Huzursuzluk

Huzursuzluk – Zülfü Livaneli

Tür:Yaşam Öyküsü, Hikayeler
Yazar:Zülfü Livaneli
Yayınlanma Tarihi:2017
Yayınevi:Doğan Kitap
Karakterler

İbrahim: İstanbul’da yaşamaktadır. Bir gün çocukluk arkadaşı olan Hüseyin’in öldüğünü öğrenir ve bunun üzerine Mardin’e gider. Hüseyin’in nasıl öldüğünü öğrenmek isteyince de kendisini kahreden gerçeklerin içinde bulur.

Hüseyin: Ezidi olan Meleknaz ile sevgilidir. Amerika’da bir cinayete kurban gider.

Meleknaz: Işid zulmünden kaçıp Türkiye’ye sığınan bir Ezidi olan Meleknaz Hüseyin ile sevgilidir.

Konusu

Merhamet, zulmün merhemi olamaz! İstanbul’un karmaşasında sıradan bir hayat yaşayan İbrahim, ölüm haberi üzerine çocukluk arkadaşı Hüseyin’in doğduğu antik kent olan Mardin’e gider. Önce aşk, sonra ölüm için yazılan hayatını araştırmak için yola çıkar. Mardin’de başlayıp Amerika’da sona eren, Bu yüzden, tutkuyla  gizemli bir kadının peşinde olan bir girdaba çekilir. Mardinli Hüseyin ile IŞİD’in zulmüne uğrayan Ezidi kızı Meleknaz’ın ve Kelam’ın çocuklarının hikayesi anlatılır.

Huzursuzluk Özeti

Kitap, Işid zulmünden kaçıp Türkiye’ye sığınan bir Ezidi olan Meleknaz ile Mardin’li müslüman Hüseyin’in aşk hikayesidir. Hüseyin’in çocukluk arkadaşı olan gazeteci İbrahim, kitapta konuyu anlatıyor bize. Çocukluk arkadaşının tesadüfen gazeteye gelen bir haberle öldürüldüğünü öğrenen İbrahim, cinayetle ilgili bilgi almak için Mardin’e gelir. Burada Hüseyin’in her şeyi yapmak istediği Ezidi kızı Meleknaz’ı merak ediyor ve onun izinden giderek tüm hikayeye ulaşmaya çalışıyor. Önce aşk, sonra ölüm için yazılan, Mardin’de başlayıp Amerika’da biten hayatını araştırmak için yola çıkar. Böylece bir girdaba çekilir tutku ve hırsla gizemli bir kadının peşine düşer.

Harese nedir, bilir misin? Develerin çölde çok sevdiği bir diken var. Deve dikeni yedikçe ağzı kanar. Tuzlu kanın tadı dikeninkiyle karışınca bu, devenin daha çok hoşuna gider. Kanadıkça yer, bir türlü kendi kanına doyamaz. Ortadoğu’nun adeti budur, tarih boyunca birbirini öldürür ama aslında kendini öldürdüğünü anlamaz. Kendi kanının tadından sarhoş olur.

Mardinli Hüseyin ile IŞİD’in zulmüne uğrayan Ezidi kızı Meleknaz’ın ve Kelam’ın çocuklarının hikayesini ele alan Livaneli, okuyucuyu aşk ve acının iç içe olduğu bir Ortadoğu gerçeğiyle buluşturuyor.

Yorum

Meleknaz isimli bir Ezidi kadına aşık olan ve insanlık hakkında bilinmeyen gerçekleri ortaya çıkaran Mardinli Hüseyin’in ölümüne kadar uzanan öyküsünü anlatan Kitap zaten 150 sayfa olduğu için çok fazla olay örgüsünden bahsedemiyorum. Sizlere çok şey katacak olan hikaye ayrıca bunca zaman yanınızda olan gerçek olayları nasıl görmezden geldiğinizi size gösterecek ve sizi bir nebze bile olsa düşünmeye sevk edecektir.

Huzursuzluk – Kitap Açıklaması

Merhamet zulmün merhemi olamaz!

İstanbul’un kargaşası içinde sıradan bir yaşam süren İbrahim, çocukluk arkadaşı Hüseyin’in ölüm haberi üzerine doğduğu kadim kent Mardin’e gider. Onun, önce sevdaya sonra ölüme yazılmış, Mardin’de başlayıp Amerika’da sona ermiş hayatını araştırmaya koyulur. Böylece âdeta bir girdabın içine çekilir, tutkuyla ve hırsla gizemli bir kadının peşine düşer.

Harese nedir, bilir misin? Develerin çölde çok sevdiği bir diken var. Deve dikeni yedikçe ağzı kanar. Tuzlu kanın tadı dikeninkiyle karışınca bu, devenin daha çok hoşuna gider. Kanadıkça yer, bir türlü kendi kanına doyamaz… Ortadoğu’nun âdeti budur, tarih boyunca birbirini öldürür ama aslında kendini öldürdüğünü anlamaz. Kendi kanının tadından sarhoş olur.

Mardinli Hüseyin ile IŞİD zulmünü misliyle yaşamış Ezidi kızı Meleknaz’ın ve kelamın çocuklarının hikâyesi… Livaneli okuru, sevda ile acının iç içe geçtiği bir Ortadoğu gerçeğiyle buluşturuyor.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
Meryem
Meryem
İyi okurlar bir kitabı daha iyi, rakipler ise daha anlaşılır yaparlar.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
nazteacher
nazteacher
Ziyaretçi
3 yıl önce

Eserlerindeki kendine has üslubu ile bu kitap kesin Livaneliye ait dersiniz. şunu da yazmadan geçemeyeceğim Livaneli’nin serenad ve kardeşimin hikayesi kitaplarindan sonra Huzursuzluğu biraz vasat buldum.

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,101TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
54AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular