Ana SayfaHikayelerDedemin Bakkalı

Dedemin Bakkalı

Dedemin Bakkalı – Şermin Yaşar

Tür:Hikayeler
Yazar:Şermin Yaşar
Yayınlanma Tarihi:2016
Yayınevi:Taze Kitap
Karakterler

Şebnem: Sekiz yaşında Bursa’nın bir köyünde ailesi ile yaşayan Şebnem, büyünce ne olacağına karar vermeye çalışırken dedesinin yanında bakkal çıraklığı yapmaya başlar.

Konusu

Yazarın kendi anılarından esinlenerek yazdığı Dedemin Bakkalı, yetişkinlere kendilerini çocukların gözünden görme fırsatı verirken, küçüklere ticaret, yenilikçi düşünce, büyüklerin dünyası ve insan ilişkilerinin incelikleri hakkında ipuçlarını konu edinmiştir.

Dedemin Bakkalı Özeti

Şebnem, Bursa’nın bir köyünde ailesiyle birlikte yaşayan sekiz yaşında bir çocuktur. Büyüdüğünde ne olmak istediğine karar vermeye çalışıyordu. Listenin başında dedesi gibi bir bakkal olmak vardı. Bu kariyer hedefi nedeniyle okul bitince dedesinin yanında çırak olarak çalışmaya başlar. Bakkalı süpürüp, bitmiş rafları yenileriyle düzenler, limon kolonyasını doldurur, şekeri tartar… Elbette sadece bir çırak değildi. Ayrıca bakkaldaki satışları artırmak için yeni icatlar yapmaya karar vermişti. Örneğin bir gün müşteri içecek kabul etmeyince birkaç şişeyi birbirine karıştırmış ve vişneli sodayı bulmuş. Ancak kapağı açık olduğu için kimse bu lezzetli içeceği tercih etmezdi. Düğünlerde satışları yüksek olan açık tohumları tek tek kâğıtlara koyamayacak kadar tembel olduğu için önceden hazırlamış ama müşteriler hazır olduğu için tercih etmemiştir. Dedesi bu duruma kızardı.

Diğer dedesi ise kahvecilik yapıyordu. Ara sıra onunla çalışıyordu ama Şebnem yine bakkala gidiyordu. Bakkal müşterileri sürekli ondan şikâyet etse de o yine de orada çalışmak için elinden geleni yapmaya çalışırdı. Bakkaldaki abur cuburları yemeyi severdi ama abur cuburları atmış olsaydı dedesi yakalanmazdı ve her zaman yaptığı gibi bir daha azarlanmayacaktı.

Aslında yaptığı her şey saf yüreğindendi. Örneğin, telefon kulübesinde asker erkek arkadaşıyla konuşan bir kıza jetonları yarı fiyatına verirdi. Köyde kalır, fakirlere peynir ve zeytin verir, bütün bunları köyün zengin amcasının hesabına yazardı. Hasta teyzelere bile ilaç verirdi. O da bu ilaçlar yüzünden başı belaya girdi. Bir gün teyzeleri ilaç vermiş, köy doktoru ve dedesi onu güzelce azarlamış. Doktor kenara çekip konuştu ve “Oku, doktor ol, reçete yaz” dedi. Ama Şebnem’in aklında yazar olmak vardı.

Aslında yaptığı her şey tamamen iyi kalbindendi. Örneğin telefon kulübesinde asker sevgilisi ile konuşan bir kıza jetonları yarı fiyatına verirdi. Köyde fakir kişilere kalıp kalıp peynir ve zeytin verip tüm bunları da köyün zengin amcasının hesabına yazardı. Hasta olan teyzelere ilaç bile verirdi. Bu ilaçlar yüzünden de başı derde girmişti. Bir gün ilaçları verdi teyzeler, köyün doktoru ve dedesi onu bir güzel azarlar. Doktor da kenara çekip konuştu ve “oku doktor ol reçete yaz” dedi. Fakat Şebnem’in aklında hep yazar olmak vardı.

Dedemin Bakkalı – Kitap Açıklaması

O, tuz ruhu isteyen müşteriye yemek tuzu gönderip “ruhu arkadan gelecek” diyen bir girişimci…

O, fakir müşterilere bedava ürünler satıp ücreti zenginlerin hesabına yazan bir kahraman…

O, bakkaldaki içecekleri birbirine karıştırıp daha güzelini bulmak ve müşterilerine sunmak için uğraşan bir sivri zekâ…

O, Afrikalı çocuklara yardım göndermek için arkadaşlarının ellerinden kandil yiyeceklerini toplayan bir yardımsever…

O, attığı her adım olay olan, aşırı eğlenceli, cin fikirli, fena halde yenilikçi bir bakkal çırağı…

Ticaret hayatında tam gaz koştu ama her seferinde yetişkinlerin dünyasına tosladı. Yetişkinler yüzünden başına gelmeyen kalmadı… Ve tüm deneyimleriyle, senin için harika bir rehber hazırladı.

Çocukların Yetişkinlerle İletişimde Dikkat Etmesi Gereken Hassas Konular, bu kitapta.

Tam on madde. Oku ve dikkat et…

Sana bir sır vereyim:

Yetişkinler…

Her yerdeler…

Şermin Yaşar’ın kendi hatıralarından ilhamla kaleme aldığı Dedemin Bakkalı, büyüklere çocukların gözünden kendilerini görme imkânı verirken; küçüklere ticaretin, yenilikçi düşünmenin, büyüklerin dünyasının ve insan ilişkilerine dair inceliklerin ipuçlarını veriyor. Epey güldürüyor, biraz hüzünlendiriyor, uzun uzun düşündürüyor.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
4 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Sude
Sude
Ziyaretçi
2 yıl önce

Nasıl açılıyor

Cüneyt
Cüneyt
Ziyaretçi
Yanıtla  Sude
2 yıl önce

Açılmıyor ☺️ Gelen sayfada okunuyor😊👍🏻🤩

kerem
kerem
Ziyaretçi
2 yıl önce

slaytım için çok iyi bir sayfa 🙂

ülkü
ülkü
Ziyaretçi
5 ay önce

Çok güzel bir sayfa

Sosyal Medya

792BeğenenlerBeğen
4,489TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular