72. Koğuş

72. Koğuş – Orhan Kemal

TürYazarYayınlanma Tarihi
HikayeOrhan Kemal1954
Karakterler

Ahmet Kaptan: Cinayetten sabıka kaydı olan bir şahıs. Romanın baş kahramanıdır. 72. Koğuş’u annesinin gönderdiği parayla canlandıran Ahmet Kaptan, kendisinden para almaya çalışan Bobi isimli şahsın başlattığı Fatma ile aşk oyunu sonucunda yoksulluk ve ölüm yoluna girer.

Bobi: Ahmet, Fatma’ya Kaptan’dan para alma sevgisini ortaya koyan adamdır. Kadınlar koğuşuna çamaşır getiren yıkayıcıdır. Koğuşun yeniden yoksullaşmasına ve Ahmet Kaptan’ın donarak ölmesine neden olur.

Fatma: Ahmet, Kaptan’ın aşık olduğu kadındır. Bobi’nin ortaya attığı sahte mektuplarla sevgisini büyütüp, hapishanenin parmaklıklarında onu beklerken donmuştur.

Konusu

II. İkinci Dünya Savaşı döneminde,  Türkiye’nin arka tarafında karanlık bir alan olan hapishane koğuşunda yaşananları anlatıyor. Cezaevi ortamını tüm çıplaklığıyla gözler önüne seren kitap Mahkumların kendi aralarındaki ilişkilerinde, acılarında ve sefaletlerinde ortak olup, onları hayalleri ve çelişkilerini ele alıyor.

72. Koğuş Özeti

72. Koğuşa Adembabalar da denir. Öldürme ve hırsızlık sabıkası bulunan yoksullar ve evsizler bu koğuşta kalıyor. Ahmet Kaptan cinayetten tutukludur ve yıllar sonra annesi 150 lira gönderir. Bu para, beton üzerine yatan ve izmaritine zar atan fakirlerin yurdunda büyük mutluluk uyandırıyor. Ahmet Kaptan’ın fasulye pişirmek, sigara içmek ve çay yapmak için bu parası var. Tencere her akşam koğuşta kaynamaya başlar. Koğuşlardakiler artık serseri değiller ve hatta gardiyanlara karşı çıkmaya başlıyorlar.

Ahmet Kaptan’ın imza adamı olmaya çalışanlar arasında bir rekabet başlar. Çevrelerindeki insanlar parayı almaya çalışırlar ve Kaptan’ı parayı artırmak için kumar oynaması gerektiğine ikna ederler. Kaptan, parayı artırma fikri nedeniyle Sölezli’nin koğuşunda kumar oynar. Kumar oynayarak da kazanan Kaptan’ın Adembabalar Koğuşu zenginleşmeye başlar. Bobi isimli mahkum, para almak için kadınlar koğuşunda Fatma ile Ahmet Kaptan arasında bir ilişki olduğunu ortaya çıkarır.

Fatma’nın sürekli onun hakkında konuştuğunu ve ağzından mektuplar yazdığını söyler. Ahmet Kaptan artık aşık olmuştur. Ancak Fatma’nın serbest bırakılmasıyla Ahmet Kaptan hep yolunu izler. Artık zar atmayan Ahmet Kaptan fakirleşmeye başlar. 72 Koğuşundakiler de bundan etkileniyor. Her şey satılmaya başlar, hatta yataklar bile. Öte yandan Ahmet Kaptan, Fatma’nın üşümemesi için kendisini aldatanlara ceketini bile verir ve Çok sert geçen kış aylarında yaşananlara da kısaca değinen roman, eski sefaletine geri dönmüş 72. Koğuşu’nda Ahmet Kaptan da dahil olmak üzere pek çok adembabanın donarak ölmesi ile sona erer. 

72. Koğuş – Kısa Bilgiler

  • 72. Koğuş, Orhan Kemal’in 1954 yılında önce uzun hikaye formunda yazdığı, daha sonra oyunlaştırdığı eseridir.
  • Eser, II. Dünya Savaşı yıllarında Türkiye’de bir cezaevinde yoğun sefaletin yaşandığı bir koğuşu ve bu koğuşta kalan Ahmet Kaptan adlı naif karakterli mahkumun trajedisini anlatır. Orhan Kemal’in 1940 yılında Bursa Hapishanesinde kaldığı dönemde yakından tanıdığı tutukluluk yaşamı 72. Koğuş’a yansımıştır.
  • Hikaye, 1987 ve 2011’de filme alınmıştır. 1987 yılında çekilmiş “72. Koğuş” filminin yönetmeni Erdoğan Tokatlı; 2011 yılında çekilmiş “72.Koğuş” filminin yönetmesi ise Murat Saraçoğlu’dur.

72. Koğuş – Yorum

Sevdiği kadın için sahip olduğu her şeyi kaybedebilen bir adamın hikayesidir. Hapishane arkadaşlıklarının bir iplikle birbirine bağlanmasıyla ilgili gerçek bir dram kaleme alınmış.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 4 Ortalama: 4.3]
Önceki KonuMurtaza
Sonraki KonuYeraltından Notlar
Kitapdiyari
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

Benzer Konular

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

1,002BeğenenlerBeğen
751TakipçilerTakip Et
298TakipçilerTakip Et
21AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular