Sakız Sardunya

Sakız Sardunya – Elif Şafak

TürYazarYayınlanma Tarihi
ÇocukElif Şafak2016
Karakterler

Sakız Sardunya: İsminden rahatsız olan, Kitap okumayı çok seven akıllı ve meraklı bir kızdır.

Hayal Hanım: Sakız Sardunya’nın annesidir.

Hasan Bey: Sakız Sardunya’nın babasıdır.

Konusu

Sakız Sardunya, Kitapta adını hiç sevmeyen bir genç kızın hikâyesini ele alınmıştır. Sakız isimli bu genç kız, bulduğu sihirli küre sayesinde masal dünyasında maceralara atılırken okuyucularını da beraberinde sürüklüyor.

Sakız Sardunya Özeti

Sakız Sardunya okumayı seven zeki ve meraklı bir kızdır. Adı bir çiçek adı olsa da adını hiç sevmiyor. Çünkü okuldaki yaramaz öğrenciler onun adıyla dalga geçerler. Adını değiştirmek istediğini annesi Hayal Hanım’a söylediğinde annesi, “Çiçekleri herkes sever.” Diyerek, bu konunun bir daha açılmaması gerektiğini vurgulayarak konuyu kapatıyor. Herkesin kendi adını özgürce seçebileceği bir gezegen hayalleri ve yetişkinlere bir şeyler anlatmanın bazen çok zor olduğunu düşünüyor.

Küçüklüğünden beri evcil hayvan sahibi olmak ister ama annesi şehir hayatının ona uygun olmadığını düşünür. Babası Hasan Bey, kızını kıramaz ve ona Gece ve Gündüz adını vereceği iki minik su kaplumbağası verir. En sevdiği şeylerden biri, her zaman yanında bulundurduğu babasının atlasıdır. Atlas, büyüdüğünde gideceği ülkelerin hayalini kurmasını sağlar. Kendi çağındaki birçok çocuğun aksine doğaya hayrandır ve insanların yaşadıkları çevreye sahip çıkmaları gerektiğini düşünür. Yetişkinlerin yaşam alanlarını temiz tutmalarının ve çevreyi kirletmelerinin hiçbir anlamı yoktur. Çevreyi korumak için bir kampanya yapmak ister ancak alay konusu olacağı düşüncesinden vazgeçer.

Büyüklerin dünyasını sorgulayan sakız sardunya, kitap okumanın faydalarından bahseden ebeveynlerinin neden yeterince kitap okumadığını anlamıyor. Sık sık okul kütüphanesine giden Sakız, seçtiği kitabı alır ve alışılmadık bir küre ile bulur. Merakına yenik düşer ve dünyayı evine götürür. Dünya üzerinde sekiz kıta olması oldukça gizemlidir. Üstelik üzerindeki taşlar parlıyor. Büyük sırrıyla bir süre babaannesine giden Sakız Sardunya, orada kürenin gizemini çözerek efsaneler, hikâyeler ve masallar diyarı Efhima’nın kapısından fantastik bir maceraya atılır.

Sizlerde bu fantastik dünyaya atılmaya hazırsanız, işte okunması gereken muhteşem bir çocuk kitap özeti sizlerle…

Sakız Sardunya – Kitap Açıklaması

Yazarın 2014 yılında yayımlanan ilk çocuk kitabıdır. Kitap, Zafer Okur’un eğlenceli çizimleriyle dikkat çekmektedir.

İsminden memnun olmayan küçük bir kızın bir kütüphanede bulduğu sihirli küreyle son derece heyecanlı bir maceraya dâhil olmasını anlatır. Sakız Sardunya, kitap sevgisi temasını işler ve küçük okurlara kitap okuma alışkanlığı kazandırmada etkili bir eserdir.

Gönderen: İlayda Sarı

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
Misafir Yazıları
Bir kitabın ne kadar okuyucusu varsa o kadar değişik çeşidi var demektir.

BENZER KONULAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

988BeğenenlerBeğen
983TakipçilerTakip Et
114TakipçilerTakip Et
403TakipçilerTakip Et
29AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular