Allahın Askerleri

Allahın Askerleri – Yaşar Kemal

TürYazarYayınlanma Tarihi
RomanYaşar Kemal1978
Konusu

Yaşar Kemal bu eserinde İstanbul’un çeşitli semtlerinde sokakta yaşayan, evsiz, kimsesiz çocukların hayatlarını konu edinmiş. Romanın karakterlerinin isimleri değişse de yaşadıkları dram aynıdır. Küçük yaşlarına rağmen, hayata tutunabilmek için yaşama sevinçlerini bir an olsun kaybetmemeye direnen bu çocuklar aynı zamanda toplumun da -belki de toplumsal bir bilişle- dışladığı bireylerdir. Yazarın onlara gösterdiği sıcaklık karşılıksız kalmaz, onlar da tüm samimiyetleriyle karşılık verirler. Seksenli yılların bir Türkiye gerçeği olan köyden kente göç ile artan sokakta yaşamak zorunda kalan “Sokak Çocuklarının” sayısının artışı yadsınamaz bir gerçek olarak karşımıza çıkar. Çocuklukları çalınan bu çocukların çeteleşmelerini, hırsızlık, yankesicilik, madde kullanımı gibi gerçeklerin içine adeta atılan bu her bakımdan muhtaç olan çocuklar, yasa dışı örgütlerin ellerinde maşa olarak da kullanılmıştır. Toplumun dışladığı bu çocukların dramları demagojiden uzak bir dille, tüm gerçekliğiyle anlatılan, okuyup, vicdanımızı sorgulayacağımız, anladıkça anlayış göstereceğimiz bizim içimizden bir hikaye…

Bölümler

Kitapta sokak çocukları ile yapılan sekiz röportaj yer alıyor. Bu söyleşiler, Yaşar Kemal’in anlatıdan ziyade görüştüğü çocuklarla ilgili gözlemlerini; bu sayede yazar röportajlara gerçek bir hikâye özelliği katıyor. Kitap adını yazarın bir röportajında ​​konuştuğu çocuğu ve onun gibi sokaklarda yaşayan çocukları Allahın Askerleri olarak tanımlamasından alıyor.

 1. Nar Ağacını Kuşatmış Hanımelleri ve Namık Üstüne
 2. Geceye Yağmur Çiselerken
 3. Zürafayı Vursalar
 4. Demirci Çırağı Kadire Benziyordu
 5. Allah’ın Askerleri Gözlerinden Bellidir
 6. Kesikbaş Hikayesi İstanbul Kolu
 7. Kuş Yağmuru Uçak Yağmuru
 8. Örsün Üstündeki Kırmızı Demir

Allahın Askerleri Özeti

Sokak çocukların acılarını gören ve dinleyen bir adam Yaşar Kemal.

Yanlarından geçip giderken, ne yaşadıklarının farkında bile olmadığımız çocukların bir nevi sesini duyurmaya çalışmış usta yazar. Onlar sokağa terk edilmiş, köprü altlarında, sur diplerinde, açlıkla, soğukla boğuşan ve tüm bu yaşananlara rağmen birbirlerine sokularak hayatta kalmaya çalışan toplumumuzun dışlanmış küçük insanlarıdır. İsimleri: Zilo, Metin, Oğuz ve Selim, geldikleri yerler farklı olsa da değişmeyen. Onların İstanbul’un çeşitli semtlerinde verdikleri yaşam mücadelesinin yanı sıra başarısız insanların kırılmışlıklarına rağmen ayakta kalma çabalarıdır.

Yazar çocukların arasına girerek onlarla dost, arkadaş olup dertlerini dert edinmiş kendine. Onlar da Yaşar Kemal’e aynı duygularla karşılık vermişler. Suçlanmadan, yargılanmadan dinleneceklerini bildikleri için rahatlıkla onları sokağa iten gerçekleri anlatmışlar. Çoğu Anadolu’dan İstanbul’a göç etmiş ailelerin çocukları, büyük şehre uyum sağlayamamış ve geçim sıkıntısı yaşayan ailelerin koruyamadıkları bu çocuklarla konuşan yazar, onların dertlerini dinlemiş, bir yandan da onlarla bilye oynayıp uçurtma yapmış, kuş yakalayıp yine onlarla birlikte serbest bırakmanın mutluluğunu da birlikte tatmışlardır ve bu şekilde çocukların arkadaşı olmayı başarır. Onların içerisinde bulundukları kötü şartlara rağmen gözlerinin içlerindeki umut, yazarı hayran bırakmış. Tanıyıp anlattıklarından hayatlarına şahit olduğu bu çocuklarla dostluğu hep sürdürmüş. Yazar belki de kendilerini “Allah’ın askerleri” diye adlandıran bu çocukların gerçekten arkadaşları olabilmiş nadir insanlardan biri olmuştur.

Allahın Askerleri – Kısa Bilgiler

 • Yaşar Kemal bir roman ustası olduğu kadar da bir röportaj yazarıdır.
 • Uzun yıllar Cumhuriyet Gazetesi’nde röportaj yazarlığı yapmış, bu yüzden de Anadolu’yu dolaşmış, ülkemizi yakından tanıma fırsatı bulmuştur.
 • Röportajlarda türlü biçim denemelerine girişen Yaşar Kemal’ in en son röportajı da “Çocuklar İnsandır” dizisidir. “Allah’ın askerleri” bu dizinin ilk bölümüdür.
 • Yaşar Kemal bu dizide röportaj – hikaye füzyonu bir tür denemiştir.
 • Gerçek, yaşanmış olaylardan yola çıkan hikaye, daha sonra romana evrilir. Bu yapıtta yazarın başka bir özelliği, her romanda başka yeni bir dil arama, kullanma gücü iyice yoğunlaşmıştır.
 • Eser ilk defa 1978 de Milliyet Yayınları tarafından basılmıştır.
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 8 Ortalama: 4.8]
Nurhayat Akbulut
İyi kitap okumak geçmiş yüzyılların en iyi insanlarıyla sohbet etmek gibidir.

Benzer Konular

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

1,002BeğenenlerBeğen
751TakipçilerTakip Et
298TakipçilerTakip Et
21AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular