaçlardan meyve, topraktan yemişler toplayarak onları kış için saklarmış. Soğuk havalarda sobasında yakmak için odununu da hazırlar. Hiç yorulmaz, şikâyet etmezmiş. İşini büyük bir disiplin ve ciddiyetle yaparmış.

Ağustos Böceği ise bambaşka bir karaktere sahipmiş. Bahar ve yaz ayları boyunca elinde kemanıyla gezer, yemek yer ve partilerde eğlenirmiş. Üstelik kış için herhangi bir hazırlık yapmazmış. Yemeyi, içmeyi ve uyumayı çok severmiş. Üstelik çalışkan karıncayı görünce onunla dalga geçerek yazın tadını nasıl çıkaracağını bilmediğini bile söylermiş. Zavallı terli karınca ona cevap bile vermezmiş.

Günlerden yine kış gelmiş. Kar beyazı yeri kaplar. Herkes evine gider ve sessizlik olur. Karınca sıcacık evinde yemek yerken kapıyı çalmış. Kapıyı açtığında karşısında Ağustos Böceğini görür ve şöyle der:

-Hayırdır, demiş.

-Çok üşüdüm ve acıktım. Kimse bana yemek vermedi ve evine almadı. Bana yardım eder misin?, demiş.

Karınca sinirli bir şekilde ona bakarak:

-Bütün yaz gezip eğlendin üstelik benimle dalga geçtin. Kusura bakma yaptığının cezasını çekmelisin, diyerek kapıyı Ağustos Böceğinin suratına kapatmış.

Ağustos Böceği işte o anda yaptığı hatanın farkına varmış ve kendi kendine bundan sonra böyle bir hata yapmayacağına söz vermiş.

Ağustos Böceği ile Karınca – Kitap Açıklaması

Her biri birbirinden güzel olan bu masalları elinizdeki kitapta toplamış… Bu masallardaki kahramanlar genellikle hayvanlardan seçilmiş. Hayvanların başından geçen olayları öğrenince kendimize dersler çıkarıyor, iyiyle kötünün, güzelle çirkinin, haklıyla haksızın kavgasını daha iyi anlıyoruz…

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

793BeğenenlerBeğen
4,479TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular