Ana SayfaBilim KurguŞeker Portakalı

Şeker Portakalı

Şeker Portakalı – Jose Mauro de Vasconcelos

Tür:Roman, Yaşam Öyküsü, Bilim Kurgu
Yazar:Jose Mauro de Vasconcelos
Yayınlanma Tarihi:1968
Yayınevi:Can Yayınları
Karakterler

Zeze: Romanın baş kahramanıdır. Yoksulluk içinde büyür, hayalgücü ve algılama kapasitesi çok yüksek bir çocuktur.

Bay Paulo: Zeze’nin babasıdır. Sürekli olarak iş bulma sıkıntısı çektiği için çocuklarına karşı sevgili ve sabırlı olamaz.

Anne: Ailenin geçimini sağlayabilmek için sürekli olarak çalışmak zorundadır. O yüzden çocuklarına ilgi gösteremez.

Manuel Valaderes (Portuga): Zeze’nin en büyük dostudur. Onun hep yanında olur ve mutlu olması için çaba gösterir.

Minguinho (Xururuguinho):  Zeze’nin diğer en büyük dostu olan şeker portakalı ağacıdır. Zeze hep onunla konuşup dertleşir, onun da kendisiyle konuştuğunu düşünür.

Cecilia Paim: Zeze’nin öğretmenidir.

Konusu

Büyük acılar yaşamak zorunda kalan bir çocuğun olgunlaşma öyküsü anlatılır. Ailesinde tamamlayamadığı sevgi açlığını başka şeylerde tamamlamaya çalışır ancak hep eksik kalır.

Şeker Portakalı Özeti


Zeze, kalabalık bir ailenin beş yaşındaki çocuğudur. Hayal gücü yüksektir ve çok zekidir.Kendi kendini eğitmeye ve nesneleri öğrenmeye çalışır. Hatta erken yaşta okumayı öğrenmiştir ve okulda çok başarılıdır. Ancak yaramazlıklarıyla insanları bezdirmiştir. Diğer insanların aksine öğretmeni Cecilia Paim, Zeze’nin mükemmel bir çocuk olduğunu düşünür. Ailesi maddi sıkıntılar içinde yaşamaktadır. Babası işsizlik sıkıntısı çekip taşındıklarında gittiği yerde Zeze kendine bir şeker portakalı ağacı seçer ve onunla arkadaş olur.Çünkü yüreğindeki sevgi açlığını kapatmak için kendine hayali arkadaşlar edinir. Şeker portakalı ağacının dalları altında hayal gücüyle aklında birbirinden farklı hikayeler üretir ve zamanını şeker portakalı ağacıyla konuşarak geçirmeye başlar. Ağaç da ona cevaplar vermektedir. Bu arkadaşına “Minguinho” ismini verir. Ancak mutlu bir gün geçiriyorsa ona “Xururuguinho” diye hitap eder. Bahçelerinde bir de Luciano adında yarasa arkadaşı vardır.

Yaşadığı ekonomik sıkıntılar, aile içerisindeki sevgi ve şefkat eksikliği onu yaramaz bir çocuk haline getirir. Sürekli şiddete maruz kalmıştır.Başına gelenleri ise şeker portakalı ağacına anlatır. Yaramazlıklarının birisinde Portuga ile tanışır. Zeze ailesinde bulamadığı sevgi, hoşgörü, şefkat ve
önemsenme duygusunu Portuga’da bulur. Portuga ona hayatın yaşanmaya değer olduğunu öğretir ve ona bir baba şefkati gösterir. Hatta Zeze ondan kendisini evlat edinmesini bile ister.Bir gün Zeze kendini tren önüne atacakken Portuga buna engel olur. Zeze için iki dost vardır: Biri Portuga, diğeri ise şeker portakalı.

Bir gün şeker portakalının kesileceği haberini almasının ardından, Portuga’nın tren kazası yüzünden ani ölümü, Zeze’de travmaya neden olur. Bu acının ardından küçük çocuk yemeden içmeden kesilir ve hastalanır. Hatta şeker portakalı ağacının çiçek açması dahi onu mutlu etmeye yetmez. Çünkü artık yarasanın ne de şeker portakalı ağacının önemi kalmıştır onun için. Küçücük yaşında acılarla öğrendiği hayat onu 5 yaşında kocaman bir adam yapar. Yaşamaya devam etmesi gerekiyordur, babası ona bir iş bulur ve Zeze için hayat zamanla yoluna girmeye başlar.

Kısa Bilgiler
  • Dünya edebiyatının önemli eserlerinden bir tanesidir.
  • Yazar, kendi çocukluğundan izler taşıyan kitabı 12 günde yazdığını ifade eder.
  • Roman, Güneşi Uyandıralım ve Delifişek kitapları ile takip ederek bir seri oluşturur.
  • 2012 yılında Brezilyalı yönetmen Marcos Bernstein yönetmenliğinde sinemaya uyarlanmışr.
  • Şeker Portakalı (Portekizce orijinal ismi: Meu Pé de Laranja Lima), Brezilyalı yazar José Mauro De Vasconcelos’un 1968 tarihli romanıdır.

Şeker Portakalı Serisi

1. Şeker Portakalı2. Güneşi Uyandıralım3. Delifişek

Şeker Portakalı – Kitap Açıklaması

Yazarlıkta karar kılıncaya kadar, boks antrenörlüğünden ressam ve heykeltıraşlara modellik yapmaya, muz plantasyonlarında hamallıktan gece kulüplerinde garsonluğa kadar çeşitli işlerde çalışan Jose Mauro de Vasconcelosun başyapıtı Şeker Portakalı, “günün birinde acıyı keşfeden küçük bir çocuğun öyküsü”dür. Çok yoksul bir ailenin oğlu olarak dünyaya gelen, dokuz yaşında yüzme öğrenirken bir gün yüzme şampiyonu olmanın hayalini kuran Vasconcelosun çocukluğundan derin izler taşıyan Şeker Portakalı, yaşamın beklenmedik değişimleri karşısında büyük sarsıntılar yaşayan küçük Zezenin başından geçenleri anlatır. Vasconcelos, tam on iki günde yazdığı bu romanı “yirmi yıldan fazla bir zaman yüreğinde taşıdığını” söyler.

Aydın Emeçin, güzel Türkçesiyle dilimize armağan ettiği Şeker Portakalının başkahramanı Zezenin büyüdükçe yaşadığı serüvenleri, yazarın Güneşi Uyandıralım ve Delifişek adlı romanlarında izleyebilirsiniz.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
Nurhayat Akbulut
Nurhayat Akbulut
İyi kitap okumak geçmiş yüzyılların en iyi insanlarıyla sohbet etmek gibidir.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
6 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Sevim
Sevim
Ziyaretçi
3 yıl önce

Kitabını okumak farz oldu 😉

Ece
Ece
Ziyaretçi
3 yıl önce

Bazı yaramazlar sadece çevrenin dikkatini çekmek için yapılır. Sevgiyi,içindeki sevgi boşluğunu ve sevgisizliğin çok güzel anlatıldığı bir kitap,özette çok etkili olmuş teşekkür ederim 😊

Ayşegül Can
Ayşegül Can
Ziyaretçi
3 yıl önce

Güzel bir özet olmuş kitabı okuyanlar arda gelip okuyarak kitabın yaşattığı duyguları yeniden canlandırabilir. Kitap her yetişkinin özellikle çocuklarla meşgul olanların ya da çocuk sahibi olmak isteyenlerin/olanların okuması gereken şahane bir eser.

Melahat Sami
Melahat Sami
Ziyaretçi
3 yıl önce

Aile sevgisini alamayanların içten duygular yaşayabileceği mükemmel bir kitap öneririm okumanızı

Betül
Betül
Ziyaretçi
1 yıl önce

okumak isteyenler için mükemmel bir kitaptır kesinlikle tavsiye ederim

Güneş
Güneş
Ziyaretçi
1 yıl önce

evet çok güzel bi kitap hatta güneşi uyandıralım ve delifişek serileri de mükemmel

Sosyal Medya

792BeğenenlerBeğen
4,534TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular