Ana SayfaRomanUstam ve Ben

Ustam ve Ben

Ustam ve Ben – Elif Şafak

Tür:Roman
Yazar:Elif Şafak
Yayınlanma Tarihi:2013
Yayınevi:Doğan Kitap
Karakterler

Sinan: Zamanının en büyük mimarlarından biri olan Sinan, Sultan Süleyman döneminde yaşamış ve ona gönülden bağlı bir mimardı. En güzel sarayını ve camilerini çıraklarıyla birlikte yapmışlardır.

Cihan: Sultan Süleyman döneminde Mimar Sinan’ın çırağı olan Cihan’ın beyaz bir Hint fili vardır. Cihan bu fil sayesinde çevresindeki insanların her zaman ilgisini çekmiş, hatta padişahın kızı Mihrimah Sultan’ın da ilgisini çekmiş ve onu kendine sevdirmiştir. Cihan sadık, dürüst ve karakterli bir gençtir.

Hürrem Sultan: Sarayda Kanuni’den daha çok dinlenen, her sözü yerine gelen kadın ustadır. Cihan’ın filini saraydaki hayvanat bahçesinde sergilenmek üzere saraya getirtti.

Mihrimah Sultan: Hürrem Sultan’ın kızlarından Mihrimah Sultan, Cihan ve filiyle ilgilenmiş ve Cihan ile sık sık görüşmeye başlar, ancak bu olay dadısı tarafından duyulunca Rüstem Paşa ile evlendilir.

Nikola: Mimar Sinan’ın çıraklarından Nikola, yaptığı saray projesiyle Mimar Sinan’a kabul edildi ve başarılı bir çırak olarak Mimar Sinan’ın yanında mimarlığa adım attı.

Konusu

Roman, dönemin olaylarını Sultan Süleyman, Mimar Sinan ve çırağı Cihan üzerinden işliyor. Saraydaki olaylar romanın ana temalarından biridir.

Ustam ve Ben Özeti

Mimar Sinan ve çırakları her zamanki gibi sarayı süslemek için akşama kadar çalışırlar. Sinan’ın en önemli ve değerli çıraklarından biri de Cihan’dır. Cihan, birçok farklı özelliği ile diğer çıraklardan farklıdır. Cihan çok meraklı bir çıraktır ve bir Hint beyaz filine sahiptir. Çalışırken baş ustasına durmadan sorular sorar.

Bir gün akşam işlerini bitirip eve dönerler. Gecenin bir yarısı çırağı Cihan ve Sinan’ın karısı bir ses duyar. Duydukları ses kalabalığın sesleriydi ve bu sesten korkarlar. Sinan derin bir uykuya dalmıştır ve sesleri duyamaz. Çalınan kapıdan sonra Sinan’ın eşi kapıyı açar ve saray adamlarını ve şehzadeleri görür. Şehzadelerden biri kadına döner ve Mimar Sinan ile görüşmesi gerektiğini söyler ve Sinan’ın karısı hemen Sinan’ı alır. Kapıda şehzadelerle karşılaşınca, Sinan’a padişahın kendisiyle görüşmek istediğini haber verirler. Derhal ayrılmaları gerekir ama Cihan da ustası ile birlikte gelmek ister. Şehzadeler buna karşı çıkar ve onlara sadece Sinan’ın gelmesi gerektiğini ve başka kimsenin girmesine izin verilmediğini bildirir. Cihan’ın ısrarı üzerine Sinan, onun çırağı olduğunu ve onunla gelmenin bir sakıncası olmayacağını söyleyip yola çıkarlar.

Sultan Süleyman, Mimar Sinan’dan güzel bir saray inşa etmesini ister. Sinan teklifi kabul eder ve çıraklarından sarayla ilgili projeler çizmelerini ister. Çırakların her biri büyük bir özenle çiziyor ve çizecekleri projenin ustalar tarafından kabul edilmesini istiyor. Cihan da güzel bir saray çizer ama kubbelerini güneye çeviremez. Sinan çıraklara projesini kimsenin kimseye göstermemesi gerektiğini söyler. Sabah çıraklar çizdikleri projeleri Sinan’a getirirler. Herkes endişeyle ustanın hangi projeyi isteyeceğini merak ediyor. Bu meraklı bekleyişin sonunda Sinan, çırak Nikola’nın yaptığı çizimi beğenir ve kendi çizimini kullanmaya başlar. Bunun üzerine Cihan efendisinden izin alır ve ailesinin yanına gider. Ailesi Cihan’ı ve beyaz fili Cota’yı çok sever ama Cihan üvey babasını hiç sevmez. Çünkü babası, annesine ve kız kardeşine sürekli eziyet eder ve bu Cihan’ı üzer.

Bir süre sonra saraydan bir haber gelir. Hint beyaz filini saraydan istiyorlar. Cihan hemen hazırlıklarını yapar ve yolculuk için hazırlanırlar. Yolculuk karadan ziyade deniz yoluyla olacaktır. Geminin kaptanı Deli Bozuk, Cihan’ı denize atmak isteyenlerin elinden kurtarır. Cihan’ın ona bir can borcu var. Gemide Cota yerde yatarak yolculuğuna devam eder. Cihan Cota’nın bu durumunu görünce aç olduğunu düşünür ve gemidekilerden kendisine yardım edip onu doyurmalarını ister. Deli Bozuk, Cihan’ı bir süre yanına çağırır ve saraydan mücevher çalmasını söyler. Kendine bir can borcu vardır. Bunu yapmazsa Cota’ya ve kendisine zarar vermekle tehdit eder.

Cota günlerdir kafeste ve canı sıkılıyor. Cihan, Cota’nın kafesten çıkarılması gerektiğini söylüyor. Cota kafesten çıkar ve Cihan ile birlikte saraya doğru yürümeye başlar. Daha sonra Cota’nın Sultan Süleyman için değil, Hürrem Sultan için getirildiğini anlat. Saray içindeki hayvanat bahçesinde sergilenmek üzere saraya götürülecektir. Mihrimah Sultan, Hürrem Sultan ve dadısından uzaklaşarak Cihan’ın getirdiği file bakmaya gelir. O anda hayvanlar aniden hareket etmeye başlar. Sarayın bir tarafında yangın çıkar ve hayvanlar hayvanat bahçesi görevlileri tarafından alelacele çıkarılır. Yangın kısa süre sonra söndürülür ve hayvan barınakları onarılır.

Mihrimah Sultan her gün Cihan’ın yanına gelir ve Cota’ya bakmaya başlar. Cihan ve Mihrimah Sultan birbirlerinden hoşlanmaya başlamışlar ancak Mihrimah Sultan’ın dadısı bunu anlamış ve daha sonra Mihrimah Sultan Cihan’a gelememiştir. Duyduğuna göre Rüstem Paşa ile evlenecektir. Bu habere çok üzülen Cihan ise Deli Bozuk Reis’in ölüm haberini alır ve buna çok sevinir. O günden sonra veba hastalığı başlar ve veba salgınına yakalananlar birer birer ölürler.

Kısa Bilgiler
  • Ustam ve Ben, Elif Şafak’ın 2013’te Doğan Kitap tarafından yayımlanan romanıdır. İngilizce olarak yazılan roman, Türkçeye Omca Korugan tarafından çevrilmiştir.
  • Kitap Masalsı, fantastik bir dilde kaleme alınmıştır.
  • Elif Şafak’ın açıklamalarına göre kitap gerçek ve hayali karakterlerin harmanlanmasıyla oluşturulmuştur. Kitaptaki olayların ve kişilerin yaşadığı dönemlerin gerçek zamanla çelişkiye girdiği de görülmektedir.

Ustam ve Ben – Kitap Açıklaması

İlk baskısı Doğan Kitap tarafından 2013 Aralık ayında yapılan kitap, Türkçeye “Omca A. Korugan” tafından çevilmiştir. Kapak tasarımı “Uğurcan Ataoğlu”, Kapak grafik tasarımı “Handan Tepe”, Dijital illustrasyon “Onur Aynagöz” bölüm illustrasyonu “Yiğit Karagöz” tarafından hazırlanmıştır.

Yolu İstanbul’a düşen bir fil bakıcısı olan Cihan, burada Mimar Sinan ile tanışır ve büyük mimarın çırağı olur. Mimar Sinan; Cihan ve fili Çota ile birlikte tarihin en muhteşem mimari eserini ortaya koyarlar.

Tarih, dostluk, entrika ve kıskançlık temalarının işlendiği kitap kısa zamanda Türkiye’de ve Dünya çapında büyük ilgi görmüştür.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Anonim
Anonim
Ziyaretçi
2 yıl önce

❤️❤️

litros
Üye
1 yıl önce

güzel

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,259TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
56AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular