Ana SayfaBilim KurguOtostopçunun Galaksi Rehberi

Otostopçunun Galaksi Rehberi

Otostopçunun Galaksi Rehberi – Douglas Adams

Tür:Bilim Kurgu
Yazar:Douglas Adams
Yayınlanma Tarihi:1972
Yayınevi:Alfa Yayıncılık
Karakterler

Arthur Dent: Ford Prefect ile birlikte, bir hiperuzay kısayoluna yer açmak için son anda Dünya’nın yıkımından kurtulan Arthur Dent ve sonraki birkaç yıl boyunca, işleri düzeltmek için maceradan maceraya atlayan ana karakter.

Ford Prefect: On dört yıl boyunca Dünya’da mahsur kalan, bu süre zarfında Arthur ile arkadaş olan ve Arthur’u dar bir Vogon gemisiyle dünyanın yıkımından otostop çekerek kurtaran Betelguese’li bir uzaylıdır.

Zaphod Beeblebrox: Ford Prefect’in yarı kuzeni, narsist, sorumsuz, iki kafalı ve üç kollu bir uzaylıdır.

Paranoyak Android Marvin: Altın Kalp gemisinin manik depresif robotudur.

Trillian ya da Tricia McMillian: Arthur Dent’in Islington’daki bir partide konuşmaya çalıştığı, matematikçi ve astrofizikçi bir kadındır.

Konusu

Bir Perşembe sabahı, Arthur Dent adındaki sıradan bir İngiliz vatandaşının, uzayda kestirme bir yol yapmak için havaya uçmadan hemen önce, Ford Prefect adlı bir uzaylı ile bir Vogon inşaat gemisinde otostop yaparak Dünya’dan kaçmayı başarmasını konu ediniyor.

Otostopçunun Galaksi Rehberi Özeti

Bir Perşembe sabahı, Arthur Dent adındaki sıradan bir İngiliz vatandaşının, uzayda kestirme bir yol yapmak için dünya havaya uçmadan hemen önce, Ford Prefect adlı bir uzaylı ile bir Vogon inşaat gemisinde otostop yaparak Dünya’dan kaçmayı başarmasıyla başlar. Ancak Vogonlar tarafından tespit edilen ikili, Vogon gemisinden atılır. Ford’un üvey kuzeni ve Galaktik İmparatorluk Hükümeti’nin başı olan Zaphod Beeblebrox, çaldığı Altın Kalp adlı uzay gemisindeki İmkânsızlık Motoru sayesinde bilmeden Arthur ve Ford’u ölümden kurtarır. Arthur, gemide Marvin adında bir paranoyak Android ile tanışır. Marvin, Altının Kalbinde çalışan ve yaşamaktan bıkmış depresif bir robottur. Ayrıca gemide Arthur’dan başka yaşayan tek kişi olan Trillian adında bir kadın vardır. Bu şekilde başlayan olaylar, ekibin “Son Cevap için Soru”yu ararken karşılaştığı maceralarla devam eder.

Kısa Bilgiler
  • Bu uyarlamaların çoğu, dizinin yaratıcısı Adams tarafından yapılmıştır. Adams her uyarlamada hikâyeyi biraz daha değiştirmiş yani uyarlamalar arasında tutarsızlıklar olsa da orijinal hikaye aynı kalmıştır.
  • Otostopçunun Galaksi Rehberi, Absürt olayları, ilginç karakterleri, farklı mizah anlayışı ve eleştirel yazımı ile yazıldığı ilk günlerden itibaren her yaştan okuru etkilemiş ve birçok kişinin favori kitabı haline gelmiştir.
  • Seri, popüler kültürde sıkça atıfta bulunulan; hayat, evren ve her şeyin cevabının 42 olduğunu anlatan bir hikâyeye yer vermektedir.

Otostopçunun Galaksi Rehberi – Kitap Açıklaması

Galaksinin Batı Sarmal Kolu’nun bir ucunda, haritası bile çıkarılmamış ücra bir köşesinde, gözlerden uzak, küçük ve sarı bir güneş vardır. Bu güneşin yörüngesinde, tamamıyla önemsiz ve mavi-yeşil renkli, küçük bir gezegen döner. Gezegenin maymun soyundan gelen canlıları öyle ilkeldir ki dijital kol saatinin hâlâ çok etkileyici bir buluş olduğunu düşünürler. Bu gezegenin şöyle bir sorunu vardı: Üzerinde yaşayan halkın büyük bölümü çoğu zaman mutsuzdu. Bu sorun için pek çok çözüm önerilmişti, ama bunların çoğu genellikle yeşil renkli küçük kâğıt parçalarının hareketleriyle ilgiliydi. Bu da tuhaftı, çünkü aslında mutsuz olanlar yeşil renkli küçük kâğıt parçaları değildi. Bu nedenle sorun varlığını sürdürdü; halkın çoğunun durumu kötüydü ve onların büyük bölümüyse sefildi, dijital kol saatleri olanlar bile. Her şeyden önce, ağaçlardan inmekle büyük bir hata ettiklerini düşünenlerin sayısı gün geçtikçe artıyordu. Yaklaşık iki bin yıl sonra, bir perşembe günü korkunç, aptal bir felaket meydana geldi. İşte bu kitap o felaketin doğurduğu bazı sonuçların öyküsüdür. Üstelik unutulmaması gereken şu ki: Dizinin daha ilk kitabındasınız ve yine bir perşembe yaklaşıyor, hafta sonuna az kaldı.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,109TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
54AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular