Kızıl Veba

Kızıl Veba – Jack London

TürYazarYayınlanma Tarihi
Roman, Bilim KurguJack London1912
Karakterler

Dede Smith: İngiliz Edebiyatı Profesörüdür. Romanı torunlarına anlatan kişidir.

Edvin, Hou Hou ve Yarık Dudak: Dede Smith’in torunlarıdır.

Konusu

Roman, mağara döneminin dönüşüne tanıklık eden, salgın öncesi medeniyet içinde olan ve ardından medeniyetin ortadan kaybolduğunu gören ve sonunda torunlarına olanları anlatan bir dedenin vaka modeline dayanıyor.

Kızıl Veba Özeti

New York’ta başlayan Kırmızı Veba, salgına yakalanan kişilerin tüm vücuduna hızla bulaşan ve saatler içinde bulaşan kişileri öldüren bir hastalıktır. Kırmızı Veba çok kısa sürede tüm dünyaya yayılır. Modern dünya ortadan kaybolduğunda, Dede Smith ve üniversite arkadaşları bir kimya okuluna sığınır. 400 kişi kimya okuluna sığınır, ancak salgın onlara bulaşır ve sadece Profesör Smith hayatta kalmayı başarır.

Dede Smith, üç yıl yalnız yaşadıktan sonra salgından kurtulan başka insanlarla karşılaşır. İnsanlar on veya yirmi kişilik gruplar halinde yaşamaya başlamıştır. Dede Smith, önce İtfaiyeci liderliğindeki gruba katılır daha sonra ise Santa Rosa grubuna katılır.

Kurulan kabilelerde hayatta kalabilen, ancak vahşi yaşamda, bilimde, sanatta vb. Uygarlık kaybolan insan grupları unutularak kullanılamaz hale gelmeye başlar. İlkel zamanlara geri dönmek, yiyecek bulmak, üreme ve hayatta kalmak ana hedef olur.

Eski ama medeni dünyayı hatırlayan ve bilen sadece Profesör James Howard Smith’tir. Dede Smith’in tek amacı, gelecek neslin barbarlığının ve cehaletinin yeni ve medeni bir dünya yaratmasını istemesidir.

Kızıl Veba – Kısa Bilgiler

  • Türkiye’de ilk kez 1996 ‘da Eray Canberk çevirisiyle Kızıl Veba adıyla yayımlanan roman 1999 ‘da ise  “Kıyametten Sonra”  adı ile çıkmıştır.
  • Roman insanlığın ilkel ve vahşi yaşamına geri dönüş olarak görülebilir-sadece güçlünün ayakta kalabileceği bir dünya oluşturulmuştur.
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 13 Ortalama: 4.5]
Kitapdiyari
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

Benzer Konular

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

1,002BeğenenlerBeğen
751TakipçilerTakip Et
298TakipçilerTakip Et
21AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular