Ana Sayfa100 Temel EserÇanlar Kimin İçin Çalıyor

Çanlar Kimin İçin Çalıyor

Çanlar Kimin İçin Çalıyor – Ernest Hemingway

Tür:Roman, Hikayeler
Yazar:Ernest Hemingway
Yayınlanma Tarihi:1940
Yayınevi:Bilgi Yayınevi
Karakterler

Robert Jordan: Amerika’da İspanyolca öğretmeniyken İspanyol İç Savaşı’nın patlak vermesinden sonra bombardıman uçağı eğitimi almış, sarı saçlı, rüzgarlı ve güneşte yanmış yüzü, sofistike, bilgili ve yakışıklı bir İngiliz öğretmendir.

Maria: Maria, romanın ana karakterlerinden biridir. Trende sabotaj sırasında Pilar ve Pablo tarafından kurtarılan ve daha sonra Robert Jordan’a aşık olan genç kız.

Anselmo: Yeni görevinde ona rehberlik edecek ve onu çetelerle bağlantıda tutacak yaşlı bir adamdır.

Pablo: Robert Jordan’a yardım eden çetenin lideridir.

Pilar: Pablo’nun eşidir.

Sordo: Bir çete lideridir.

Konusu

Hemingway, İspanya İç Savaşı sırasında dağlarda faşistlere karşı savaşan gerilla güçleri arasında yer alan Amerikalı İspanyol profesör Robert Jordan’ın gözünden savaşın anlamsızlığını sorguluyor. Robert Jordan, patlayıcılardaki uzmanlığı nedeniyle Segovia şehrine yapılan bir saldırıyı desteklemek için bir köprüyü havaya uçurmakla görevlendirilir. Romandaki tüm karakterler bu görevin ölümüne neden olacağını düşünerek ölüm nedenlerini sorgulanmaktadır.

Çanlar Kimin İçin Çalıyor Özeti

Amerikalı bir İspanyolca profesörü olan Robert Jordan, İspanya iç savaşının içinde yer alır. Savaşta köprüyü yıkmaları gerekir. Bunun için dağdaki gerillalardan destek alması gerekiyor. Asistanı Anselmo ile dağa çıkarlar. Çete Şefi, Pablo’dan yardım ister. Pablo’nun karısı Pirla istemese de Pablo yardım etmeyi kabul eder. Robert, Maria adında bir kadın savaşçı görür ve aniden Aşık olur.  Keşif için gittikleri yere kadar sohbet ederek hayat hikayelerini dinler.

Maria talihsizlik sonucu buraya düşmüştür. Rabert, Pirla’ya Maria’dan etkilendiğini söyler. Onunla evleneceğini bildirir. Bir yandan da savaş devam ediyor. Çeteler arasında da çatışmalar devam ediyor. Pablo, dinamiti sağlamaya söz vererek Robert’la savaşır. Pablo ve Robert çatışmaya başlar. Pablo çok kötü bir insandır ve herkese kötü davranır. Karısı bile ölmesini istiyor. Bu sürtüşmeler iyi bir alamet olmadığı gibi Pablo, başka bir çetenin üyelerini öldürür. Bir köprüyü havaya uçurmaları gerekir. Köprüde yaklaşan bir araba varken patlayıcılar ateşleniyor. Köprü parçaları Anselmo’yu öldürür. Robert’ı sakatlıyor. Hayatta kalanlar var. Robert devam edemiyor.

Robert, Maria’nın kaçmasını ister. Yakalanmaktan korkar ama Robert Onu ikna eder ve gönderir. Kendini esir alınmaması için intihar eder. İç savaş sürerken çete hesaplaşmaları devam etmektedir.

Kısa Bilgiler
  • 1943 yılı yapımı, yönetmenliğini ve yapımcılığını Sam Wood’un üstlendiği, Gary Cooper ve Ingrid Bergman’ın başrolde olduğu bir filmi uyarlanmıştır.
  • Amerikalı metal grubu Metallica’nın en önemli parçalarından For Whom The Bell Tolls, kitapla aynı isimdedir ve kitabın bir bölümü üzerine yazılmıştır.
  • Donnie Darko filminin müzikleri de bu kitaba atıflar içermektedir.

Çanlar Kimin İçin Çalıyor – Kitap Açıklaması

Ormanda, çamların iğne yapraklarıyla kaplanmış kahverengi toprağa yüzükoyun uzanmış; çenesini, kavuşturduğu kollarına dayamıştı. Çam ağaçlarının tepelerinde, yükseklerde bir yel estirip duruyordu. Uzandığı yerden hafif bir eğimle inen dağın yamacı, aşağılarda alabildiğine dikleşiyordu. Geçit boyunca dolana dolana giden yolun yağlı karasını bile görebiliyordu yattığı yerden. Yolun kıyısında bir ırmak vardı; geçidin aşağısında, akarsuyun yanı başındaki hızarı; büğetten, yaz güneşi altında dökülen apak suları da görebiliyordu.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,255TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular