Ana SayfaHikayelerBana Kuşlar Söyledi

Bana Kuşlar Söyledi

Bana Kuşlar Söyledi – Yekta Kopan

Tür:Hikayeler
Yazar:Yekta Kopan
Yayınlanma Tarihi:2021
Yayınevi:Can Yayınları
Konusu

Yazar bu öykü kitabında çocukları anlatırken yetişkinleri de konunun içine alıp okuru kendi geçmişine doğru götürerek anılarını tazelemesine de vesile oluyor. Çoğumuz çocukluğa dair tek bir anıya sarılırız bazen. Bir gün, bir kişi, bir olay… Bütün çocukluğumuzu onun etrafında öreriz. O eski günlerin hatıraları yaranın kabuğunu koparıp yaranın altında neler olduğunu görme çabasıdır aslında bir yandan da.

Çocukların dünyasından bakınca hala umut var. Çocuklar varsa umut var.

Bana Kuşlar Söyledi Özeti

Yekta Kopan’ın yeni öykü kitabında çocuklar var; Aklına geleni söyleme özgürlüğü olan çocuklar. Büyüklerin büyük yalanlarına inanmadığı halde arkasını dönüp, kıvrılıp yatmaktan başka çaresi olmayan çocuklar. Bazen de bütün bakışlara inat içinden geldiği gibi dans eden, kendi doğruları yönünde hareket eden, dürüst, duyarlı, hayatı yaşayarak öğrenmeye çalışan boyu küçük bireyler konu alınmış bu eserde. Bazen kendilerine takılan lakaplara canları sıkılsa da bu küçük insanların, ilerleyen yıllarda yine de bunları tebessüm ederek hatırlayacaklardır; lakin onların küçücük omuzlarına yüklenen yüklerin ağırlığıyla erkenden büyümek zorunda kalırlar. Kimileri daha şanslıdır, onların bir yanları hep çocuk kalır. Büyümeye meraklı olan çocuk, erişkin olduktan sonra geçmişe doğru bir yolculuğa çıktığında orada özgürlük, cesaret ve hayal gücünün sonsuzluğunu görecektir. Yetişkin birey ne zaman mutsuz olsa, eksik olan parçayı o eski yıllarda arayacaktır. O özlenen yıllar, henüz özgürlük bahçelerinin çitlerle çevrilmediği, düşünce atlarının istediği gibi koştuğu zamanlardır. Cesaretlerini ceplerinde taşıyan, hayata taptaze gözlerle bakabilen minik bedenler, acılarına, yaralarına derman olacak bir kurtarıcıya sığınma ihtiyacı duyarlar. Büyüme yolunda kendi gezegenlerinin sahibi iken başkalarının uydusu olma ayrımında karakterleri ve tercihleri oluşur. Hayatın sırrını öğrenmek isteyen birey zamanı tecrübeyle yoğurup sevgiyi de ekleyince gösterdiği sabır karşılığını bulur. Bütün yaşanılanlara rağmen içindeki o minik ruhu yaşayabilenler gerçek mutluluğa erenlerdir.

Kısa Bilgiler
  • Öykü kitabı on iki farklı hikâyeden oluşuyor.
  • Yaş ortalamaları dokuz – on olan çocukların şartları farklı olmasına rağmen ortak davranış ve duygulanımları konu ediliyor.
  • Bahsedilen yaş grubunun psikolojisi titizlikle işlenip okuyucuya hikâyelerin içinde yoğrularak sunulmuş.
  • Çocukları konu alan bölümlerin yanında yetişkin kişilerin kendi çocukluklarından onlara kalan, yaşadıkları sürece izleri hep taze kalan anılarına gelgitleri anlatılıyor.

Bana Kuşlar Söyledi – Kitap Açıklaması

Çoğumuz çocukluğa dair tek bir anıya sarılırız bazen. Bir gün, bir kişi, bir olay… Bütün çocukluğumuzu onun çevresinde öreriz. Hani çocukken bir yerimiz yara olduğunda tentürdiyot sürerlerdi üstüne, sonra da yanmasın diye üflerlerdi. Hayatımız boyunca birileri yaralarımıza iyi gelecek bir şeyler sürsün, sonra da acımızı almak için üflesin diye bekliyoruz.

Yekta Kopan’ın yeni öykü kitabında çocuklar var. Gerçekle gerçek ötesinin sınır çizgisinde yürürken dengesini bulmaya çalışan çocuklar. Yetişkinlerin sıkıcı ve yoz dünyasına sığamayan, hayata taptaze gözlerle bakan, yaralı olmasına karşın sorgulamaktan asla geri durmayan çocuklar. Cesaretlerini ceplerinde taşıyan çocuklar.

Kimi alabildiğine gerçekçi kimi cesurca yaratıcı ve oyunbaz kimi de distopyanın sınırlarında gezinen öyküleri bir araya getiriyor. Bana Kuşlar Söyledi. Ele aldığı çetin meselelere karşın kendine özgü mizahından, derin ironisinden ve yaşam sevincinden asla ödün vermiyor Yekta Kopan. Her şeye rağmen hayatın yanında olmamız hatta elden geldiğince “dans etmemiz” gerektiğini vurguluyor.

Çocukların dünyasından bakınca hâlâ umut var.

Çocuklar varsa umut var.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
Nurhayat Akbulut
Nurhayat Akbulut
İyi kitap okumak geçmiş yüzyılların en iyi insanlarıyla sohbet etmek gibidir.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

791BeğenenlerBeğen
3,644TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
52AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular