Forsa

Forsa – Ömer Seyfettin

Tür:Hikayeler
Yazar:Ömer Seyfettin
Yayınlanma Tarihi:2014
Yayınevi:Karanfil Yayınları
Karakterler

Kara Memiş:  Vatanına bağlı, güçlü, sabırlı, akıllı güçlü bir deniz askeridir.

Turgut Reis: Osmanlı donanmasına mensup cesur, vatanına bağlı bir kaptandır. Kara Memiş’in oğludur.

Konusu

Herkesler tarafından bilinen büyük bir deniz askeri olarak tanınan Kara Memiş’in tutsak olduğu yerde yaşadıkları ve daha sonraları oğlu Turgut Reis tarafından kurtuluşunu konu edinir.  

Forsa Özeti

Kara Memiş, ünü Osmanlı denizcileri arasında yayılmış bir deniz askeridir. Bir gün Kara Memiş, Malta kuşatması sırasında yakalanır. Zamanla Malta deniz korsanları tarafından gemilerde denizci olarak yıllarca çalıştırılmış ve yaşlanınca korsanlar tarafından adada başıboş bırakılmıştır.

Kara Memiş, 40 yıldır Türk denizcilerinin geleceğini hep hayal etmiştir. Rüyasında Türk gemilerinin yardımıyla esaretinden kurtulduğunu görür. Bir gün aynı rüyayı gördüğünde rüyası gerçek olur ve Türk gemileri gerçekten de gelir. Gelen gemilerin yanına gider ve askerlere kendini tanıtır. Eski bir Osmanlı Bahriyesi olan Kara Memiş olduğundan bahseder ve askerler bunu yüzbaşılarına iletirler.

Kara Memiş kaptana götürülür ve bu sefer kendini kaptana tanıtır. Bunu duyan Turgut kaptan, esir tutulduğu kırk yıl boyunca tüm insanların onu merak ettiğini ve Kara Memiş’in kolundaki yara izini göstererek oğlu olduğunu söyler. Kara Memiş, kırk yıllık esaretinden kurtulurken, kırk yıl sonra oğluna kavuşur.

Malta Adası kuşatmasına katılmak isteyen Kara Memiş, oğlu Turgut Reis’in yaşlı olduğunu söyleyerek ona engel olmaya çalışır ancak Kara Memiş, yaşı ne olursa olsun Malta kuşatmasına katılır ve hikaye son bulur.

Forsa – Kitap Açıklaması

Akdeniz’in mitoloji yuvası sınırsız ufuklarına bakan küçük tepe, mimini bir çiçek ormanı gibiydi. İnce, uzun dallı badem ağaçlarının alaca gölgeleri sahile inen keçi yoluna düşüyor.

İlkbaharın tatlı rüzgârlarıyla sarhoş olan martılar, çılgın naralarla havayı çınlatıyorlardı. Badem bahçesinin yanı, geniş bir bağdı.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Aysel Dağoglu
Aysel Dağoglu
Ziyaretçi
2 yıl önce

Hikayelerin vazgeçilmez yazarlarından yine muhteşem bir hikaye ve bir o kadar da başarılı bir özet olmuş. 👍

Kerem Ceylan
Kerem Ceylan
Ziyaretçi
8 ay önce

bu hikayeyi hiç bilmem en kısa zamanda okuyacağım

Sosyal Medya

792BeğenenlerBeğen
4,489TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular