Ana SayfaÇocukMarangozun Köpeği Kaştanka

Marangozun Köpeği Kaştanka

Marangozun Köpeği Kaştanka – Anton Çehov

Tür:Çocuk, Hikayeler
Yazar:Anton Çehov
Yayınlanma Tarihi:1887
Yayınevi:Can Yayınları
Karakterler

Kaştanka: Çoban köpeğiyle fino karışımı, kestane renkli minicik bir köpektir. Marangoz Luka ve oğlu Fedyuşka ile birlikte yaşamaktadır. Yaptığı yaramazlıklar nedeniyle marangoz sık sık ona ceza verse de Kaştanka efendisinin yanındaki hayatından memnundur.

Luka: Marangoz bir adamdır. Kaştanka’nın sahibidir.

Fedyuşka: Luka’nın oğludur.

Palyaço: Yorgunluk, açlık ve dondurucu soğuk nedeniyle acınası bir hâldeyken bir adam Kaştanka’ya sahip çıkar ve onu evine götürür. Kaştanka’ya sevgiyle yaklaşan bu adam, sirkte gösteriler yapan bir palyaçodur; bir kedi, bir köpek, bir kaz ve bir domuzdan oluşan ekibine Kaştanka’yı da katar.

Konusu

Bu kitabın kahramanı bir köpek: Kaştanka. Marangoz Luka ve oğlu Fedyuşka ile birlikte pek de keyifli olmayan bir yaşam süren Kaştanka, bir gün sokakta efendisini yitirir. Döner dolaşır, çok arar, ama bulamaz onu; acınası bir durumdayken kendisine sahip çıkan bir adam on alıp evine götürür. Bu adam, sirkte gösteriler yapan bir palyaçodur; Kastanka’yı da ekibine katar. Ona oyunlar öğretir. Bundan sonra Kaştanka için bambaşka bir yaşam başlar.

Kaştanka Marangozun Köpeği Özeti

Yedi ayrı bölümden oluşan bir hikayedir.

Bölüm 1. Yanlış davranış

Luka Alexandrovich adlı bir marangoz ayyaşına ait, tilki görünümlü genç bir melez olan Kashtanka, sokaktaki bir askeri çeteden korkarak kendi ‘uygunsuz davranışları’ yüzünden kaybolur. Aç ve çaresiz tanımadığı bir evin girişinde toplanır.

Bölüm 2. Gizemli Bir Yabancı

Bir yabancı dışarı çıkar, kaybolan köpeğe üzülür ve onun komik görünüşünden memnun olarak onu evine götürür ve ona güzel bir akşam yemeği ısmarlar. Muayene üzerine, evini fakir ve çirkin bulur efendilerinin dairelerinin yanında her türlü çöple doludur. Artı tarafta, ev sahibi ona bir yenilik gibi hissettiren tek bir yer yapar. Sonunda, uykuya dalar, Luka’nın oğlu Fedyushka’nın onu “…bir zil olarak, yani onu kuyruğundan şiddetle sallasın diye ciyaklaması ve havlaması için onunla nasıl sevgiyle “oynadığını” nostaljik bir şekilde hayal eder. “, ayrıca ona yutması için bir parça et veriyor ve ardından “yüksek sesle gülerek, onu tekrar midesinden geri çekiyor”, sabitlediği bir iplikle.

Bölüm 3. Yeni ve Çok Uyumlu Tanıdıklar

Sabah, Kashtanka komşularıyla tanışır İvan İvanoviç adında çok saçma sapan konuşan bir gezgin ve son derece şüpheci bir zihniyete sahip tembel bir yaratık olan yaşlı beyaz erkek kedi Fyodor Timofeyiç. Yeni efendisinden Tyotka adını alır.

Bölüm 4. Bir Engeldeki Harikalar

Domuz Khavronya Ivanovna tarafından tamamlanan ve eğitmenleri tarafından yönetilen üçlü, zil çalma, tabanca ile ateş etme ve en önemlisi birbirlerine tırmanarak ustalarının dilinde Mısır Piramidi olarak bilinen şeyi oluşturmak için en harika numaraları yapmaya başlar. Kashtanka, gösteriden çok etkilenir ve memnun kalır. Ertesi gece onu gander ve kedinin dairesine taşınırken görür.

Bölüm 5. Yetenek! Yetenek!

Aradan bir ay geçer ve Teyze güzel akşam yemekleri ve arka ayakları üzerinde yürüdüğü, şeker yakaladığı, dans ettiği ve şarkı söylediği yorucu ama keyifli antrenmanlarla dolu yeni hayatına alışır. Sonunda Mısır Piramidi’nde Fyodor Timofeyitch’in denizaltısı olur. Usta Teyze’nin ilerlemesinden memnundur. Yine de, kaba ve aptal marangoz ve onun sadist düşünceli küçük oğluyla olan harika geçmişini özlemle hayal etmeye devam ederken, her akşam ona bir hüzün kokusu getirir.

Bölüm 6. Huzursuz Bir Gece

İvan İvanoviç ölür. Günün erken saatlerinde yanlışlıkla bir atın üzerine bastığı ortaya çıkar. Herkes çok sıkıntılı, yakın ölüm düşünceleri hem köpeğin hem de kedinin kafasına sızar.

Bölüm 7. Başarısız Bir Çıkış

Birkaç gün geçer. Ekip, Kashtanka’nın ilk kez Mısır Piramidi’nin tabanında merhum İvan İvanoviç’in yerine geçeceği bir performans için evden ayrılır. Usta gergin ve karanlık önsezilerle doludur. Gösteri güzel başlar. Kashtanka bazı numaralar yapar, sonra şarkı söyleme ve dans etme rutinini yapmaya hazırlanır, sonra… “Dikkat et baba, bu bizim Kahtanka’mız!” seyirciler arasında Fedyushka’nın sesini duyar. Sevinçten deliye dönerek eski ailesini selamlamak için sahneden iner. Yarım saat sonra onlarla birlikte sokakta, açlıkla dolu, taciz ve sarhoş Luka’nın belagatiyle dolu eski güzel hayatına geri döndüğü için mutlu olur.

Kaştanka Marangozun Köpeği – Kitap Açıklaması

Çoban köpeğiyle fino karışımı, kestane renkli minicik bir köpek olan Kaştanka marangoz Luka ve oğlu Fedyuşka ile birlikte yaşamaktadır. Yaptığı yaramazlıklar nedeniyle marangoz sık sık ona ceza verse de Kaştanka efendisinin yanındaki hayatından memnundur. Birlikte dışarıda gezintiye çıktıkları bir gün, Kaştanka efendisini kaybeder. Sağa sola koşturup durur, her yeri arar tarar ama bulamaz onu. Yorgunluk, açlık ve dondurucu soğuk nedeniyle acınası bir hâldeyken bir adam Kaştanka’ya sahip çıkar ve onu evine götürür. Kaştanka’ya sevgiyle yaklaşan bu adam, sirkte gösteriler yapan bir palyaçodur; bir kedi, bir köpek, bir kaz ve bir domuzdan oluşan ekibine Kaştanka’yı da katar. Ona oyunlar ve numaralar öğretir. Yeni efendisi ve arkadaşlarıyla birlikte, Kaştanka’nın artık yepyeni bir hayatı vardır.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,318TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular