Yaşar Kemal

Doğum:1923, Hemite – Osmaniye
Ölüm:2015, İstanbul
Meslek:Yazar

Yaşar Kemal Kimdir?

On altı yaşındayken ilk şiiri “Seyhan” ı 1939 yılında Adana Halk evleri dergisinde yayımlandı. Ortaokuldan ayrıldıktan sonra folklor derlemeye başlamıştır. ve 1940-1941 yılları arasında Çukurova ve Toroslardan derlediği ağıtları içeren ilk kitabı, 1943 yılında Adana Halkevi tarafından yayımlanmış.  Özellikle ressam Abidin Dino ile kardeşi Arif Dino Kemal Sadık Göğceli arasındaki ilişki, çeşitli yayınlarda yazdığı Cumhuriyet gazetesine girdiğinde Yaşar Kemal adını kullanmaya başlamıştır. 1951-1963 yılları arasında gazetede fıkra ve röportaj yazarı olarak  da çalışmıştır. Bu dönemde Anadolu halkı ekonomik ve sosyal sorunlarını dile getirmiştir. 1947’de İnce Memed’i yazdı, ancak yarım bırakıp 1953-54’te bitirdi. Roman, ağalara karşı, Çukurova İnce Memed’in fakir halkına arka çıkan halkı için verdiği mücadeleyi konu alıyor.

Yaşar Kemal pek çok eserinde Anadolu’nun efsanelerinden ve masallarından yararlanmıştır. PEN Yazarlar Derneği üyesiydi. Nobel Edebiyat Ödülü’ne aday gösterilen ilk Türk yazardır. 1952-2001 yılları arasında Thilda Serrero ile, 2002 yılında Ayşe Semiha Baban ile ikinci evliliğini yaptı. 28 Şubat 2015’te yoğun bakımda olduğu hastanede organ yetmezliği nedeniyle öldü. 2 Mart 2015 tarihinde düzenlenen törenin ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’na toprağa

Çocukluk Yılları

Yaşar Kemal, Van-Erciş’in Muradiye ilçesine bağlı Ernis köyünden Kürt kökenli bir ailenin çocuğu olan Nigar Hanım ile çiftçi Sadık Efendi’nin oğludur. O zamanlar Adana’nın Osmaniye ilçesine bağlı Hemite köyünde doğmuştur. Yazarın doğum tarihi hakkında çeşitli kaynaklarda farklı bilgiler vardır. Behçet Necatigil’in yazdığı Edebiyatımızdaki İsimler Sözlüğünde Yaşar Kemal’in Tuba Tarcar Çandar tarafından hazırlanan fotobiyografisinde Ocak 1923 olarak belirtilmiştir. Doğum tarihinin 1926 yılında nüfus cüzdanı üzerine yazıldığını belirten Yaşar Kemal, nüfus cüzdanını ilkokuldan mezun olduktan sonra aldığını ve kendi hesaplamalarına göre doğum tarihinin 1923 olduğunu belirtmiştir. Bu tarihin de yanlış olabileceğini belirten yazar, köylülerin yayladan döndüklerinde doğduklarını ve bunun Ekim ayı olduğunu söylemiştir. Bir Türkmen köyünde doğup tek bir Kürt ailenin çocuğu olarak büyüyen Yaşar Kemal, kendi hesabına göre evde Kürtçe, köyde Türkçe konuşuyordu. Luvan kabilesinden olan babası, I.Dünya Savaşı patlak verdiğinde ailesiyle birlikte yaşadıkları köyü terk edip göçe başlamıştır. Bir buçuk yıllık göçün ardından Van’dan Diyarbakır’a oradan da Çukurova’ya geldiler. O sırada Kadirli’ye bağlı altmış haneden Türkmenlerin yaşadığı Hemite köyüne yerleşmişlerdir.

Üç buçuk yaşındayken teyzesinin kocasının elindeki bıçak bir kurban sırasında kayarak gözüne saplanınca sağ gözü kör olmuştur.  Dört buçuk yaşında, babası camide namaz kılarken Van’dan göç ederken kurtardığı ve yetiştirdiği oğlu Yusuf tarafından öldürülmüştür.  Bu olaydan sonra, on iki yaşına kadar kekeme olarak kalmıştır. Ayrıca babasının öldürülmesinin ardından annesi Nigar Hanım, amcası Tahir Efendi ile evlenmiştir.

Aldığı Ödüller
 • Yaşar Kemal, Türkiye’den aldığı birçok ödülün yanı sıra;
 • Uluslararası Cino del Duca ödülü, Légion d’Honneur nişanı
 • Commandeur payesi
 • Fransız Kültür Bakanlığı Commandeur des Arts et des Lettres nişanı
 • Premi Internacional Catalunya
 • Fransa Cumhuriyeti tarafından Légion d’Honneur Grand Officier rütbesi
 • Alman Kitapçılar Birliği Frankfurt Kitap Fuarı Barış Ödülü’nün de bulunduğu yirmiyi aşkın ödül
 • ikisi yurt dışında beşi Türkiye’de olmak üzere, yedi fahri doktorluk payesi almıştır.
 • 1973’te Nobel Edebiyat Ödülü’ne aday gösterildi.
 • Nobel’e aday gösterilen ilk Türk olan Kemal, verdiği bir röportajda “Ölene kadar da aday olacağım.” dedi.

Yaşar Kemal Eserleri

Romanlar
İnce Memed Serisi 
 1. İnce Memed 1
 2. İnce Memed 2
 3. İnce Memed 3
 4. İnce Memed 4
Bir Ada Hikayesi Serisi
 1. Fırat Suyu Kan Akıyor Baksana
 2. Karıncanın Su İçtiği
 3. Tanyeri Horozları
 4. Çıplak Deniz Çıplak Ada
Akçasazın Ağaları Serisi
 1. Demirciler Çarşısı Cinayeti
 2. Yusufcuk, Yusuf
Destansı Romanları
Çocuk Romanları
Öyküleri

Yaşar Kemal’in Sözleri ve Alıntılarına Bakmanızı Öneririz.

Sayfamızda Yaşar Kemal’in sözleri ve alıntıları yer alır.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,255TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular