Ana SayfaHikayelerİnsan Ne İle Yaşar?

İnsan Ne İle Yaşar?

İnsan Ne İle Yaşar? – Lev Tolstoy

Tür:Hikayeler
Yazar:Lev Tolstoy
Yayınlanma Tarihi:1885
Yayınevi:Antik Kitap
Konusu

Hikâyelerinde şeytan ve meleği temsil eden karakterleri kullanarak insanların er ya da geç iyiliğin peşinden gidebileceğini anlatmak ister. Tolstoy, 1885 yılında yayınlanan bu esere adını veren “İnsan Ne İle Yaşar” adlı öyküsünde insanların özünde iyilik olduğunu ve durum ne olursa olsun iyilik yapmaları gerektiğini anlatır.

İnsan Ne İle Yaşar Özeti

İnsan Ne İle Yaşar?

Karakterler

Simon: Ayakkabı dükkanı olan Simon adında fakir bir adamdır.

Michael: Kilisenin önünde çıplak kalan ve Simon tarafından yardım edilen aslında bir melektir.

Konusu

Yalnız olunmayacağını ve her zaman insanların birbirine merhamet ve sevgi dolu olmasını gerektiğini ele alan bir hikâyedir.

Özeti

Simon adında bir ayakkabı tüccarının Kış gelmeden kürk almak için köylülerden borçlarını toplamak üzere gezer, ancak köylülerde para olmadığı için bir türlü parayı denkleştiremez. Bunun üzerine elinde kalan parası ile bir meyhane girer ve bir şeyler içmeye başlar. Çıktığında klişenin önünde çıplak bir adama denk gelir. Michael adında bir adamdı bu. Adama dayanamayıp evine götürür yedirir, içirir ve hatta kendi yanına çırak olarak işe alır.

Simon ve Michael beraber çalışmaya başlarlar. Bir gün dükkâna zengin bir adam gelip ayakkabı diktirmek ister. Michael adama bakıp gülümser, bu duruma şaşıran Simon, bir şey demez ama Michael ayakkabı yerine terlik dikince Simon dayanamaz kızar. Ama çok geçmeden zengin adamın yardımcısı dükkâna gelir ve zengin adamın öldüğünü ayakkabı yerine terlik dikilmesi gerektiğini söyler. Bu durum Simon’u çok şaşırtır.

Başka bir gün, ikiz kızları olan bir kadın çocukları ile beraber Simon’un evine gelir. Ve kızları için ayakkabı diktirmek istedğini söyler. Bu durum karşısında Michael gülümser. Simon ve eşi yine bir şeyler olabileceğini düşünürken Michael Simon ve eşine aslında kendisinin melek olduğunu ve Tanrı tarafından cezalandırılıp dünyaya geldiğini söyler.

Michael, Simon’un eşinin kendisine duymuş olduğu merhamet, Dükkâna gelen zengin adamın yanında duran ölüm meleğini görüp gülümsemesi ve ikiz kızları gördüğünde ise tek başına yaşamayacağını anlamasından dersler çıkardığını ve gitmesi gerektiğini söyler ve gider.

Üç Soru

Karakterler

Kral: Kafasındaki soruların cevabını almak isterken arayışa giren ve bu sayede öldürülmekten kurtulan, onu öldürmek isteyenden öğütler alan biridir.

Özeti

Ülkenin birinde yaşayan bir kral aklındaki soruların cevabını bulmak için ülkedeki tüm büyücü ve âlimleri toparlar. Ve aklındaki soruları sorup aldıkları cevaplar bir türlü tatmin etmez.

Kral kendi sorularına cevap almak için halkın arasına karışır ki o an karnından yaralı birine denk gelir ve yardımcı olur. Yarası temizlenir ve ileşmesi için elinden geleni yapar. Adam uyandığında ise Kral’ı görünce şaşırır. Çünkü adam Kral’ı öldürmek için saraya geldiğinde onu bulamaz ve dönüş yolunda yaralanır ve şuan karşı karşıyadır. Bu durumu krala anlatır ve kral onu affeder. Ama adam Kral’a ” hayatta en önemli an şimdidir, en gerekli olan kişiyse yanındaki kişidir ve en önemli uğraş ise iyiliktir.” der.

İnsana Ne Kadar Toprak Lazım?

Karakterler

Pahom: Gözünü hırsla bürüyen bir adamdır. Hırsı ve daha fazla kazanma arzusu yüzünden ölür.

Özeti

‘’Her şeyin daha fazlasını isteyen hiçbir şeye sahip olamaz’’ sözünün kullanıldığı bir hikâyedir.

Köylü bir adam olan Pahom, elindeki tüm para ile arazi alır. Arazisi genişledikçe hırsları da büyüyen Pahom, bir gün az para ile daha fazla arazi alabilecek bir yer olduğunu öğrenir. Pahom oraya doğru yola çıkar ancak, toprak sahiplerinin bir şartı vardır.  Toprak sahipleri ona bir şartla toprak vereceklerini, o da tarlalarında belli bir işaret koyup, güneş batana kadar ne ölçüde yürürse, yürüdüğü kadar toprak alabileceğini söylerler. Pahom adamın dediğine uyarak öğle zamanı yürüyüşe çıkmaya başlar. Sıcaktan dolayı kendinden geçer, fakat hırsı yüzünden kendini zorlar. Daha fazla toprak almak için kendini hırpalayan Pahom sonunda ölür.

Tek Kıvılcım Tüm Evi Yok Eder

Karakterler

İvan: Köyde ailesi ile beraber yaşayan ve Bir tartışma yüzünden komşusu ile kavga eden bir adamdır.

Gabriel: İvan’ın köydeki komşusu ve kavga ettiği kişidir.

Özeti

Bir anlık öfkemiz yüzünden başımıza gelecekler gelmeden bu sorunlar olmadan önce düşünmeden hareket etmememiz gerektiğini anlatan bir hikâyedir.

İvan adında bir adam, oğulları ve gelinleriyle beraber birde yanında beraber yaşadığı babası ile köyde yaşar. Günlerden bir gün İvan’ın gelini komşulardan biri ile tartışır ve tartışma kavgaya dönüşür. Komşusu Gabriel bu durum üzerine İvan’ı mahkemeye verir. Bir gün Gabriel’de İvan’ın gelinine el kaldırınca İvan’da Gabriel’i mahkemeye verir.  Ve  Gabrieal dayak cezasına çarpıtılır. Bu durumu kaldıramayan Gabrieal İvan’ın evini ateşe vermek isterken tüm köyü ateşe verir. İvan’ın babası bu yangın sonucunda ölür. Artık İvan ve Gabriel bu durumu uzatmak istemez ve barışmaya karar verirler.

İnsan Ne İle Yaşar – Kitap Açıklaması

“Erken gelmiş bir bahar günü, ormanda yalnızdım, ormanın seslerini dinliyordum. Son üç yıldır süregelen çırpınmalarımı, Tanrı’yı arayışımı, sürekli bir biçimde sevinçten umutsuzluğa sıçrayışlarımı düşünüyordum… Birden, ancak Tanrı’ya inandığım sıralarda yaşadığımı anladım. Sırf onu düşünmekle bile, yaşamın sevinçli dalgaları kabarıyordu benliğimde. Çevrede her şey canlanıyor, her şey bir anlam kazanıyordu. Ama Tanrı’ya inanmamaya başladım mı yaşam duruveriyordu.”

Tolstoy, İtiraflarım’dan

Tolstoy, İnsan Ne İle Yaşar’daki tüm öykülerinde insanın özünde iyilik olduğunu vurgular. Şeytan ve meleği temsil eden karakterleri öykülerinde kullanarak, insanın er ya da geç iyiliğin peşinden gidebileceğini anlatmak ister.

Tolstoy 1885’te yayımlanan bu esere adını veren “İnsan Ne İle Yaşar” adlı öyküde, insanların özünde iyilik olduğunu ve durum her ne olursa olsun iyilik yapması gerektiğini anlatır. “Peki insanların içinde hiç mi kötülük yoktur?” diye bir soru akla geldiğinde ise yazarın başka bir öyküsüne göz atmak yeterli olacaktır. “İnsana Ne Kadar Toprak Lazım” hikâyesinde de bu sorunun cevabını buluruz.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
4 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Liseli Sema
Liseli Sema
Ziyaretçi
1 yıl önce

ne yaparsan yap her zaman içinde bir iyilik olduğunu unutma kavramını net bir şekilde anlatılmış. Bazı öyküler yaşamımızı etkileyen eserler.

konusunu beğendim kitap yakında elimde olacak okumaya başliyacağım. Yorumu da sizinle paylaşıcam 🫠

fdfdd
fdfdd
Ziyaretçi
1 yıl önce

güzelllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll

En son 1 yıl önce, fdfdd tarafından düzenlendi
Hatice
Hatice
Ziyaretçi
1 yıl önce

kitap çok anlamlı ve güzel

Merve
Merve
Ziyaretçi
9 ay önce

Aptal ivan bolumu neden yok lütfen aptal ivan bolumun ozetini bilen varsa yazabilirmi

Sosyal Medya

792BeğenenlerBeğen
4,489TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular