Ana SayfaRomanÜç Anadolu Efsanesi

Üç Anadolu Efsanesi

Üç Anadolu Efsanesi – Yaşar Kemal

Tür:Roman
Yazar:Yaşar Kemal
Yayınlanma Tarihi:1967
Yayınevi:Yapı Kredi Yayınları
Karakterler

Karacaoğlan: Saz çalan ve türküler söyleyen çok sevilen bir kişidir.

Elif: Karacaoğlan’a aşıktır. Bey’in kızıdır Babası onun aşkını öğrendiğinde ondan kaçmak için başka bir obaya gider ve Karacaoğlan ile evlenir.

Deli Hüseyin: Karacaoğlan’ın kan kardeşidir.

Konusu

Bu destanda Köroğlu’nun ortaya çıkışı ve Bolu Bey ile mücadelesi anlatılır.

Köroğlu ve babası Koca Yusuf’un söylediği veya ona atfedilen sözler ve şarkılar bu destanda yer alır.

Üç Anadolu Efsanesi Özeti

Karacaoğlan, dünyayı tanımaya çalışan, çalgısını eline alarak obasından kopan bir millet sevdalısıdır. Saplantısından kurtulup yola çıkınca Deli Hüseyin adlı bir adama yardım etmiş ve yardım ettiği bu adamla kan kardeşi olmuştur. Oba yolunda Bey’in devesi yerden hiç kalkmaz. Karacaoğlan sazıyla deveyi yerden alır. Bey’in kızı Karacaoğlan ve sazından çok etkilenir, iki âşık kamptan kaçar ama Deli Hüseyin Elif’i bulur ve onu tekrar evine gönderir. Karacaoğlan aşkı yüzünden yemeden içmeden kesilir. Elif, babası durumu öğrenince evden kaçar. Karacaoğlan ve Elif obadan obaya saklanırlar.

Mistik Ağa, Hüseyin Ağa’ya bir mektup verir ve âşıkları Küğçükaloğlu adında bir beyefendiye gönderir. Bu bey iki âşığı bir ziyafetle karşılar ve evlenir. Ancak kadın düşkünü yeğeni Halil, Elife’ye musallat olur. Halil, sabahleyin onunla aynı odada uyuyan Elife karşılığında ona dokunmadan onu yalnız bırakacağını söyler. Elif bunu kabul eder. Ancak onları aynı odada gören Karacaoğlan kamptan ayrılır. Hüseyin, Karacaoğlan’ı yıllarca arar ve bulamaz. Elif, ölene kadar Karacaoğlan’ı bekler. Elif öldükten sonra Karacaoğlan gelir ve kamışını mezarının başındaki dut ağacına asar ve ortadan kaybolur.

Üç Anadolu Efsanesi – Kitap Açıklaması

“Kilometrelerce yürüyüp, dağ bayır koşup ne kurtarırsa kardır kuralınca, öne ağıtları, sonra da türküleri, koşmaları, destanları, Çukurova’nın tüm uyaklı uyaksız söz çeşitlerini, tekerlemelerini, küfürlerini avlıyordu. Folklor derlemesi filan değildi, bu iş hayat memat işiydi, özbeöz malını kurtarıyordu Çukurova’nın, sorumlusuydu kurda kuşa karşı, şaka değil.”

-Abidin Dino, Milliyet Sanat-

“Yaşar Kemal, Anadolu âşık-hikâyelerinin geleneğine göbek bağıyla bağlanmış bir yazar. Onu ta çocukluğundan başlayarak Anadolu sözlü geleneğinin destansı türleri büyülemiş.”

-Pertev Naili Boratav

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

793BeğenenlerBeğen
4,520TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular