Ana SayfaRomanİnce Memed

İnce Memed

İnce Memed – Yaşar Kemal

Tür:Roman
Yazar:Yaşar Kemal
Yayınlanma Tarihi:1955
Yayınevi:Yapı Kredi Yayınları
Karakterler

İnce Memed: Başından geçen olaylar ile ün salmış bir eşkıyadır.

Abdi Ağa: Son derece bencil bir adamdır. Aynı zamanda hikayenin kötü adamıdır.

Hatçe: Memed’e aşık ve idealleri doğrultusunda hareket eden bir kadındır.

Iraz: Zorluklara rağmen tek başına çocuğunu büyümeye çalışan bir kadındır.

Döndü:  Oldukça sefil bir kadındır.

Ali Safa Bey:  Halkın topraklarını ele geçirmeye çalışan ve bu uğurda çeşitli kötülükler yapan adamdır.

Dursun: İnce Memed’in çocukluk arkadaşıdır.

Topal Ali: Karşısına çıkan izlere dayanamayan ve çok iyi iz süren bir adamdır.

Durmuş Ali: Köyün saygı değer adamlarından bir tanesidir.

Süleyman: Bilge bir adamdır ve çocukluğunda Memed’e yardım etmiştir.

Hösük: Oldukça iyi yürekli bir köylüdür.

Recep Çavuş:  Tecrübeli bir eşkıyadır.

Cabbar: Memed’in arkadaşı ve yoldaşıdır.

Deli Durdu: Büyük eşkıya çetesinin baş adamıdır.

Asım Çavuş: Yıllarca Memed’i yakalamak isteyen birdir.

Hürnü Ana: Durmuş Ali’nin karısıdır.

Horali: Deli Durdu çetesinden Memed’in arkadaşıdır.

Koca Osman: Tüm hayatını mağduriyetler ile geçirmiş bir adamdır.

Kerimoğlu: Aşiretin başı olarak bilinmektedir ve çok saygın biridir.

Kalaycı: Ali Safa Bey’in en iyi adamlarından birdir.

Veli: Abdi Ağa’nın yeğenidir.

Konusu

Roman; Cumhuriyet döneminin ilk yıllarında geçmektedir. Anadolu halkının yaşadığı geri kalmışlık ve cahil bırakılmış durumları ele alınmaktadır. Aynı zamanda köy hayatında yaşanan sefalet ve köy ağalarının tüm yöreye hakim olması sonucunda ortaya çıkan isyan öyküsü kitabın ana konusunu oluşturmaktadır.

İnce Memed Özeti

İnce Memed I

Kitabının özeti şu şekildedir; İnce Memed Dikenlidüzü köyünde yaşayan bir çocuktur. Abdi Ağa’dan çok fazla zulüm görmektedir. En sonunda bu duruma dayanamaz ve kaçar. Dağlara çıkarak eşkıya olur. Ancak son derece iyi bir ruhu vardır. Her zaman iyinin yanında olmaya gayret göstermektedir. Daha sonrasında dağlara sevgilisi de çıkarır. Ama hem annesini hem de sevgilisini öldürürler. Toros Dağları üzerinde birçok farklı maceraya şahit olur.  İnce Memed’i ne jandarma ne de askerler yakalayabilir. Son derece iyi bir nişancıdır ve çok çevik biridir. Köylü üzerinde hak iddia eden ağalara düşmandır ve köylü de her zaman onun yanındadır.

İnce Memed II 

Kitabının özeti ise şu şekildedir; İnce Memed Abdi Ağa’yı öldürdükten sonra oldukça uzun bir süre dağlarda kalır. Ancak zaman içerisinde yorgun düşer ve içecek su ya da yiyecek yemek bulamaz. Köyünde Koca Osman’ın ona yardım edeceğini düşünür. Toplanır ve yola düşer. Koca Osman Memed’i görünce çok sevinir. Ancak Ali Safa Bey’in onun köyde olduğunu duymaması gerekir. Zeynel’in haber vermesinden korkmaktadır. Osman sözleri ile anlatmasa da hareketli ile bazı şeyleri belli etmektedir. Yaşananlardan dolayı köyden göçler başlamıştır. Arif Saim Bey milletvekilidir ve Çukurova’da bir çiftlik kurmak ister. Köylülerin topraklarını zorla elinden alır. Arif Saim Bey yüzünden İdris’te dağlarda eşkıya olmuştur. İlk hedefi Memed’i öldürmek olsa da ona koyamaz. Memed’in kaçacak yeri kalmaz. Jandarmalar her yerde onu yakalamak için uğraşmaktadır. Tekrar köye iner ve burada karnını doyurur. Tüm köyün umudu Memed’dir. Bu noktada Zeynel’i köyün geçleri Memed’in yerini söylemesin diye öldürürler. Zamanla köyün kızlarından biri olan Seyran ile Memed birbirne aşık olur. Memed Topal Ali ile birlikte önce Ali Safa Bey’i ardından da Hamza Ağa’yı öldürür.

İnce Memed III

kitabının özeti ise şu şekildedir; Yaşanan olayların ardından Çiçekli Mahmut Ağa, Çiçeklideresi köyünde bulunan ve topraklarını işleyen köylüleri İnce Memed’i korudukları gerekçesi ile topraklarından atar. Bunun içerisinde Memed Çiçekli Mahmut Ağa’yı da öldürerek sorunun çözülmesini sağlar. Ancak zulümlerin öldürmekle bitmeyeceği düşüncesi ortaya çıkmaktadır. Yinede bu düşünce zaman içerisinde kendisini bir Memed gitse de yerine başka bir Memed’in geleceği düşüncesine bırakmaktadır.

İnce Memed IV 

kitabının özeti şu şekildedir; Eşkıyalığı bırakarak Seyran ile evlenen Memed bir Akdeniz kasabasına yerleşir. Burada milli mücadele kahramanlarından Zeki Nejad ile son derece iyi bir dostluk kurar. Memed köylüye zulmeden çeltikçiler ile mücadele etmekte olan Zeki Nejad’ı öldüren Şakir Bey’i öldürür ve yeniden dağa çıkar. Kendisini yakalamak isteyen Arif Saim Beyi de öldürür. Bu noktadan sonra Memed tamamen belirsizliğe saklanır.

Kitap Analizi

İnce Mehmed serisi Yaşar Kemal’in yaklaşık 32 yılda yazdığı 4 kitaptan oluşan bir seridir. Açıkçası, şimdiye kadar neden okumadığım için kendime kızdığım muhteşem bir eserdir. Öncelikle Yaşar Kemal’in tasvirlerini, akıcı ve yalın dilini, yarattığı güçlü karakterleri ve karakterler arasında kurduğu diyalogların muhteşem olduğunu belirtmek isterim. Kitabın kaba görünümü ve okunmicak gibi olması kimseyi korkutmamalı, kitap farkına bile varmadan kendi kendine akıyor. İlk sayfadan son sayfaya kadar Anadolu’yu koklayan, her cümlesinde bizi kendine çeken, çok samimi ve sıcak bir eser. Okumanızı ve okuduktan sonra yorumlarınızı merakla bekliyor olacağım. Keyifli okumalar dilerim.

Kısa Bilgiler
  • Türk Edebiyatının Gelmiş Geçmiş En İyi 100 Romanı” listesinde bir numara seçilmiştir.
  • İnce Memed roman olarak yazılmadan önce senaryo olarak kaleme alındı fakat senaryoyu isteyenlerle yaşanan anlaşmazlıktan ötürü roman olarak yazıldı.
  • İlkin beş cilt olarak tasarlandı fakat toplamda dört cilt olarak yayımlandı.
  • Yaşar Kemal tarafından kaleme alınan bu seri köylü halkın yaşadığı çok ciddi sorunları gözler önüne sermektedir.
  • İnce Memed gibi bir kahraman dahi sorunları çözmek için farklı adımlar atsa da zulüm eden bireylerin her zaman bir yenisi daha ortaya çıkaktadır. Yaşar Kemal yazdığı bu kitap serisi ile farkını kusursuz bir şekilde ortaya koymaktadır.
  • Aynı zamanda dünya edebiyatında da kendisini hissettirmeyi başarmıştır.

İnce Memed – Kitap Açıklaması

Otuz iki yıllık bir zaman diliminde yazılan İnce Memed dörtlüsü düzene başkaldıran Memed’in ve insan ilişkileri, doğası ve renkleriyle Çukurova’nın öyküsüdür. Yaşar Kemal’in söyleyişiyle ‘içinde başkaldırma kurduysa doğmuş’ bir insanın, ‘mecbur adam’ın romanı.

  1. Abdi Ağa’nın zulmüyle köyünü terk etmek zorunda kalan Memed, Ağa’nın yeğeniyle evlendirilmek üzere olan Hatçe’yi kaçırır. Abdi Ağa’yı yaralayan, yeğenini de öldüren Memed eşkıya Deli Durdu’ya katılır, ancak kıyıcılığına katlanamadığı Deli Durdu’dan iki arkadaşıyla birlikte ayrılır. Memed, sıradan bir köy çocuğuyken, zulmedenler için eşkıyaya, köylüler içinse bir kurtarıcıya dönüşür.
  2. Öldürülen Abdi Ağa’nın yerini kardeşi Hamza alır. Memed, topraklarını ele geçirmek için Vayvay köylülerine zulmeden Ali Safa Bey’i ve Hamza’yı öldürür. Ancak köylüler için tam bir efsaneye dönüşmesine rağmen zulmedenlerin öldürmekle bitmeyeceği konusunda kuşku duymaya başlar. Abdi Ağa gitmiş, yerine Hamza gelmiştir, onun yerini de bir başkası alacaktır.
  3. Çiçekli Mahmut Ağa, Çiçeklideresi köyündeki topraklarını işleyen köylüleri İnce Memed’i korudukları için topraklarından atar. Bunun üzerine Memed Çiçekli Mahmut Ağa’yı öldürür. Zulmedenlerin öldürmekle bitmeyeceği yönündeki kuşkuları, “bir İnce Memed gitse de, yerine bin Memed gelir” fikriyle umuda dönüşür.
  4. Eşkıyalığı bırakarak evlendiği Seyran ile bir Akdeniz kasabasına yerleşen Memed, burada milli mücadele kahramanlarından muallim Zeki Nejad’la dostluk kurar. Memed, köylüye zulmeden çeltikçilerle mücadele eden Zeki Nejad’ı öldürten Şakir Bey’i öldürerek yeniden dağa çıkar. Kendini yakalamak için köyleri boşaltarak köylüleri Çukurova’ya süren milletvekili Arif Saim Bey’i de öldürür. Bu olaydan sonra İnce Memed’in imi timi belirsiz olur.

“Büyük bir yazar, büyük bir kitap… Demek ki hem çok okumuşlara hem az okumuşlara seslenen bir eser yazılabilirmiş. Bir eser ki hem destan hem de bireysel nitelikli; bir eser ki yürekle aklı birleştirmiş.”

Anne Philippe, Liberation, (Fransa)

‘Yaşar Kemal yalnızca Türkiye’nin en büyük romancısı değil, dünya edebiyatının da bir devidir.’

-Alain Bosquet, Magazine Litteraire, (Fransa)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
114 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
ince memed
ince memed
Ziyaretçi
1 yıl önce

İnce Memed Şahin’im Döndü’nun Kınalı Kuzusu Hatçe nin Kara Sevdası Gariban İbrahim’in Yetim Bıraktığı Zulmün Beşiğinde Doğan İnce Memed

Zira İnce Memed Olunur muydu Yoksa Doğulur muydu Bilinmez..!

Zulmün yüzü soğuktur zulüm insana her şeyi yaptırır, Zira Halkın Gözünde O cılız kara çocuk Bir Günde minare boylu bir devede dönüşebilir

Kitap Cumhuriyetin İlk Yıllarında Toros Dağlarında Çukurova Topraklarında Geçiyor Kimi zaman Uçsuz Bucaksız Sert Kayalıkları Kimi Zaman Çukurova’nın O Dayanılmaz Sıcağını, Bereketli Topraklarını Anlatıyor Böylece Usta Bir Romanı, Halk Kahramanını Yaratmak O coğrafya da doğmuş büyümüş Büyük Üstad ‘dan Başkasına Kısmet olmazdı diye düşünüyorum.

10/10 Verdiğim Çok Nadir kitaplar dan Büyük üstadın büyük eseri …!

Roman Anlatımı ve betimlemisi bakımıyla okuyucusunu içine hapseder cinsten Kitabı övmek için yazılacak kelimeler az kalır inanın kitabı övmeye de bir roman yazılır 🙂

İnce Memed Abdi Ağa’nın zulmüyle hakaretleriyle gözünü açmış 11 yaşlarında Bir çocuk olarak başlıyor romanda, Uğradığı haksızlıklar yüzünden köylüyü kendine kul sayan Abdi ağaya karşı büyük bir kinle büyüyor daha doğmadan her şeyini elinden alan Abdi Ağa ince memedin sevdasına da göz dikince kendi eliyle kendine bir cellat yaratıyor, Sevdası için ilk cinayetini işleyen ince Memed için Göklerden yeni bir yazgı yeni bir kader yazılıyor, Zira insan kaderinden kaçamaz sonrası dağlar öfke isyan; zalime alçağa eşkıya olan ince Memed köylüye garibana bir kardeş bir evlat bir baba oluyor. Zira İnce Memed olmanın yükü ağırdır Bir coğrafya çocuklarına Umut olurken Kendi çocuğuna Babalık Yapamamak Yazgısı Vardır.

Allah ince memedleri var etsin Abdi Ağa gibilerin üstünden ince Memedleri eksiltmesin. Bir daha bir yaşar kemal gelir mi Bir İnce Memed yazılır mı zira imkânsıza kardeş bir ihtimal.

Seyit Saaf
Seyit Saaf
Ziyaretçi
3 yıl önce

Yaşar Kemal’in okuduğum en güzel eseri. Özetler kısa ve açıklayıcı olmuş tbrk.

En son 3 yıl önce, Seyit Saaf tarafından düzenlendi
Sena
Sena
Ziyaretçi
3 yıl önce

Güzel olmuş

serdar korludağ
serdar korludağ
Ziyaretçi
3 yıl önce

çok uzun zaman önce okuduğum muhteşem bir cilt. her kesimden insanların okunması gereken bir kitap.

Melek Nurdan
Melek Nurdan
Ziyaretçi
3 yıl önce

okuduğum bir kitap oldu çok beğenmiştim özet te iyi çıkarılmış

Enes Sert
Enes Sert
Ziyaretçi
3 yıl önce

Okunması gereken en iyi roman diyebilirim. Özet bilgilendirici ancak kitabın okunması daha iyi olur.

SELİN ŞAFAK
SELİN ŞAFAK
Ziyaretçi
2 yıl önce

Okuduğum her kitaptan farklı bir o kadarda akıcı olarak gördüğüm en başarılı roman diyebilirim.👍

Elifin_dunyasi_383838
Elifin_dunyasi_383838
Ziyaretçi
2 yıl önce

Bu eseri okumak için sabırsızlanıyorum

Fatma
Fatma
Ziyaretçi
2 yıl önce

Çok güzel okunması gereken harika bi kitap

Elif
Elif
Ziyaretçi
2 yıl önce

Kızıma okuması için en çok tavsiye de bulunduğum kitap.

Rabia Çiçek
Rabia Çiçek
Ziyaretçi
2 yıl önce

Okumayı istediğim kitaplar arasında

Gece1520
Gece1520
Ziyaretçi
2 yıl önce

Kitabı heyecanla okumak için bekliyorum.

Erden Göksu
Erden Göksu
Ziyaretçi
2 yıl önce

Okumayı çok istiyorum. Merak ettiğim bir eser.

Merve
Merve
Ziyaretçi
2 yıl önce

Okumayı en çok istedigim serilerden birtanesi

Yesim hndr
Yesim hndr
Ziyaretçi
2 yıl önce

Bende çok merak ediyorum inşaklah en kısa sürede okurum.

Kübra Can
Kübra Can
Ziyaretçi
2 yıl önce

Benimde en çok okumak istediğim kitaplardan ilk sıralarda inşallah banada nasip olur okumak 🙏🏻

Yşm hndr
Yşm hndr
Ziyaretçi
2 yıl önce

Çok güzel olmuş

Yeliz_ haznedar
Yeliz_ haznedar
Ziyaretçi
Yanıtla  Yşm hndr
2 yıl önce

Çok güzel ama bende yok ama okumak çok istiyorum

Şeymanur Küçük
Şeymanur Küçük
Ziyaretçi
2 yıl önce

Okumayı istediğim kitaplardan biri 🍀😊

Soraniminona
Soraniminona
Ziyaretçi
2 yıl önce

İyi ki kitaplar var .çok istiyorum bu kitabı

Semra çınar
Semra çınar
Ziyaretçi
2 yıl önce

Daha önce hiç Yaşar Kemal okumamıştım ama hep aklımda olan bır kitaptı. Okumak için sabırsızlanıyorum

tsk_20188
tsk_20188
Ziyaretçi
Yanıtla  Semra çınar
2 yıl önce

okumak istediğim kitaplar arasında🙏🏻🙏🏻🙏🏻🙏🏻

Buluttakinem
Buluttakinem
Ziyaretçi
2 yıl önce

Eğer bir ülkede adalet yozlaşırsa, o memleketin dibi oyulmuş demektir

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,101TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
54AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular