Ana SayfaRomanBülbülü Öldürmek

Bülbülü Öldürmek

Bülbülü Öldürmek – Harper Lee

Tür:Roman
Yazar:Harper Lee
Yayınlanma Tarihi:1960
Yayınevi:Epsilon Yayınevi
Karakterler

Atticus Finch: idealist, özgürlük ve eşitliği savunan bir avukattır. Suçsuz yere yargılanan, zenci olduğu için iftiraya uğrayan, ırkçı bir halk karşısında direnip mücadele veren kişidir.

Scout Finch: Altı yaşında bir kız çocuğu olan Scout, romanın kahramanı ve onun gözü ile anlatılan bir romandır.

Jem Finch:  Atticus Finch (Avukat) oğlu, Scout’un abisi olan 13 yaşındaki Jem Finch, Yaşanan olaylar Scout ve Jem’in etrafında yaşanır.

Charles Baker Harris: Yazları teyzesinin yanında kalacak olan 7 yaşlarında çelimsiz bir oğlan çocuğudur. Babası sorulduğunda cevap veremeyen ve yüzü kızaran bir çocuktur. Ailesi tarafından fazla ilgi görmeyen biridir. ve Scout ve Jem ile arkadaş olurlar.

Mayella Violet Ewell: Saldıraya uğradığını söyleyen kadındır.

Bob Ewel: Karısı ölmüş ve kızı Mayella Violet Ewell ile yaşamaktadır.

Bayan Maudie:  Atticus Finch’in yardımcısı, Ayrıca Scout’a söylenen bu sözünde sahibidir. “İstediğin kadar saksağan vur vurabilirsen ama unutma, bülbülü öldürmek günahtır,”

Tom Robinson: Suçsuz yere suçlanıp, idama mahkum edilmesi istenen siyah genç adamdır.

Konusu

Avukat bir babanın kendi değer ve doğrularında yaşadığı ve çocuklarını da bu doğrultuda yetiştirdiğini, iftiraya uğrayan zenci olduğu için suçlanan adamın, suçsuz olduğunu gösterme çabası ve bu çabaların ırkçılık yüzünden bir nihayete ulaşamadığını gösteren bir romandır.

Bülbülü Öldürmek Özeti

Atticus Finch idealist, özgürlük ve eşitliği bir avukattır. Çocukları Scout ve Jem’i de bu şekilde yetiştirmektedir. Çocuklar okul dışında diğer normal çocuklar gibi dışarıda oynarlar. Çocukların korktukları bir ev vardır ve o evin sahibi hiç dışarı çıkmayan Boo Radley’dir. Bir gün Scout ve Jem arkadaşlarıyla bu eve girme cesareti gösterirler ama bir patlama sesiyle kaçışırlar.

Babası da suçsuz, tecavüz suçuyla iftira atılmış bir zencinin avukatlığını üstlenmek zorunda kalır. Bütün kasaba halkının tepki gösterdiği ve bu yüzden bazılarının da düşmanlığını kazanmasına sebep olur. Atticus doğru yolundan sapmadan devam eder ve  kitapdiyari.com.tr bunları önemsemeden İdeallerinden vazgeçmemeye çalışır.

Ev işleri ve çocuklara bakımında yardımcıları olan Calpurnia çocukları bir zenci kilisesine götürür. Çocuklar burada zencilerin hiç de söylendiği kadar kötü olmadıklarını ve onlarında kendileri gibi insanlar olduklarını görür. Babalarında bu durumdan memnun kalmıştır. Herkesin eşit haklara sahip olduğunu düşünmektedir.

Bir gece çocukları evlerine dönüş yolunda saldırıya uğrarlar. Saldırıyı gerçekleştirenin sonradan zenciye de iftira atan adam olduğu anlaşılır. Bu adam önce avukat Atticus’a sonra da çocuklarına saldırmış ve cocukları bu saldırıdan da çok korktukları evden dışarı hiç çıkmayan Boo Radley kurtarmıştır.

Avukatın bütün savunmasına rağmen ve çelişki ifadeleri gözler önüne sermesine bile, suçu destekleyen hiçbir kanıt olmamasına rağmen sadece zenci olduğu için adam suçlu bulunmuştur ve cezası idamdır. Fakat zenci hapishaneden kaçmaya çalışırken muhafızlar tarafından vurulur ve ölür. Bu adamın suçsuzluğuna çocuklar da inanmaktadır ve bu ölüm ve infaz onları çok üzer ancak bu duruma kasaba halkı sevinir.

Yanlışları gözler önüne serilmesine rağmen, eşitlik, özgürlük ve bireylerin ırk, ayrımı yapmadan yaşanabileceğini göstermeye çalışan kitap zamanın en dikkat çeken eseri olmuştur.

Kısa Bilgiler
  • Bülbülü Öldürmek, 1960 yılında yayımlanan Harper Lee’nin Pulitzer ödüllü romanıdır.
  • Yayınlandığı dönemde büyük bir başarıydı ve modern Amerikan Edebiyatının klasiklerinden biri haline gelmiştir.
  • Lee’nin yazdığı tek romanı 1960 yılında yayınlanan ilk romanı “Bülbülü Öldürmek” ile dünya çapında ün kazanmayı başarmıştır.
  • Roman, yazarın 1936’da on yaşındayken yaşadığı bir olaya dayanıyor. Lee, işini, kasabasının çevresindeki bu olayın ailesi ve komşuları üzerindeki etkilerini gözlemleyerek yaratmıştır.
  • Bugüne kadar dünyanın en çok satan romanlarından biri oldu ve aynı zamanda Gregory Peck’in başrolünü oynadığı klasik bir film de vardır.

Bülbülü Öldürmek – Kitap Açıklaması

“İstediğin kadar saksağan vur vurabilirsen, ama uunutma, bülbülü öldürmek günahtır.”

Tüm zamanların en sevilen hikâyelerinden biri olan, kırktan fazla dile çevrilen, Oscar ödüllü bir sinema filmi için temel oluşturan ve yirminci yüzyılın en iyi romanlardan biri seçilen Pulitzer ödüllü Bülbülü Öldürmek, Amerika’nın acımasız bir önyargı ile zehirlenmiş güneyinde geçen, sürükleyici, yürek burkan ve dikkat çekici bir büyüme hikâyesi. Büyüleyici güzellikler ve vahşi eşitsizlikler dünyasında haksız yere korkunç bir suçla suçlanan bir “zenci”yi savunmak için her şeyi riske atan bir adamın hikâyesi çocuk kahramanın gözünden anlatılıyor.

Şefkat dolu, dramatik ve düşündürücü Bülbülü Öldürmek okurları insan doğasının köklerine; masumiyet ve deneyime, nezaket ve zulme, sevgi ve nefrete, mizah ve pathosa götürüyor. Harper Lee’nin her zaman basit bir aşk hikâyesi olarak gördüğü romanı bugün Amerikan edebiyatının bir şaheseri olarak kabul ediliyor.

“Lee estetiğin arkasına sığınmayı reddediyor. Kalemi öyle güzel, güçlü, ölçülü ki zor konuları doğrudan ele almak zorunda olmamasına rağmen Bülbülü Öldürmek’te tam olarak bunu yapmış.” 

 Chimamanda Ngozi Adichie

“Yaşama sevinciyle dolu, dokunaklı ve nadiren rastlayacağınız türden bir roman.” 

Truman Capote

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
ece ece
ece ece
Ziyaretçi
1 yıl önce

en kısa zamanda okicam. tşk ederim bilgi için

Muhammet
Muhammet
Ziyaretçi
Yanıtla  ece ece
1 yıl önce

Okudunmu

En son 1 yıl önce, Muhammet tarafından düzenlendi

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,570TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular