Ana SayfaYaşam ÖyküsüParis Bir Şenliktir

Paris Bir Şenliktir

Paris Bir Şenliktir – Ernest Hemingway

Tür:Yaşam Öyküsü
Yazar:Ernest Hemingway
Yayınlanma Tarihi:1964
Yayınevi:Bilgi Yayınevi
Konusu

Ernest Hemingway’in Paris’te göçmen bir gazeteci olarak yaşadığı yıllarda kaleme aldığı anılarından oluşan bir kitaptır.

Paris Bir Şenliktir Özeti

1957 ve 1960 yılları arasında kaleme alınan ve 1920’lerde Paris’te beş parasız bir yazar olarak geçirdiği yılları anlatan yazar, Genç bir gazeteci olarak geldiği şehirde sadece yazarak geçimini sağlamak için gazeteciliği bırakmıştır. Eşi Hadley Richardson ile Fransa’nın başkentine gelir. Çift “aşk ve taze şarapla yaşamaya” başlar, ancak Hemingway bu peri masalı benzeri çerçeveyi hızla genişletir. Bu sayede Paris’te bohem Amerikalıların küçük dünyasında yaşayan koleksiyoncu Gertrude Stein; cömert coşkusu büyük hatalar yapan şair Ezra Pound; ya da anlatıcıyı şaşırtıcı sürprizlerle Lyon’a götüren Amerikalı yazar Scott Fitzgerald ile tanışır.

Hemingway önsözde okuyucuyu uyarıyor: “Bu kitap bir hayal ürünü olarak kabul edilebilir. Ancak hayal gücünün doğru ilan edilenlere biraz ışık tutması her zaman mümkündür.”

Kitap, yazarın ilk aşkı Hadley’in yanı sıra Paris şehrine olan aşkına da dokunaklı bir övgü niteliğindedir.

Kısa Bilgiler
  • Amerikalı yazar Ernest Hemingway’in Paris’te geçirdiği 1920’li yılları anlattığı anı kitabıdır.
  • İlk defa 1964 yılında, yazarın ölümünden dört yıl sonra, dördüncü karısı Mary Hemingway tarafından yayımlanmıştır.
  • Kitabın adının tam çevirisi “Menkul Bir Şölen” olsa da, Türkçeye (ve diğer birkaç dile) “Paris Bir Şenliktir” başlığıyla çevrilmiştir.

Paris Bir Şenliktir – Kitap Açıklaması

“Patrick ve Seán Hemingway tarafından büyük beceriyle ve zarafetle üretilen ‘düzeltilmiş’ basım hakkında söylenilecek ilk şey, adına yakışır olduğu; almaya fazlasıyla değer.”

-The Atlantic’ten Christopher Hitchens-

Ernest Hemingway’in 1920’lerdeki Paris’le ilgili olup 1964’te ölümünden sonra yayımlanan klasik anıları, en sevilen eserlerinden biri olmayı sürdürüyor. Eserin metninde Hemingway’in kişisel evrakının 1979’da ortaya çıkmasından beri yapılan değişiklikler, metin yayımlanmadan önce araştırıcılar tarafından incelenip tartışıldı. Şimdiyse düzeltilmiş yeni özel bu basım, orijinal elyazmasını yazarın yayımlanmasını düşündüğü şekilde sunuyor.

Bu kitapta Ernest’in yaşayan tek oğlu olan Patrick Hemingway’in kişisel önsözü ile yazarın torunu ve editör Seán Hemingway’in tanıtımı da yer alıyor. Ayrıca Hemingway’in oğlu Jack, ilk karısı Hadley, F. Scott Fitzgerald ve Ford Madox Ford ile yaşadıklarını gün yüzüne çıkaran, tamamlanmamış, daha önce hiç yayımlanmamış bir dizi eskiz yanı sıra sanatı konusunda ilk başlardaki denemeleriyle ilgili derin görüşlü anıları da var. Düzeltilmiş bu basım, Paris’in Birinci Dünya Savaşından sonraki coşkun ruh halini, Hemingway’in örneklediği dizginlenemez yaratıcılığı ve bastırılamaz tutkuyu parlak şekilde hissettiriyor.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Melike Tatar
Melike Tatar
Ziyaretçi
2 yıl önce

Yazarin yazmiş okduğu en başarılı anı kitabı diyebilirim.

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,260TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
56AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular