Ana SayfaRomanÇıplak Deniz Çıplak Ada

Çıplak Deniz Çıplak Ada

Çıplak Deniz Çıplak Ada – Yaşar Kemal

Tür:Roman
Yazar:Yaşar Kemal
Yayınlanma Tarihi:2012
Yayınevi:Yapı Kredi Yayınları
Konusu

Bir Ada Hikâyesi dörtlüsü, savaşlardan, katliamlardan ve sürgünlerden geride kalanların, Yunanistan’a gönderilen Yunanlılar tarafından boşaltılan bir adada yeni bir hayat kurma çabalarını konu alıyor.

Çıplak Deniz Çıplak Ada Özeti

Şeyhin Poyraz’ı öldürmek için gönderdiği Kerim ve Peri, Nişancı Veli’den korktukları ve Poyraz’ın iyiliğinden utandıkları için uzun zamandır planladıkları planı gerçekleştiremezler. Ancak başka çareleri yoktur, ya Poyraz ölecek ya da kendileri. Birkaç gün Kötü Ada’ya sığındıktan sonra açlık onları yorunca tekrar geri dönerler. Her şeyi bilmesine rağmen, başta Nişancı Veli ve Poyraz olmak üzere herkes onlara yeniden kucak açar.

Ağa Efendi’nin Girit’e dönme isteği Zehra’yı rahatsız eder. Adada kalıp Poyraz ile evlenmenin tek yolu Melek Hatun’u babasıyla evlendirmektir. Babasının kişiliğinden dolayı aşkını ilan etmesi pek mümkün görünmediği için durumu Melek Hatun’a açıklar. Melek Hatun da menekşeler açtığında Ağa Efendi’ye reddedilme korkusuna rağmen durumu anlatacağına söz verir.

Bir gün Kök Boya Fırınından yakışıklı bir delikanlı olan Ali Hüseyin adaya gelir. Zehra ile ablası Nesibe arasında ilk görüşte büyük bir aşk başlar. Ali Hüseyin kök boya almak için Yağcı bedir Yörüklerin yaylasına gitmek için adadan ayrıldığında Nesibe onu sabırsızlıkla beklemek zorunda kalır.

Ağa Efendi, beş yüz yıllık bir zeytin ağacına vatan hasretini anlatarak rahatladığı bir gün, balıkçıların reisi Hıristo Bey’i görür. Topçu teknesinin asıl sahibi olan Hristo, Çanakkale Savaşı’nda sol kolunu kaybetmiş bir gazidir. Mübadele haberinden sonra ailesiyle birlikte yakınlardaki küçük bir adada saklanır. Herkes Hristo’yu orada tutmak için bir çözüm arar. Sakalını keserler ve ona yeni bir kimlik kartı verirler. Onu çok seven ve bir gün geri döneceğini bilen Kayalı köylüleri, aile için büyük bir yalı yaptırır. Menekşeler açtığında Ağa Efendi ve Melek Hatun evlenir. Adaya gelen Süleyman’dan Şeyh’in öldürüldüğü ve Selahattin’in kral olduğu haberini alırlar. Artık Poyraz ve Zehra’nın korkacak bir şeyi kalmamıştır. Zehra ve Poyraz nişanlanır. Kerim ve Peri de zorunlu görevlerinden kurtularak özgürlüklerine ve mutluluklarına kavuşurlar. Ali Hüseyin ailesiyle birlikte adaya döner ve Ağa Efendi’den Nesibe ile evlenmek için izin ister. Üç günlük düğünün ardından Nesibe adadan ayrılır ve Toros Dağları’na çıkar. Lena’nın iki oğlunun adaya sürpriz bir ziyaret yapması Lena’yı mutlu eder. Tüm bu güzel olayların ardından dizi üzücü bir olayla son bulur. Hıristo Reis ve ailesi, Kayalı Köyü’ndeki konağına yerleşmelerinin yirmi beşinci gününde jandarmalar tarafından bir gemiye bindirilerek Yunanistan’a gönderilir. Hıristo güzel bir ev yapıp oraya yerleştikten sonra köylüler ona geri dönüş yolunu bulduklarını bildirmek için yanına giderler. Ancak Hıristo artık mücadeleden bıkmış ve deniz kenarında yaptırdığı çardaktan ölene kadar Anadolu’yu izlemiştir.

Bir Ada Hikayesi Serisi

1. Fırat Suyu Kan Akıyor Baksana2. Karıncanın Su İçtiği3. Tanyeri Horozları4. Çıplak Deniz Çıplak Ada

Çıplak Deniz Çıplak Ada – Kitap Açıklaması

Yaşar Kemal Bir Ada Hikayesi’ni tamamladı!

Yaşar Kemal’in “Fırat Suyu Kan Akıyor Baksana” romanı ile başlayan, “Karıncanın Su İçtiği” ve “Tanyeri Horozları” kitaplarıyla devam eden Bir Ada Hikâyesi dörtlemesi, son kitabı “Çıplak Deniz Çıplak Ada” ile tamamlandı.

Bir Ada Hikâyesi dörtlüsü, savaşlardan, kırımlardan, sürgünlerden arta kalan insanların, Yunanistan’a gönderilen Rumların boşalttığı bir adada yeni bir yaşam kurma çabalarını konu alır. Umut romanın başkahramanıdır. Dörtleme hem bir Yaşar Kemal klasiğidir hem de diliyle, yarattığı kişilerle, yarattığı doğayla Yaşar Kemal’in romancılığında önemli bir yeniliği işaret eder. Yaşar Kemal, mitos yaratıcısıdır… Ağıtların diliyle, kendi özgün dilini (hiçbir yazara benzemez ve asla taklit edilemez) harmanlamış, çeviride bile yitmeyen anlatısını kurmuştur. Bu dörtlüyse, tarihle destanların kaynaşmasıdır. Yaşar Kemal tarihi roman yazmaz bu dörtlüde, bir tarih var eder.

“Çıplak Deniz Çıplak Ada”, Yaşar Kemal’in yerlerinden edilen insanların Ege’de bir adada yeni bir yaşam kurma çabalarının destansı öyküsü Bir Ada Hikâyesi’nin dördüncü ve son kitabı. Dörtlünün bu son romanında, geçmişin yaraları kapanmaya yüz tutmuş ama izleri kalmıştır… Ağa Efendi’yle Melek Hatun, Poyraz’la Zehra, Ali Hüseyin’le Nesibe muradına erecektir; Lena Ana’nın hasretle yollarını beklediği kayıp oğulları da geri dönmüştür ama balıkçıların reisi Hıristo’nun başına beklenmedik bir olay gelir.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

788BeğenenlerBeğen
4,255TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular