Toprak Uyanırsa

Toprak Uyanırsa – Şevket Süreyya Aydemir

Tür:Yaşam Öyküsü
Yazar:Şevket Süreyya Aydemir
Yayınlanma Tarihi:1993
Yayınevi:Remzi Kitabevi
Karakterler

Öğretmen: Vatansever biri olduğu gibi insanlarla çok iyi iletişimi olan sosyal bir öğretmendir.

Hoca Efendi: Kendi yağında kavrulan biridir.

Muhtar: Öğretmen’in köye gelişi ile beraber yanında olan, dürüst bir adamdır.

Konusu

Aydemir bu romanı daha çok anı türünde yazmıştır. Ekmeksizköy öğretmeninin anıları olarak tanımlanan hatıralar, emekli olduktan sonra Ekmeksizköy’e yerleşen bir öğretmen ile köylüler arasında geçen olayları anlatır. Roman, çağının sorunlarına köylü-entelektüel ilişkisi üzerinden bakan bir atmosfer kurmuştur. Romanda köyde sınıf çatışmaları, köylü-kent ayrımı, köyün aydınlatılması gibi Köy Enstitüsü mezunu yazarların romanlarında karşılaşılacak olan bir konu, bu konuda çokça malzeme sağlayan köyün aydınlatılmasıdır. Türk edebiyatı tartışılır.

Toprak Uyanırsa Özeti

Olaya karışan öğretmen aslında emekli ve dikkatsiz bir öğretmendir. Ancak emekli olduktan sonra, tüm bu yıllar boyunca boş şeylere ne kadar zaman harcadığını fark eder. Emekli olmadan önceki hayallerinin hiçbiri gerçekleşmeyecek. Eğitim müdürüyle konuşmaya gider. Maarif müdürü ona bir köyde öğretmen olabileceğinin müjdesini verir. Gittiği köy kötü çıkar. Geri dönmek ister ama yapamaz. Çünkü oradaki insanları sever ve onlar için bir şeyler yapmak ister. Köyde ilk umursadığı yer okuldur. Daha sonra köyün başına bela olan bataklığı kurutur. Bunları yaparken birçok olaydan geçer. Köyü çok iyi bir duruma sokar. Köye yabancılar gelmeye başlar. İnsanlar iş bulur. Öğretmen hayatının en verimli yıllarını burada geçirir. Köyde köy odaları açılır, eğitim kampanyası başlar. Köyde yıllardır yapılmayan nüfus sayımı bile yapılmaya başlar ve ufuklar açılır.

Toprak Uyanırsa – Kitap Açıklaması

Ekmeksizköy Öğretmeni, dünyanın her tarafına yayılmış binlerce, milyonlarca adsızdan biridir. O da başkaları için çalıştı. Ama kendisi için yaşadı ve kendisiyle doydu.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

786BeğenenlerBeğen
4,129TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular