Ana SayfaYaşam ÖyküsüGörünmez Canavarlar

Görünmez Canavarlar

Görünmez Canavarlar – Chuck Palahniuk

Tür:Yaşam Öyküsü
Yazar:Chuck Palahniuk
Yayınlanma Tarihi:1999
Yayınevi:Ayrıntı Yayınları
Karakterler

Anlatıcı: Eski bir mankendir. Kitap boyunca birçok farklı isimle alır.

Brandy Alexander: Queen Supreme, namı diğer Princess Princess, Anlatıcının ateşli silah yaralanmasından kısa bir süre sonra hastanede tanıştığı transseksüel bir kadındır.

Manus Kelley : Anlatıcı’nın eski nişanlısı, eski bir polis memurudur.

Evelyn “Evie” Cottrell : Anlatıcı’nın eski en iyi arkadaşı, aynı zamanda bir mankendir.

Rhea Sisters – Brandy’nin ailesi olarak tanımladığı üç erkek travestidir.

Konusu

Hastanede tanıştığı ve ameliyatla kadın olmaya hazırlanan transseksüel Brandy Alexander, ona geleceğini yaratmak için geçmişini silmesi gerektiğini ve gerçek keşiflerin her zaman kaostan çıktığını öğretir. Bu süreçte Shannon, Brandy Alexander ve aldatan sevgilisi Manus ile bir intikam yolculuğuna çıkar.

Görünmez Canavarlar Özeti

Hikâyenin anlatıcısı isimsiz ve birden çok kimliğe sahip bir kişidir. Anlatıcı, kitabın çoğunu birlikte geçirdikleri Bubba Joan ve Brandy Alexander tarafından kendisine verilen şekli bozulmuş bir kadın olan Daisy’dir. Roman, Evie Cottrell’in düğün gününde bir medya resminde açılıyor. Bu sırada ev yanmaktadır. Brendi Evie tarafından öldürülür. Brandy, anlatıcıdan hayat hikâyesini anlatmasını ister. Brandy ile nasıl tanıştığını hatırlıyor ve hikâye doğrusal olmayan bir şekilde gelişiyor.

Manus Kelley bir okulun erkek arkadaşıdır. Evie ve erkek arkadaşı okulda iki en iyi arkadaştır. Evie ve Manus özel bir ilişkiye başlar. Otoyolda giderken yüzü yüzünden vurulur ve yüzeyleri paramparça olur. Hastaneye kaldırılırlar, iyileşir ama alt çenesi kopmuştur. Modelleme kesiciyi tamamlar. Alexander adında bir trans kadınla tanışır. Brandy, tedavi sırasında okuyucuya yeni bir isim verir.

Evie, anlatıcıya evinde kalması için yalvarır. Anlatıcı eve gelir gelmez Evie Cancun’a gider ve onu evde yalnız bırakır. Manus ilk gece eve elinde bıçakla girer. Roman çizgisel olarak hareket etmediğinden Manus’a Brandy tarafından verilen Seth ismine sıklıkla rastlanır. Onlatıcı o ana kadar Manus ve Seth’in aynı kişi olduğunu öğrenemez. Manus ve Evie’nin ilişkisi ortaya çıkar. Her ikisi de anlatıcıyı vuranın diğer kişi olduğunu iddia eder. Anlatıcı, Manus’u bir dolaba kilitler ve Evie’nin evini ateşe verir. Daha sonra anlatıcı, Manus’u hapları arabasının bagajına kilitlemeden önce yutmaya zorlar.

Brandy’nin Evie ile bir transseksüel destek grubunda tanıştığı ve Evie’nin Brandy’ye anlatıcının hikâyesini anlattığı ortaya çıkar. Brandy, arkadaşlıklarının başından itibaren anlatıcının kız kardeşi Shannon McFarland olduğunu bildiğini ortaya koyar. Daha sonra, Brandy’nin hastane odasında oturan Shannon, kardeşinden başka kimseyi sevmediğine karar verir. Defterini tüm kimlikleriyle birlikte bırakarak, uyuyan Brandy’ye Shane’in hayattan ne istediği konusunda kafası hâlâ karışık olduğu için kendisine kalan tek şeyin kimliği olduğunu söyler. Roman, Shannon’ın hastaneden ayrılması ve yeni bir başlangıç ​​arayışı içinde dünyayı dolaşmasıyla sona erer.

Görünmez Canavarlar – Kitap Açıklaması

Hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığı, yanılsamanın hüküm sürdüğü şu dünyada bize iyi ve doğru olarak dayatılanı değil de, kötü olduğu söylenerek bizden uzak tutulanı tercih etmek ne derece mümkündür? Chuck Palahniuk, bize yine roman olarak ulaşan bu üçüncü “kimlik krizi”nde, aile ve toplumda var olan genel geçer davranış kalıplarının altında yatan gerçekliği evirip çeviriyor.

Genç ve güzel manken Shannon mutlu olmak için her şeye sahiptir: Parlak bir kariyer, kitlelerin ilgisi, yakışıklı bir sevgili ve yakın bir dost. Ancak geçirdiği bir ‘kaza’ yüzünün yarısını yok ettiğinde, görünmez bir canavara dönüşür. Hastanede tanıştığı, ameliyatla kadın olmaya hazırlanan transseksüel Brandy Alexander, ona geleceğini yaratabilmek için geçmişini silmesi gerektiğini, gerçek keşiflerin hep kaostan çıktığını öğretir. Bu süreçte Shannon, Brandy Alexander’la ve kendisini aldatan sevgilisi Manus’la bir intikam yolculuğuna çıkacaktır. Kişisel ve toplumsal arızaların kol gezdiği, çağdaş bir çorak ülkede çıkılan bu yolculukta üçünün isimleri, kimlikleri ve geçmişleri her şehirde değişirken, okur da görüntüye, yüzeyselliğe odaklanmış bir dünyada aile, sevgili, arkadaş konumundaki insanlarla ilişkilerin sığlığına tanık olur.

Palahniuk cinsiyet değiştirme operasyonlarının büyük ölçüde kolaylaştığı ve yaygınlaştığı bir çağda, cinsiyetlerin bile görüntüden ibaret olduğunu vurguluyor. Bir yandan güzellik ve kimlik kavramlarına bakarken, tüketim toplumuna ve estetik operasyon kültürüne haşin saldırılar yöneltiyor. Üstelik bütün bunları okurunu adeta bir eğlence trenine bindirip başkarakterinin geçmişiyle bugünü arasında dolaştırarak ve şaşırtıcı bir finalle adamakıllı sarsarak yapıyor.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

792BeğenenlerBeğen
4,540TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular