Kimsecik

Kimsecik – Yaşar Kemal

TürYazarKitap Sayısı
RomanYaşar Kemal3
Konusu

Yağmurcuk Kuşu, İsmail Ağa’nın üvey oğlu tarafından öldürülmesiyle sona bulur. Kale Kapısı’nda İsmail Ağa’nın öz oğlu Mustafa’nın üvey oğlu Salman için duyduğu korku tasvir edilmiştir. Mustafa ile birlikte köyün diğer çocukları ve çevredekiler de Salman’dan korkmaktadır. Kanın Sesi’nde tüm korkular ele alınır ve en çok korkulan nesneler bu korkunun üstesinden gelinmeye çalışılır.

Kimsecik Özeti

Yağmurcuk Kuşu

Birinci Dünya Savaşı sırasında Van’dan göç etmek zorunda kalan bir aile, göç yolunda sıkıntılarla yol alırken, yolda ölmek üzere olan bir çocuk bulur ve onu da yanlarına alırlar. Sonunda Adana’ya yerleşmeye karar verirler. Şehirde tehcir nedeniyle Ermeniler tarafından boşaltılan konaklardan birine yerleşmeleri istenir ancak aile reisi İsmail bunu kabul etmeyince Adana’nın kurak Hemite Köyü’ne gönderilir. Burada çok çalıştıktan sonra zengin olmaya başlarlar.

Bu arada ailenin reisi İsmail Ağa’nın yıllardır çocuğu yoktur. Sonunda İsmail Ağa’nın bir oğlu olur ve adını Mustafa koyar. İsmail Ağa’nın giderek gözden düşen en büyük oğlu Salman, yaşadığı gelgitler sırasında bir gün babası İsmail Ağa’yı öldürür. Salman’ın, babasına olan sevgisinden dolayı kendisini küçük düşüren Mustafa’ya karşı büyük bir garezi vardır. Ne de olsa asıl amacı Mustafa’yı öldürmektir. Ancak babasının başkaları tarafından öldürülme korkusuna dayanamayan Salman, çareyi babasını kendi elleriyle öldürmekte bulur.

Kale Kapısı

Bir önceki romanda babasını öldüren Salman kaçmıştır ve bütün köy Salman’ı aramaktadır. Salman daha sonra Müslüm Ağa’yı öldürür ve cesedi çiftliğin kapısına asar. Köylüler Salman korkusuyla yaşamaya başlar. Bir gün İsmail Ağa’nın çobanlarından Cemşit, elinde çoban başıyla köye koşarak gelir. Salman baş çobanı öldürür. O da sürüyü alır ve gider. Kesilen başın, günlerce kapıda asılı kalması için Mustafa’nın konağının kapısına asılmasını emreder. Sonunda Sıfır Hatun, jandarmaya kapıdan çıkarıldığını bildirir ve Salman’ı öldürtmek için adamlar tutar. Ama giden hiç kimse geri gelmez. Köylüler arasında Salman’ın büyülendiği, zaten öldürüldüğü ve Zero’nun bir adamı boş yere kiraladığı söylentileri çıkar. Bir gün köyde üç çocuğun başı bulunur. Herkes Salman’dan şüpheleniyor. Mustafa korkar. Her yerde Salman’ı hayal eder. Bu sırada İsmail Ağa’nın konağı bir gece yanar. Bazıları Salman’ın konağı ateşe verdiğini iddia etmeye başlar. Mustafa’nın Salman korkusu büyür. Salman’ın saçlarından tutup kafasını keseceğini düşünür, bu yüzden berbere gider ve saçlarını traş eder. Salman’ın korkusu o kadar artar ki Mustafa bir gece evden kaçar. Bütün köy Mustafa’yı arar ama bulamaz. Sonunda Kuş Memet onu bulur. Mustafa; çok korktuğu, yarasaların, yılanların ve kırkayakların bulunduğu mağarada saklanır. Kuş Memet, Zero’yu mağaraya götürür ve Mustafa’yı oradan çıkarırlar.

Kanın Sesi

Yaşar Kemal’in otobiyografisi olarak tanımlanır. Yağmurcuk Kuşu, İsmail Ağa’nın üvey oğlu tarafından öldürülmesiyle sona erer. Kale Kapısı’nda İsmail Ağa’nın öz oğlu Mustafa’nın üvey oğlu Salman’a duyduğu korku tasvir edilmiştir. Mustafa ile birlikte köyün diğer çocukları ve çevredekiler de Salman’dan korkmaktadır. Kanın Sesi’nde tüm korkular ele alınır ve bu korkunun üstesinden gelmek için en çok korkulan nesneler aranır.

Kimsecik – Kısa Bilgiler

  • Yarı otobiyografik özellik gösteren Kale Kapısı 1986’da Orhan Kemal Roman Ödülü almıştır.
  • Yağmurcuk Kuşu, Yaşar Kemal’in kendi geçmişinden yola çıkarak kaleme aldığı Kimsecik üçlemesinin ilk kitabıdır.
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 5 Ortalama: 5]
Önceki KonuNemide
Sonraki KonuSefile
Kitapdiyari
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

Benzer Konular

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

1,002BeğenenlerBeğen
751TakipçilerTakip Et
298TakipçilerTakip Et
21AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular